סמכות פקיד השומה לפתוח שומות עקב הגשת דוחות מתקנים בגין שנים קודמות

עו"ד גיא רוטמן

הגשת דוחות מתקנים לשנים 2012-2009 מחילה מרוץ התיישנות חדש בנוגע לשנים האמורות. ככלל, תקופות ההתיישנות מוארכות במקרה של עבירה על פקודת מס הכנסה "). אי הכללת הכנסות בדוח או השמטת הכנסות מהווה עבירה כאמור.
דוחות, צילום: Getty images Israel
שאלה
---------
נישום הגיש דוחות למס הכנסה, ובטעות לא דיווח על הכנסותיו מניירות ערך עד לשנת 2007. לאחרונה הגיש הנישום דוחות מתקנים לשנים 2012-2009 בגין ההכנסות שלא דיווח עליהן. האם רשויות מס הכנסה יכולות להוציא לו שומה לשנת 2007 ואף לפני כן? מהי תקופת ההתיישנות בנוגע להכנסות הללו? האם הנישום צפוי לקנסות בגין אי דיווח על ההכנסות?
תשובה:
-----------
הגשת דוחות מתקנים לשנים 2012-2009 מחילה מרוץ התיישנות חדש בנוגע לשנים האמורות.
לא נהיר מנתוני השאלה לעיל האם נכללו בדוחות 2009 הכנסות מניירות ערך מהשנים שקדמו לשנת 2009 אם לאו.
ככלל, תקופות ההתיישנות מוארכות במקרה של עבירה על פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה"). אי הכללת הכנסות בדוח או השמטת הכנסות מהווה עבירה כאמור.
ככל שמדובר בגילוי מרצון של הנישום מחמת טעות או שגגה שנפלו מלפניו ולא בדיווח שנעשה עקב או בעקבות הליכי חקירה ביקורת או שומה, פקידי השומה מגלים אורך רוח כלפי נישומים כאמור ולא מפעילים כלפיהם את כלל הסמכויות המוקנות להם על פי הדין והפקודה.
הדין שחל בנוגע לשנת 2007 על פי הוראות סעיף 145 לפקודה כנוסחו במועד האמור, בהנחה שהדוח הוגש בשנת 2008, הוא כי לפקיד השומה סמכות לפתוח שומות ולקבוע שומה לפי מיטב שפיטה עד ארבע שנים מתום שנת המס בה הוגש הדוח (באישור המנהל, ומיוזמתו בתוך שלוש שנים). נוסף על כך, בתוך שנה נוספת רשאי פקיד השומה לתקן כל טעות שנפלה בחישוב ניכויים, זיכויים או פטורים בשומה שערך לפי מיטב שפיטה.
על פי סעיף 147 לפקודה כנוסחו במועד הרלוונטי, למנהל סמכות בתום שנה נוספת לתקופות שנקבעו לעיל בהתאם לסעיף 145 לפקודה לפתוח שומות ולתת כל צו כפי שיראה לנכון.
ככל שהנישום הורשע בעבירה פלילית על פי הוראות הפקודה או הוטל עליו כופר כסף, רשאי המנהל לפעול כאמור בתוך שנה מההרשעה.
יוצא מכך כי בהתייחס לרווחים שלא דווחו בטעות התיישנו ההליכים במישור האזרחי (כולל אלו שהסמכות להפעילם הוקנתה למנהל) בתום שנת המס 2013 (בהנחה כי הדוחות לשנת 2007 הוגשו בשנת 2008).
אין באמור כדי להקנות לנישום חסינות מפני הליכים פליליים ככל שיהיו כאלו או מחשיפה לטענה בדבר הפרשי הון בלתי מוסברים ככל שיידרש להגיש הצהרת הון.
המשיב - ממשרד רוטמן עורכי דין
התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה