ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

פטור ממס בהעברת מניות במתנה ללא תמורה - לקרוב או ליחיד אחר

עו"ד ורו"ח תהילה ששון

ראוי להדגיש ולציין כי אח של בן זוג לא עונה להגדרת קרוב ולכן זו לא מתנה בין קרובים אבל עדיין אם זה בתום לב עומדים בתנאי הסעיף.
ניתוח שוק, צילום: Getty images Israel
שאלה:
__________

בעל מניות מעוניין להעביר מניות לגיסו (אחיה של אשתו). האם ניתן להעביר מניות ללא תמורה בפטור ממס, האם מומלץ להעביר את המניות בשתי פעימות (לאישה ולאחר מכן לאחיה), והאם יש לדווח על העברת המניות במתנה לרשויות מס הכנסה?
תשובה:
__________
סעיף 97(א)(5) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה") קובע כי רווח הון הנובע מהעברת נכס במתנה לקרוב וליחיד אחר פטור ממס - אם שוכנע פקיד השומה כי המתנה ניתנה בתום לב, ובלבד שמקבל המתנה אינו תושב חוץ.
הסעיף קובע ארבעה מבחנים מצטברים כדי להיכנס לתחולת הפטור, כדלהלן:
1.המתנה ניתנה בתום לב.
2.מקבל המתנה אינו תושב חוץ.
3.העברת הנכס נעשתה ללא כל תמורה.
4."קרוב" לעניין הפטור הוא אחד מאלה:
(א)בן זוג, אח, אחות, הורה, הורה הורה, צאצא וצאצא של בן זוג, ובן זוגו של כל אחד מאלה;
(ב)צאצא של אח או של אחות, ואח או אחות של הורה;
בהלכת נמרוד גרייבר קבע בית המשפט המחוזי[1] כי פקיד השומה צריך להשתכנע שהמתנה ניתנה בתום לב - הן במקרה שבו היא ניתנת ל"יחיד אחר" והן במקרה שבו היא ניתנת ל"קרוב".
בית המשפט העליון[2] קבע באותו מקרה כי יש לבחון את כל הנסיבות והפעולות שבהן ניתנה המתנה באספקלריה רחבה, ולא לצמצם או להגביל את תשומת לבנו לכל פעולה ופעולה של הצדדים בצורה נפרדת ומנותקת זו מזו.
באותו מקרה הגיעו בית המשפט המחוזי והעליון למסקנה כי העברת המניות בין אחים לא הייתה במתנה וללא כל תמורה אלא מדובר במכירה החייבת במס.
בענייננו, ככל שעומדים בכל תנאי סעיף 97(א)(5) לפקודה, העברת המניות במתנה תהיה פטורה ממס ואין סיבה להעביר את המניות בשתי פעימות.
ראוי להדגיש ולציין כי אח של בן זוג לא עונה להגדרת קרוב ולכן זו לא מתנה בין קרובים אבל עדיין אם זה בתום לב עומדים בתנאי הסעיף.
לעניין הדיווח לרשויות המס, הגדרת מכירה בסעיף 88 לפקודה כוללת בחובה גם מתנה, ועל כן יש לדווח לרשויות המס תוך 30 יום ממועד מתן המתנה באמצעות טופס 1399 ובצירוף מכתב נלווה המסביר כי המניות ניתנו במתנה.
[1]עמ"ה 62/82, נמרוד גרייבר נ' פקיד שומה חיפה.
[2]ע"א 271/83, נמרוד גרייבר נ' פקיד שומה חיפה.

המשיבה - עו"ד ורו"ח, מתמחה במסים

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן



תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה