ניתן לחייב בעלי מניות בחברת אם בחובות המס של חברת הבת

עו"ד קובי כהן

באופן כללי, בעלי המניות בחברת האם אינם חייבים בחובות המס של חברת הבת, אף על פי כן יש חריגים לכללים אלו כמפורט להלן.
ירידות במסחר, צילום: Getty images Israel
שאלה:
------------
לחברה חובות ברשויות המס (מס הכנסה ומע"מ). החברה המוחזקת בידי חברת אם שבה ארבעה בעלי מניות.
1.האם בעלי המניות בחברת האם אחראים לחובות של חברת הבת?
2.אם התשובה חיובית, האם כל אחד מהם אחראי ל-25% מהחוב או שכולם אחראים על כל החוב?
3.לחברת הבת עבירות פליליות עקב אי דיווחים לרשויות המס. האם בעלי המניות של חברת האם אחראים על עבירות פליליות של חברת הבת?
תשובה:
------------
באופן כללי, בעלי המניות בחברת האם אינם חייבים בחובות המס של חברת הבת, אף על פי כן יש חריגים לכללים אלו כמפורט להלן.
סעיף 119א לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה") וסעיף 106 ו-106ב לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 מאפשרים חיוב של בעל תפקיד בחברת הבת, אם בעלי המניות חלקם או כולם שימשו בעלי תפקיד בחברת הבת, ובמקרים מסוימים גם מעצם היותם בעלי שליטה. כך קיימת אפשרות לחייב את בעלי התפקיד באופן אישי בחובות החברה שבה נעברו עבירות פליליות מכוח חוק מע"מ או מכוח פקודת מס הכנסה.
דוגמאות למקרים שכיחים: מקרה שבו חברת הבת לא הגישה דיווח למע"מ, או אי העברת מס שנוכה במקור על פי הפקודה שלו היה אחראי בעל תפקיד שהוא בעל שליטה.
קיימים מצבים פליליים נוספים שבהם ניתן לחייב את בעלי השליטה, לדוגמה מצבים שבהם בעלי השליטה חייבים כספים לחברה וניתן לדרוש מהם את תשלום חובות המס של החברה.
יודגש כי אין חלוקה של חוב המס של החברה במקרים אלו על פי שיעור האחזקה של כל אחד מבעלי המניות. כל אחד מבעלי המניות חייב ביחד או לחוד בכל החוב גם אם שיעור האחזקה שלו בחברה נמוך מ-100%.
המשיב - מומחה במסים - פקיד השומה ביחידה הארצית לשומה במס הכנסה לשעבר
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה