יאיר לפיד בנאום מדיני פסימי: "הפלסטינים פוחדים להקים מדינה משלהם"

"הצענו להם את זה שוב ושוב והם בחרו להתעלם...לא נישואין עם הפלסטינים אנחנו מחפשים, אלא גירושין"
 |  (5)
יאיר לפיד, צילום: לילך צור; Bizportal
שעות ספורות לאחר הפיוס ההיסטורי בין הפתח והחמאס, נאם אמש יאיר לפיד בפני משלחת של הקונגרס היהודי האירופי - הארגון היציג של יהדות אירופה. לדבריו התנהגות הפלסטינים במו"מ מול ישראל מעלה חשש שאין ברצונם להקים מדינה משל עצמם, בין השאר כיוון שאז יצטרכו לעסוק במשימות לאומיות קשות.

"השאלה שהעסיקה אותי בשבועות האחרונים - האם הפלסטינים באמת רוצים מדינה?", כך פתח שר האוצר את נאומו בת"א.

לדבריו אם התשובה לשאלה הזו היא "כן", יכולה היתה להיות להם מדינה תוך ששה חודשים. כל עוד צרכיה הבטחוניים של ישראל יישמרו במלואם נתמוך בכך בכל כוחנו הפוליטי, כמונו כרוב אזרחי ישראל.

יאיר לפיד הסביר שהפלסטינים יכלו ויכולים להקים מדינה בתוך מספר חודשים ולהמשיך לדון על הנושאים השנויים במחלוקת. כך מדינת ישראל קמה על 55% בלבד מהשטח שלה היום ובהמשך היא התרחבה.

יאיר לפיד: "הפלסטינים הם האומה הראשונה בהיסטוריה שמנהלת את עצמה כאילו עצמאות היא משחק סכום-אפס. במקום לקחת את מה שאפשר – שזה לא מעט - ואז לנהל את הויכוח בתנאים נוחים בהרבה, הם מתעלמים ממאמציו מעוררי ההערצה של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, וגם מנכונותה של ישראל להעניק להם את רוב דרישותיהם. במקום זה הם טוענים שאם לא יקבלו 100% ממה שביקשו, הם ימשיכו לסרב בכל תוקף להקים את מדינתם העצמאית".

אז אולי הפלסטינים לא באמת רוצים?

"יצירתה של מדינה – ואנחנו יודעים את זה טוב יותר מרוב האומות – נולדת מהמשימות הלא דרמטיות של הנורמליות: מהקמת חברת חשמל, גביית מיסים, מלחמה בשחיתות, בניית כבישים ובתי ספר, מלחמה בטרור. בשני העשורים האחרונים ניתנו לפלסטינים הזדמנויות אינסופיות לעשות את כל זה, והם התחמקו מכולן.

ויש לנו עוד סיבה לחשוד שהפלסטינים פוחדים להקים מדינה משלהם: מפני שהצענו להם את זה. הצענו להם את זה שוב ושוב והם בחרו להתעלם".

ראש מפלגת "יש עתיד" הבהיר שהצטרף לממשלה רק לאחר שקיבל התחייבות שישראל תחזור לשולחן המשא ומתן לשלום על בסיס העקרון של שתי מדינות לשני עמים.

האירוע התקיים במלון הילטון תל אביב ובמפגש השתתפו כ-25 נציגים ביניהם נשיא הקונגרס היהודי האירופי, ד"ר משה קנטור, ראשי וחברי הקהילות היהודיות באנגליה, צרפת, איטליה, אוסטריה, בלגיה, הונגריה, שוויץ, יוון, טורקיה, רומניה, אוקראינה ועוד.

לסיכום, אמר יאיר לפיד: "לא נישואין עם הפלסטינים אנחנו מחפשים, אלא גירושין".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  סחתיין לפיד
  סחתיין לפיד 25/04/2014 01:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קולע
  סגור
 • 4.
  שתי מדינות לשני עמים זו אמירה גזענית
  גולי 24/04/2014 10:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  להכיל את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון לאלתר עם או בלי ערבים. זו הארץ שלנו קודם כל. הבעיה שבשמאל פוחדים מערבים ולא מוכנים לחיים משותפים גם לא עם ערביי ישראל שגם הם שייכים לעם הפלסטיני המומצא.
  סגור
 • 3.
  אתה טועה.הם לא מפחדים, אלא רוצים לקבל הכל עד הים בשלבים (ל"ת)
  רן 24/04/2014 10:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  הפלסטיניים הם הכלכלנים הטובים בעולם!
  טל 24/04/2014 09:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אנחנו הרי מממנים אותם כל עוד הם לא מדינה ריבונית. כאשר תהיה להם מדינה, הם יצטרכו לממן את עצמם. הם הרי יודעים שהם לא מסוגלים לממן את עצמם, מכאן שלעולם לא תהיה להם מדינה. סך הכל מה שנוצר פה, זה ניהול כלכלי טוב שלהם, הבעיה שלנו שאנחנו טובים מידיי אליהם.
  סגור
 • 1.
  הם לא רוצים שלום הם רוצים את כל הארץ ומנסים לתפור לעצמם
  ציון מהגליל 24/04/2014 09:44
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הסכמים שישאירו בידם תמיד את האפשרות לקחת לעצמם את כל ארץ ישראל ושהמאבק שלהם וחינוך להמשך המאבק ימשך לא צריך ליפול לידהם ולהשליות שהם מנסים ליזרוע כאילו השלום בפתח ורק פתיחת דלתות מיצד ישראל יביאו לפיתרון המפתיח לפיתרון אצל הפלסטינים והם מעוניינם בהמשך המצב הקיים ובהיתנגדות לישראל ולשלום ולסוף הסיכסוך
  סגור