הפרטת תעש - כל עובד יילך הביתה עם 1.3 מיליון שקל, עלות למימון פרישה

התעשייה הצבאית תהפוך ב-2015 לחברה פרטית; יו"ר ועד העובדים: "70% מהעובדים מתחת ל-6,000 שקל בחודש עם ותק של 30-40 שנה"
 |  (4)
אורי יוגב, צילום: זיו קורן
אחרי שנים של מו"מ ועיכובים, אישרה היום ועדת הכספים את הפרטת תעש (התעשייה הצבאית לישראל). ההסכם הושג לאחר שבחודשים האחרונים סירבה ועדת הכספים לאשר באופן אוטומטי הלוואות לתעש למימון שכר העובדים והפעילות השוטפת.

העלות הכוללת של ההפרטה כ-5.7 מיליארד שקל ואף יותר. העלות תכלול מימון ההסכם עם העובדים, במסגרתו יפרשו 1,170 עובדים בעלות ממוצעת של 1.3 מיליון שקל לעובד, מחיקת חובות בגין הלוואות בעלים רבות שהמדינה העמידה בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל, השקעה בהקמת חברה מסווגת בבעלות המדינה, מימון הפינוי מרמת השרון והמעבר לנגב, מימון המשך הפעילות השוטפת של החברה ועוד.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי):

"אני חושש שמא העובדה שההסכם כולל מעבר לפנסייה תקציבית, תהווה תקדים למקרים אחרים. נדרש שכל נושא יידון לגופו ושלא יתחייב מראש מתן פנסיה תקציבית".

משנה למנהל רשות החברות הממשלתיות, מאיר שמרה:

"1.5 מיליארד לפרישת 1,170 עובדים ועוד 760 מיליון שקל בהרשאה להתחייב. הסכמנו לתנאי פרישה לעובדים בפנסיה מוקדמת והמשכורת שתקבע היא המשכורת האחרונה והעובד יקבל בהתאם לאחוזים שצבר. ההסדר בפנסיה תקציבית".

מנהל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן:

"כל הסכם הוא בפני עצמו ואין כאן תקדים. אנו מתנהלים ארבע שנים ופעם אחרי פעם אחרי שנסגר הסכם עם יו"ר ועד העובדים המדינה ביקשה שינויים. בלי הסיוע של ועדת הכספים הדבר לא היה מגיע לידי סיום. השכר בתעש נמוך ב- 20% ביחס לשאר התעשיות הביטחוניות. שליש מהעובדים הולכים הביתה ובכלל לא בטוח שיימצאו עבודה. הסכמנו להמון דרישות שיש בהן ויתורים קשים של העובדים אך דרשנו שיקבלו תמורות. עמדנו על נושא הפנסייה. לא רוצים שהעובדים ייכנסו למעגל העוני. זה לא ממש פנסייה תקציבית, כי העובדים הפרישו כל החיים ורק משלימים את הפער".

אמיר אדרי מאגף התקציבים באוצר:

"היתרון בהסכם ההפרטה עבור המדינה: חוסכים עלויות שכר עובדים, לא רק עד גיל 67, אלא הרבה מאוד מיליארדי שקלים, עוברים לבעלות פרטית, הולכים לעולם חדש של חברה הרבה יותר יעילה ורווחית שתתרום הרבה יותר למשק וגם הורדת מחירי הדיור".

תעש תפנה את קרקעות ברמת השרון ותעבור לרמת בקע מדרום לבאר שבע.

מנכ"ל תעש, אבי פלדר:

"ללא התערבותו של גפני ולאחריו של סלומינסקי, לא ניתן היה להגיע להסכם הזה. נחתמו עם ההסתדרות שישה הסכמים ועם האוצר שני הסכמים. האחריות של העובדים וההסתדרות היתה הגדולה ביותר, הם הורידו משכרם 11%. מ-2007 לא היה הסכם שכר, אין קידומים בחברה הזו. המשכורת האחרונה של חלק מהעובדים היא לא ראויה ונעשה כאן תיקון עוול של הרבה שנים".

יו"ר ועד העובדים בתעש, איציק יהודה:

"הכותרות בעיתונים מחר יעסקו במספרים, כאילו לכאורה, כל עובד יילך הביתה עם 1.3 מיליון שקל וזה לא נכון, זו עלות ממוצעת למימון פרישת עובדים. 70% מהעובדים מתחת ל-6,000 שקל נטו בחודש עם ותק של 30-40 שנה".

יו"ר ועדת הכספים הקודם, ח"כ משה גפני (יהדות התורה):

"העובדים גילו אחריות ולכן הגענו להסכם. ההסכם הוא ההוכחה לכך שהכנסת יכולה לתרום לפתרון משברים כה מורכבים במשק. לא לחינם החלטתי להיכנס לעובי הקורה ולסייע ממשית בהשגת הסכם".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד):

"מדובר בעובדים שרווחתם אחרי שעוזבים את תעש צריכה להיות לנגד עינינו. הם נתנו הרבה מאוד שנים בעבודה ביטחונית מהמעלה הראשונה, שכרוכה בתנאים בריאותיים קשים לא פעם. המהלך הזה צריך לצאת אל הפועל. יחד עם זאת, מכוח גישור עוברים מפנסיה צוברת לפנסייה תקציבית וזה אכן תקדים. גם לגבי חברה אחרת (חברת החשמל), יאמרו שהיא עולה למדינה המון ונאלצים להעמיד הלוואות ולכן יש להגיע להסכם דומה לזה של תעש. לכן יש לציין זאת, למרות שאנחנו מאשרים ברצון את הסכם ההפרטה".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  למה עלינו צריך לממן אותם? כשהם לא מממנים אותנו? (ל"ת)
  dmmltd 25/04/2014 11:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אז עכשיו 1250 עובדים ירכשו דירות להשקעה... (ל"ת)
  מדוע המחירים עולים? 23/04/2014 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  עובדים לא נחוצים יש לפטר לאלתר עם הודעה ופיצויים כחוק!
  די לשוד כספי הציבור! 23/04/2014 13:38
  הגב לתגובה זו
  4 1
  נמאס מתשלום מופרז, לא נחוץ, ומהכיס שלי לטובת בטלני השירות הציבורי!
  סגור
 • הירשת וגם רצחתה
  עובד 23/04/2014 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ניצלתם ועכשו זרקתם במחיר נזיד עדשים על מי אתם עובדים מיליון שלש מאות אלף שקל בושה של חברי כנסת נציגי הסתדרות ונציגי עובדים
  סגור