לחובבי סיכון: מספר כללי ברזל להשקעה בכתבי אופציה - הנה הניירות המעניינים

לסוחר המתוחכם: בבורסה נסחרים 102 כתבי אופציה אך רק במעט מאוד ניתן לייצר מינוף אמיתי. Bizportal עושה סדר
 |  (9)
ניתוח שוק, צילום: Getty images Israel
כאשר חברות בבורסה מגייסות כסף מהמשקיעים, הן בדרך כלל מציעות להם 'סוכריה' - כתבי אופציות הניתנים להמרה למניות החברה. מדובר במכשיר פיננסי פופולרי אשר מאפשר למשקיעים בהנפקה להגדיל את הרווח שלהם במידה והמניה עולה לאחר ההנפקה. עם זאת, מבדיקת Bizportal עולה כי אותו מכשיר לרוב גורם למשקיעים המאמינים בחברה עוגמת נפש.

נכון ליום 30 באפריל נסחרות בבורסת בתל אביב 102 כתבי אופציה של חברות מענפים שונים. כ-51 מתוכם (כמחצית) הינם של חברות מתחום מדעי החיים, עוד 10 סדרות (כ-10%) הינן של חברות מתחום הנפט והגז. יתר החברות הינן מתחומים שונים.

מבדיקת Bizportal עולה כי למרות המגוון הרחב של אפשרויות ההשקעה עבור המשקיעים - הרוב המכריע של סדרות כתבי האופציה רחוק מאוד ממימוש - רק 14 סדרות נמצאות בכסף וצפויות להיות ממומשות ולהזרים כסף לחברות הציבוריות. הרוב המכריע של הסדרות רחוק מאוד ממימוש, וסביר להניח שההשקעה של המחזיקים תימחק בעת פקיעת האופציות.

רקע

כתבי אופציה הינן מכשיר אשר מאפשר למשקיעים להיחשף לביצועי המניות תוך מינוף ההשקעה. כל כתב אופציה נושא מחיר מימוש אשר מאפשר למחזיק להמיר אותו למניה תמורת השקעה בשיעור של מחיר המימוש אשר תוזרם לחברה. מימוש כתבי אופציה הוא כדאי רק אם מחיר המניה נמצא מעל מחיר המימוש - ואז ההגדרה הינה שכתב האופציה נמצא 'בכסף'. במקרה שבו מחיר המימוש גבוה ממחיר המניה אין כדאיות מימוש וכתב האופציה נמצא 'מחוץ לכסף'.

משקיעים אשר מאמינים בפעילות של החברה ומעריכים שמחיר המניה יעלה, יכולים לבצע את ההשקעה במינוף באמצעות השקעה בכתבי האופציה. מהלך זה מגדיל את רכיב הסיכון ומעלה את הרווחים במקרה שהמניה עולה. עם זאת, השקעת ההמשקיעים עלולה להימחק לחלוטין אם כתב האופציה פוקע מחוץ לכסף.

אילו אופציות נמצאות בכסף?

כאמור, נכון להיום רק 13 כתבי אופציה נמצאים בכסף ועשויים להזרים לקופה של החברה כסף. בין כתבי האופציה שנמצאים בכסף נציין את {כלל ביוטכנו אפ 4}, {אינסוליין אפ 3}, {ריט 1 אפ 6}, {אינסוליין אפ 1}, {פולאר תקש אפ 5}, {אברות אפ 4}, גו.די.אם אפ 3 -8.57% גו.די.אם אפ 3 9.6 -8.57% גו.די.אם אפ 3 סגירה:10.5 פתיחה:9.6 גבוה:9.6 נמוך:9.6 מחזור:38 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , {מדיקל אפ 2}, {טאואר אפ 7}, {אמות אפ 7}, {מגה אור אפ 2} ו{טאואר אפ 9} ו{אנלייט אנרגיה אפ 5}.

הדוגמא האחרונה לנזק שיצר המינוף באמצעות כתבי האופציה התרחש ב{אלביט מדיקל טכנ אפ 3}. מדובר בכתב אופציה הנושא מחיר מימוש של 15 אגורות ופוקע בעוד כחמישה חודשים. מניית אלביט מדיקל טכנ -0.48% אלביט מדיקל 103.6 -0.48% אלביט מדיקל טכנ בסיס:104.1 פתיחה:104.1 גבוה:103.6 נמוך:103.6 תמורה:9,380 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: זינקה בחדות לאחר שדיווחה על מגעים למכירת חברת הבת גמידה סל. האופציה שהונפקה בשנה שעברה סביב אגורה אחת טיפסה עד ל-12.8 אגורות. הצניחה שהגיעה בעקבות ביטול העסקה הפילה את כתב האופצה עד לכ-3 אגורות יחד עם הקריסה במניה. נכון להיום, למרות שכתב האופציה בכסף הסיכויים שהכסף הגלום יוזרם לחברה (כ-13 מיליון שקל) הוא נמוך.

מספר כללי ברזל להשקעות

1. כתבי אופציה לוחצים את המניה לקראת הפקיעה

לקראת פקיעת כתבי האופציה הנמצאים בכסף נוצר לחץ על המניה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי המשקיעים מבצעים תהליך משולב של מימוש כתב האופציה ומכירת המניה. המשקיעים בדרך כלל לא אוהבים להגדיל את החשיפה לחברה ונדרשים להביא כסף מהבית.

2. האם החברה תפרסם דיווח מהותי לפני הפקיעה?

תקנות רשות ני"ע מחייבות חברה לפרסם אירועים מהותיים הקשורים לחברה חמישה ימים לפחות לפני פקיעת כתבי האופציות. מדובר באירועים מהותיים אשר לגביהם ניתנה לחברות אפשרות להימנע מפרסומים מאחר ודבר פרסומם עלול להזיק לעסקה. כך למשל, אם חברה נמצאת במו"מ למכירתה, מו"מ לעסקה מהותית או שיש בידה מידע עסקי חשוב - היא מחויבת לפרסמו.

3. בד"כ- הסחירות בכתבי האופציה הולכת ויורדת

לרוב, העניין הרב ביותר בכתבי האופציה נמצא סמוך להנפקה - בימי המסחר הראשונים לאחר ההנפקה. בד"כ מרבית הסחורה שבכתבי האופציה מחליפה ידיים בימים אלו ולאחר מכן המסחר הופך לדליל יותר. לכן, השקעה בכתבי אופציה עלולה לגרום למשקיעים נזק באמצעות החזקה של נכס שהוא כמעט ואינו סחיר.

4. כיצד חברות יכולות להציל את כתבי האופציה?

גם אם כתבי האופציה נמצאים רחוק מהכסף - אין זה אומר שהם שווים אפס. חברות ציבוריות עשויות לנקוט במספר מהלכים אשר יוצרים ערך דרך כתבי האופציה. האפשרות הראשונה היא הארכת התוקף שלהם. האפשרות השנייה היא הפחתה של מחיר המימוש. בשני המקרים נדרש אישור של אסיפה ואישור בעלי מניות לטובת המהלך.

הדרך השלישית שבה כתבי אופציה עשויים להיות שווים יותר מאפס זה במקרה שבו חברה בוחרת לבצע הנפקת זכויות. בעת הנפקת כתבי האופציה החברה יכולה לבחור בין שתי אפשרויות: שכתבי האופציה יזכו את המחזיקים שלהם בזכויות (כאילו מומשו למניות) או לבצע התאמה במחיר ההמרה. המידע הזה מופיע בדו"ח הצעת המדף. אם החברה בחרה את האפשרות הראשונה ובטרם הפקיעה היא מבצעת הנפקת זכויות, לכתבי האופציה יש ערך מאחר והמחזיקים שלהם מקבלים את האפשרות לרכוש מניות של החברה במחיר הנמוך ממחיר השוק - וזה הטבה עבור המשקיעים.

מהם כתבי האופציה המעניינים בבורסה?

אז האם ישנם כתבי אופציה מעניינים אשר נמצאים מחוץ לכסף ויכולים לספק מינוף? ניתן לבדוק זאת באמצעות פרמטר מחושב אשר נקרא 'תשואת איזון' ומודד מהו שיעור התשואה השנתית שמניה צריכה לעלות מרגע רכישת כתב האופציה בכדי שתהיה עדיפות להשקיע בכתב האופציה על פני המניה.

בכדי להתמקד בכתבי האופציה המעניינים נכון להסתכל על כתבי אופציה שלגביהן תשואת האיזון היא דו ספרתית נמוכה. נתון זה גוזר את כתבי האופציה הבאים: {נייר חדרה אפ א}, {אלוני חץ אפ 10}, {מדיקל אפ 3}, {קסניה אפ 4}, {ישראל קנדה אפ 4}, {קדימהסטם אפ 1}, {ביונדווקס אפ 5}, {סקייליין אפ 2}, {אאורה אפ 3} ו{אביב ארלון אפ 4}.

בכל אחד מכתבי האופציה לעיל תשואת האיזון היא בטווח של 10%-20%. משקיע אשר סבור שאחת מהמניות לעיל יניבו תשואה עודפת, עשוי לבחון השקעה בכתב האופציה לתקופה ארוכה. אם באמת המניה תעלה - הרווח דרך האופציה יהיה גבוה משמעותית מאשר ההשקעה במניה.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  האם כדאי לממש את האפציה 4 של כת"ב - מי מבין" - תודה (ל"ת)
  החובבן 04/05/2014 18:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  תומר ידידנו מבקשים אגחים
  אברהם והקיריתים 04/05/2014 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תומר שלום החברה מבקשים אגחים, שם הכסף גדול, תבדוק מה קונים הגדולים בתי השקעות, אחרי החג רוצים לקנות בכסף הגדול,חג העצמאות שמח
  סגור
 • 7.
  איש מעולם לא הרויח לאורך זמן ע"י החזקת אופציות למניות
  חנן 04/05/2014 08:47
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אבל את/ה הרי גאון, את/ה תצליח/י היכן שכולם נכשלו.
  סגור
 • 6.
  אני מנסה לגייס 100 מיליון אגח להזקהה לתא 100
  יופיטר שוקי הון 04/05/2014 07:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ברוכים יהיו המסייעים לינ 972532855155
  סגור
 • 5.
  אופציות כן פייט מעולות
  אנליסט 02/05/2014 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 8
  מספקות מינוף יפה וסיכוי מצויין כשהחברה תדווח על תוצאות הניסויים בשנה הקרובה
  סגור
 • 4.
  הפסדתי כסף מכתבה דומה
  משוגע 02/05/2014 15:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יש לי עדיין כ״א ניתן להמרה של בונוס ביוגרופ, מקווה שיעופו למעלה עד אוגוסט
  סגור
 • 3.
  אן לכם סכוי להרוויח בכתבי אופציה
  רמי 02/05/2014 13:49
  הגב לתגובה זו
  6 2
  1 ל100 אולי
  סגור
 • 2.
  רק מנדי ז"ל עם הספור של "מצליח" יודע להסביר (ל"ת)
  izy10 02/05/2014 10:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  תודה (ל"ת)
  מעניין 02/05/2014 10:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור