ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

האטה? מדד המחירים לצרכן ירד 0.6% בחודש ינואר, ירידה חדה מהצפוי

מדד חודש ינואר הציג ירידה חדה מהצפוי, כך מדווחת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היום. פיוניר: "המשק לא נמצא במקום בריא"
 |  11
בגלל המלפפונים
Share
מדד המחירים לחודש ינואר ירד ב-0.6%, ירידה חדה יותר מהתחזיות המוקדמות, כך דיווחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היום (ו'). הירידה באה לאחר עלייה של 0.1% בחודש דצמבר.


מהלמ"ס מדווחים כי ירידות בולטות נרשמו בסעיפי ההלבשה וההנעלה שירדו ב-7.7%, הפירות הטריים (ב-1.3%), שירותי דיור בבעלות הדיירים (ב-0.9%) והמזון (ב-0.8%). עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הירקות הטריים שעלו ב-3.9%, הנסיעה בתחבורה הציבורית (ב-3.4%) והסיגריות (ב-1.5%).

כלכלני בנק לאומי העריכו טרם הפרסום כי מדד ינואר יראה ירידה של 0.2% במחירים. האינפלציה הצפויה לפי המרווח בין האפיק הצמוד לשקלי בשוק האג"ח עומדת על 1.45% בשנה הקרובה.

המדד ללא ירקות ופירות ירד ב-0.7% והגיע לרמה של 101.5 נקודות. המדד ללא דיור והמדד ללא אנרגיה, ירדו אף הם, ב-0.6% והגיעו ל-101.2 נקודות ו- 101.8 נקודות, בהתאמה.

מדד הדיור, שאינו חלק ממדד המחירים לצרכן, הראה עלייה של 1.5% מנובמבר 2013 לדצמבר 2013, אך ברבעון הרביעי נרשמה ירידת מחירים של 1.1% בהשוואה לרבעון השלישי של השנה.תגובות למדדאילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי, אמר בתגובה למדד ינואר כי "המדד מעיד שאין בעיה של
אינפלציה
אינפלציה
מצב בו מתרחשות עליות מחירים של מוצרים ושרותים. תופעת האינלפציה מחלישה את ערכו של המטבע ואת כח הקנייה של האזרחים. מצב הפוך ממצב של דיפלציה.
בישראל, ומאפשר הורדת
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
נוספת, אבל לא בטוח שהורדה נוספת תתרום לשער החליפין או הצמיחה.
בהסתכלות קדימה אנחנו מעריכים כי המדד הבא (מדד פברואר) יהיה נמוך גם הוא וצפוי לרדת בכ- 0.2%, זאת בשל ירידה צפויה במחירי הדלקים וכן המשך ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה בעקבות החורף הקצר. עליית מחיר הנפט בשבועות האחרונים עשויה להערכתנו להשפיע על מדד מרץ אך עוד מוקדם לדעת. כמו כן, אנחנו מאמינים כי ציפיות האינפלציה ימשיכו לרדת גם בחודשים הקרובים, וסביבת האינפלציה בשנה הקרובה תמשיך להיות נמוכה ותסתכם בפחות מ- 1.5%".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, אמר כי "
מדד המחירים לצרכן
מדד המחירים לצרכן
מדד לעלות סל צריכה של שרותים ומוצרים של
של חודש ינואר מצביע על מה שכולנו ידענו - המשק לא נמצא במקום בריא. המדד מצביע על ירידה בביקושים של הצרכן הישראלי ועל המשך ההאטה הכלכלית. למרות שהמדד הושפע מירידה עונתית במחירי ההלבשה, עדיין כשאנו רואים ירידה חדה בכל הפרמטרים הצרכניים ואפילו בדיור, זה מעיד על כך שהצרכן הישראלי מחשב כל הוצאה הכי קטנה. אם עד עכשיו הורגלנו שהגורם המרכזי שפוגע בצמיחה הינו שער השקל-דולר שמקשה על היצואנים, ייתכן ונתחיל לראות שגם האטה בצריכה הפרטית תנגוס בצמיחה של המשק הישראלי. לאור זאת,
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
חייב להתעורר ולהתאים את עצמו למצב הקיים בארץ ובעולם ולחתוך את הריבית אפילו ב- 0.5%. לטעמי בנק ישראל ימשיך להתעלם מהנעשה במשק ולא יעשה דבר מתוך תקווה שהזמן יעשה את שלו".

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון הגיבו לירידה במדד ינואר וכתבו כי "מדד חודש ינואר הפתיע באופן חד כלפי מטה וירד ב- 0.6% לעומת התחזית שלנו של 0.3%-. מדובר במדד אשר מצביע על סביבת אינפלציה נמוכה ביותר. שמונה מתוך עשרת הסעיפים הראשיים היו שליליים. אינפלציית הליבה (המדד ללא סעיפי האנרגיה ומזון) ירד לקצב שנתי של 0.7% בלבד מ- 1.3% בחודש דצמבר. מדובר בסביבת אינפלציה נמוכה מיעד בנק ישראל אשר מעידה על חולשה בביקושים המקומיים".

