דוח מבקר המדינה על גני העובדים הזרים: "צפיפות, עזובה והזנחה...נטישת ילדים במשך שבועות ואף חודשים"

מספר המהגרים הלא חוקיים כ-230,000. 75% מהדלקות בת"א פורצות בדרום העיר. הביקוש לדירות להשכרה גדל והמחירים נסקו
 |  (1)
עובדים זרים, צילום: לילך צור
דוח מבקר המדינה לשנת 2013 פורסם הבוקר. אחד הנושאים הבוערים בשנים האחרונות קשור למהגרים שהגיעו לישראל בדרך לא חוקית. קבוצה זו כוללת עובדים זרים שנכנסו לישראל כחוק ולא יצאו ממנה בתום תקופת שהותם החוקית; מי שנכנס לישראל באשרת תייר ולא עזב אותה בתום תקופת שהייתו החוקית; וזרים שנכנסו לישראל לא דרך מעברי גבול רשמיים.

השופט בדימוס יוסף שפירא מעריך כי נכון ליוני 2013 מספר המהגרים הלא חוקיים מסתכם בכ-230,000 איש, 54,000 מהם אינם בני הרחקה. דוח המבקר שהוגש היום לכנסת כולל התייחסות לעניינם של זרים שאינם בני הרחקה מישראל, שהם בעיקר יוצאי אריתראה והרפובליקה של סודן. רבים מהם, אך לא כולם, עומדים בהגדרת "מסתננים".

מתגוררים בשכונות: נווה שאנן, פלורנטין, שפירא, קריית שלום והתקווה

מרבית הזרים מתגוררים בחמש שכונות בדרום ת"א: נווה שאנן, פלורנטין, שפירא, קריית שלום והתקווה. כ-12% מהתינוקות שנולדו בעיר במחצית הראשונה של שנת 2013 נולדו לזרים. אוכלוסיית הזרים בדרום ת"א למעלה מ-60% מהאוכלוסייה.

דוח מבקר המדינה: "אין ספק כי איכות חייהם של התושבים המקומיים נפגעה בצורה ניכרת ביותר, ושכונות מגוריהם שינו את פניהן ללא היכר".

הגידול הניכר באוכלוסיית שכונות דרום ת"א הגדיל את הביקוש לדירות להשכרה. חלק מביקוש זה קיבל מענה בשתי דרכים: פיצול דירות מגורים לדירות קטנות יותר ומגורים של זרים רבים בדירה שתוכננה לפחות נפשות.

התנאים הפיזיים בשכונות האלה, הכוללים פיצולי דירות, חיבורים פירטיים של מתקני גז וחיבורים מסוכנים לרשת החשמל, מובילים, על פי הגורמים המקצועיים, לסכנות בטיחותיות ולעתים עד לכדי סכנת חיים ממשית.

בלוני גז ושימוש בהם בתוך חללי המגורים - סכנה לשלום ובטיחות התושבים

באזור התחנה המרכזית בת"א ובשכונות דרום ת"א נפוצה מאוד אספקה פירטית של גז, וכן נפוצים החזקת בלוני גז ושימוש בהם בתוך חללי המגורים. מצב זה טומן בחובו סכנה לשלומם ולבטיחותם של כלל האנשים המתגוררים בשכונות דרום ת"א.

75% מהדלקות בת"א פורצות בשטח המצוי בתחום אחריותן של שתי תחנות כיבוי אש בדרום העיר, האחראיות לכשליש משטח העיר. בשטח שבאחריות התחנות האלה נמצאות חמש שכונות דרום ת"א.

יותר ממחצית מתושבי השכונות בדרום ת"א דיווחו שאינם חשים בטוחים ללכת לבד בשעות החשכה באזור מגוריהם. זאת לעומת כ-20% מכלל תושבי העיר שדיווחו על תחושה זו.

כ-60 גני ילדים פירטיים פועלים בדרום ת"א

כ-60 גני ילדים "פירטיים" שהקימו אנשי הקהילה הזרה פועלים בת"א. תינוקות, פעוטות ולעתים גם ילדים מבוגרים שוהים עד שעות הערב המאוחרות, בתנאים של הזנחה מתמשכת.

מבקר המדינה: "הם שוהים מרבית שעות היום בלולים בתנאים של צפיפות, עזובה והזנחה וללא פעולות גרייה והעשרה; הטיפול בהם, ההשגחה עליהם וסיפוק הצרכים ההתפתחותיים שלהם לוקים בחסר ומעכבים את ההתפתחות הקוגניטיבית והמוטורית שלהם; מבוגר אחד מופקד לעתים על כ-30 ילדים, ועקב כך סובלים הילדים מחסך חמור במגע פיזי ובתשומת לב.

מבקר המדינה גילה אפילו כי ישנם מקרים של נטישת ילדים בגילים שונים במשך שבועות ואף חודשים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עכשיו כל השכונות שחורים-בעצם גם קודם זה היה ככה (ל"ת)
  ככ 14/05/2014 16:43
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור