מבקר המדינה: "משרד הביטחון פיגר בתשלומים ביותר מ-3 מיליארד שקל"

השופט בדימוס יוסף חיים שפירא פרסם היום את דו"ח הביקורת השנתי; הדו"ח מתמקד במערכת הביטחון
 |  (1)
יוסף שפירא, צילום: אדיבות אתר מבקר המדינה
מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, הניח היום על שולחן הכנסת את דוח הביקורת השנתי ליושב-ראש הכנסת, ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין. הדו"ח מתמקד במערכת הביטחון.

מוכנות צה"ל ללחימה תחת תקיפה בחומרי לחימה כימיים

נמצאו ליקויים ביכולת לממש את תפיסת ההפעלה של צה"ל להתגוננות מפני חל"ך (חומרי לחימה כימיים). ליקויים אלה באים לידי ביטוי, בין היתר, בפערים בתרגול ההתמודדות עם איום החל"ך וכן בחסר בציוד ייעודי. הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת החליטה להטיל חיסיון על רובו של פרק זה.

היערכות וכשירות מערך גיוס המילואים לתנאי ירי תלול מסלול על העורף

בשנים האחרונות החריף האיום של ירי תלול מסלול על העורף. כתוצאה מכך צה"ל נדרש להיות מוכן לגיוס מילואים ולרציפות תפקודית בתנאי ספיגה. למרות החרפת האיום נמצאו ליקויים, חלקם מהותיים, בהשקעת המאמצים הנדרשים כדי לשפר את כשירותו של מערך גיוס המילואים כך שיוכל למלא את תפקידו בעת הצורך בתנאים אלה.

שייטת 13

נבדקו היערכות שייטת 13 (יחידת הקומנדו של זרוע הים) למתן מענה אפקטיבי בו-זמנית לכלל משימותיה בתחומי הפעלת הכוח, הכשרתו, אימונו, מוכנותו וכשירותו ועוד. דוח הביקורת המליץ על תיקון ליקויים בתחומי: מאפייני ההפעלה הייחודיים של השייטת; סוגיות בהפעלת הכוח ובאבטחתו; תכנון בניין הכוח של השייטת ועוד. הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת החליטה להטיל חיסיון מלא על ממצאי הביקורת בפרק זה.

ההגנה על מתקנים ותשתיות להפקת גז ונפט בים

הדוח חושף ליקויים בעבודת המטה שקדמה להצגת תכנית ההגנה על המתקנים לאישור הקבינט הביטחוני. גם לאחר שנתקבלה החלטה בקבינט הביטחוני תכנית ההגנה של צה"ל על מתקני הגז ב"מים הכלכליים" היא חלקית, עקב האמצעים הבלתי מספקים שיש באפשרות צה"ל להקצות למשימה זו.

היבטים בפעילות ארגון נכי צה"ל וסוגיות בעניין נכי צה"ל

בביקורת על ארגון נכי צה"ל נמצאו ליקויים, בין היתר, בנוגע לפעילות הארגון לבניית בתי לוחם, התקשרויות הארגון עם ספקים, והנגשת הפעילויות בתחום השיקום בפריפריה. כמו כן נמצאו ליקויים בפעילות המתחייבת על פי החוק לשלב מחדש נכי מלחמה בחיים האזרחיים; משרד הביטחון מנכה מתמלוגי הנכים תשלומים שלא על פי החוק; נכי צה"ל המועסקים בשירות המדינה הזכאים לרכב בבעלות המדינה מקבלים החזר הוצאות כפול, גם ממקום העבודה וגם מקופת המדינה.

משמר הגבול

מדובר בדוח מעקב שמצא שוב, כי המשטרה ומג"ב טרם מיגרו את התופעה של קצינים ושוטרים הרשומים ונושאים במינוי לתפקיד על פי התקן באחת מיחידות מג"ב, אך מוצבים ומשרתים בפועל בתפקידים אחרים (תופעה זו מופיעה בביקורת הקודמת, והיא מכונה במסמכי מג"ב והמשטרה בשם "פיקציה").

תשלומי משרד הביטחון לספקים

מערכת הביטחון היא גורם מרכזי המשפיע על פעילות המשק הישראלי. משהב"ט, כגוף שאחראי על תשלום תמורה לגורמים אזרחיים מחזיק בעוצמה רבה והוא מהווה מקור פרנסה חשוב, לעתים עיקרי, לספקים אלה. המצאות של פיגורים בתשלום חשבוניות שעלתה כבר בביקורת הקודמת, חזרה גם בשנת 2012. משרד הביטחון פיגר בתשלומים בסכום כולל העולה על 3 מיליארד שקל.

אירוע ההצפה בבת חפר – היבטים בהיערכות ובטיפול

אירוע ההצפה בבת חפר בחודש ינואר 2013, הוא משל לבעיה רחבה יותר של ניקוז נחלים הזורמים מאיו"ש לישראל. לכן על כל הגורמים המעורבים בנושא זה, משרד הביטחון, המתפ"ש (מתאם הפעולות בשטחים) המנהא"ז (המינהל האזרחי), מינהלת מרחב התפר, משרד החקלאות ורשות הניקוז שרון, להפיק מאירוע ההצפה בבת חפר את כל הלקחים הראויים כדי ללמוד על הטיפול הדרוש בכל הנחלים הזורמים מאיו"ש לישראל.

פינוי בסיס חיל האוויר והחלל ממבנים ומתשתיות

הביקורת מצאה ליקויים, חלקם חמורים, בתהליך פינוי בסיס חיל האוויר והחלל 27 (בח"א 27) ממתקנים ומתשתיות וניקוי קרקע מזוהמת בשטחו. הביקורת העלתה ליקויים משמעותיים בהתנהלות משרד הביטחון בפינוי הקרקע ובניקויה מזיהומים, והעברתה לרשות מקרקעי ישראל. כמו כן נמצאו ליקויים בפעולת רשות מקרקעי ישראל, אשר לא פעלה להחיש את הפעולות לפינוי הקרקע ולניקויה.

היבטים בהגנת הסביבה ברפא"ל

רפא"ל זיהמה את מי התהום לכל הפחות בחומרי נפץ, וקיים חשש כבד לזיהום קרקע ומים בחומרים רבים נוספים בעשרות אתרים נקודתיים. המשרד להגנת הסביבה ורשות המים לא אכפו על רפא"ל במשך שנים רבות ביצוע פעולות לאיתור הזיהומים ולטיפול בהם.

הדוח עוסק בנושאים נוספים ובהם: תחום מדעי ההתנהגות בצה"ל; ביקורת מעקב על פעילות משרד הביטחון להצגה ולהנחלה של מורשת הקרב של צה"ל ושל כוחות המגן שקדמו לו ועוד.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  סוף-סוף מבקר לענין.......
  לביא 13/03/2014 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אנו נוכחים שקיים שנוי בטיפול בלי מורא בהצלחה.
  סגור