"יחד עם זאת, למרות שבעבר אנחנו נתנו 40% הסתברות להורדת ריבית, נדמה שקיימת שתי סיבות להימנע מהורדת ריבית כעת. ראשית, סקר מחירי הדירות לרכישה עלה ב- 1.5% בסקר האחרון ו- 8% ב- 12 החודשים האחרונים. כזכור, קרן המטבע מתריעה מפני בועת נדל"ן. שנית, נתוני סחר חוץ בישראל מצביעים על שיפור בכלכלה הישראלית עם עלייה גם ביצוא וגם בכל מרכיבי היבוא. כל עוד הפד ממשיך ב- tapering , לא סביר לצפות להורדת ריבית בישראל".

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, הגיב אף הוא לפרסום המדד ואמר: "ההפתעה במדד המחירים של חודש ינואר נבעה בעיקר מסעיף שירותי הדיור בבעלות שירד ב-0.9% וממחירי המזון שירדו ב-0.8%. מהירידה במחירי המזון שמתאימה לירידה שנרשמה בשנה האחרונה במחירים הסיטונאיים של המזון ניתן ללמוד על סימנים לביקושים נמוכים אשר מקשים על היצרנים לשמור על המחירים הגבוהים. מנגד, מהירידה במחירי הדיור לא ניתן ללמוד דבר ובטח שלא להסיק על שינוי מגמה בשוק הדיור. מדד שירותי דיור בבעלות מורכב מחוזי שכירות חדשים ומתחדשים בלבד ובשנים האחרונות ראינו כי המדד נוטה להיות תנודתי מאוד בחודשי החורף. בנוסף, מחירי הדירות המשיכו גם החודש לעלות ועלו בשיעור של 1.5% כך שלמרות הירידה החדה במחירי השכירות כנראה מדובר על סטייה חדה מהמגמה".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

11 תגובות ב-10 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
10 אנונימי 16/02/2014 08:34 אין שום רע בירידות מחירים
להיפך, המחירים ההזויים של המוצרים כאן רק גומרים את המשק בטווח הארוך. תיקון מחירים של 20% בכל התחומים, אחרי ההשתוללות של השנים האחרונות רק יועיל למדינה ואזרחיה. ולראיה, בסלולר המחירים ירדו בשבעים אחוז. אנחנו רק הרווחנו.
9 עני 15/02/2014 13:10 אין כסף לכלום חוץ מהמשכנתא (ל"ת)
8 זאב 15/02/2014 07:22 איזה מדד של ישראל?
המדד של נתניהו אולי ירד, אבל משום מה אצלי השטרות נעלמים במהירות האור.אצל נתניהו הקוסם המדד ירד וההוצאות תפחו איזה מלך פשוט קוסם, הצילו
7 סוחר מעו"ף 15/02/2014 00:34 למה לא כתוב הדבר החשוב ביותר
שאינפלציה במשק הישראלי למעשה מושפעת בעיקר, ויש שיגידו רק, משער הדולר!! ובמיקום הנוכחי, בוודאי שאין אינפלציה!
6 J14 מזזזז 14/02/2014 19:32 צרכן בתגובה 5, אם המדד היה נכון היו קוראים לו אינפלציה
להמציא שם נפרד לסעיף חשבוני זה כמו לנהל ספרים כפולים, זה דאבל דטאנדרט.
5 צרכן 14/02/2014 18:51 אז הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אמרה, אז מה??? (ל"ת)
4 לא יודע ולא מבין 14/02/2014 16:08 מדד המחירים
אי אפשר לדעת. צריך להמתין לעוד נתונים לפני הורדה של הריבית
3 רון 14/02/2014 15:43 זה לא טוב :-( (ל"ת)
2 צביקה דורון יועץנדלן 14/02/2014 14:28 בנק ישראל יקפיץ את מחירי הדירות אם יוריד ריבית
כיום מקבלים על פקדון בנקאי ריבית אפסית ולכן צעירים משלמים 1,500,000 על דירות בבאר יעקב, יבנה ורשל"צ. החשש הוא שצעירים יתפתו לקחת משכנתאות ענק היות והריבית נמוכה באופן זמני, רק שצריך להזכיר להם שההלוואה ל 25-30 שנים !!!
nhftk 14/02/2014 15:16 משוגעים
משוגעים רדו מהעצים אמר שר האוצר לשעבר ואני אומר לכם גם בריבית אפס אחוז מחירי הדירות בשמיים ולא צריך ליפול ההשליית הריבית זה מה שתשלמו מעבר לקנייה שהיא גבוהה בחמישים אחוז מהערך האמיתי אז מה זה משנה הריבית לעצם הקניה הפראירים אלה שקונים בקצה הפרמידה ואנחנו נמצאים שם
1 בדבכט 14/02/2014 14:11 3 חודשים ירידות ברכישת נדלן .עושים את שלהם (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.