הסטודנטים בצרות: האם בקרוב מלצרים ישלמו מס על טיפים?

נושא תשלום התשר למלצרים אינו מוסדר בחקיקה, דבר הפותח פתח לניצול המלצרים. בכוונת רשות המיסים להפוך את הטיפ לשכר ולחייבו במס
 |  (12)
מדד המחירים לצרכן, צילום: Getty images Israel
האם בקרוב אחד ממקורות הפרנסה העיקריים של סטודנטים ייפגע קשות כאשר טיפים של מלצרים ימוסו?

הוועדה לפניות ציבור התכנסה היום לדיון בעקבות פניות רבות שהגיעו אליה והצביעו על כך שתחום המלצרות אינו מוסדר בחקיקה, ובכך נוצרות בעיות רבות. מלצרים רבים טוענים כי מעסיקים מנצלים את הפרצה על מנת לקחת מן המלצרים את התשר שהם מקבלים ולהשתמש בו לטובת צרכי המסעדה. כמו כן, טוענים המלצרים כי המעסיקים כוללים את הטיפים שקיבלו, בתוך משכורת המינימום המשולמת להם. בדיון עלה כי בכוונת רשות המיסים להסדיר את הנושא על ידי הפיכת הטיפ לשכר וחיובו במס.

יו"ר הוועדה ח"כ ד"ר עדי קול אמרה: "הסדרה זו תיפגע במלצרים וגם בציבור הלקוחות וכרגע גם אינה עוסקת בדרך שבה יינתן התשלום. במשך עשור לא הצליחו להגיע להסדרת הנושא עקב התנגשות אינטרסים. הצעות החוק אמורות למצוא את האיזון הנכון ולא את האינטרסים של קבוצות. הוועדה חושבת שיש צורך להגיע להצעה שתהיה מאוזנת יותר ותביא בחשבון את האינטרסים של כל הצדדים ולכן בכוונתנו להציע הצעת חוק של הוועדה שתמצא את האיזון בין האינטרסים השונים."

"ל-100 אלף מלצרים אין שכר"
אלון לי-גרין, ממובילי מאבק המלצרים: "המצב בשטח הוא שלאותם מאה אלף עובדים בתחום המלצרות אין בעצם שכר. מה שקורה בענף זה פאודליזם. זה המקצוע היחיד שלא מקבלים שכר עבודה עבור שעת עבודה. המחוקק קבע שיש בכל עבודה דמי מחלה כדי שלא לאבד את העבודה במקרה של פציעה. מה עם מלצר שובר את היד? אין דרך לפצות אותו. מה עם פנסיה? מה עם פיצויים במקרה של פיצויים? אין למלצרים שום זכויות סוציאליות.

אהרון, בן 28 סטודנט, עובד בתחום המלצרות: "להיות צעיר בישראל זה לא פשוט, ובמיוחד בעבודה בתחום המלצרות. בדרך כלל הצעירים שעובדים במלצרות לא מגיעים מבתים עשירים. המלצרים הם עובדים מוחלשים שלא יכולים להתאגד. לא מצאתי כמעט מקומות שמשלמים דמי הבראה או דמי חופשה, כמו כן מקומות רבים מנקים מהטיפים לצורך תשלום לעובדים אחרים במסעדה. חלק מהמעסיקים מטילים על המלצרים לנקות את המסעדה וככה גם חוסכים במנקים. אין כמעט מסעדה שעבדתי בה ולא שמעתי על ניצול מיני. אין שום פיקוח בנושא."

"אינטרסים מתנגשים"
עו"ד דבורה ספיר אליעזר ממשרד הכלכלה אמרה: "היו בעבר הצעות חוק שונות שקבעו שהטיפ לא נחשב כשכר עבודה, אך הן לא התקדמו מכיוון שיש כאן אינטרסים מתנגשים. השאלה היא כיצד רוצים לראות את התשר שלהם, האם גם עם זכויות סוציאליות, אך יחד עם זאת חובות. בגלל שמדובר בעובדים צעירים הם רוצים את ההכנסה נטו באותו רגע, וזה חלק מהדברים שתקעו את המשך החקיקה."

ח"כ ד"ר רות קלדרון אמרה: "כשאני יושבת לשתות קפה קיימת מניפולציה רגשית מאוד לא נעימה כשברור שהמלצרים חיים מהטיפ, כשהסכום לטיפים עולה עם השנים. ישנה איזו מוסכמה בתרבות הישראלית, וזה לא בסדר כלפי הלקוח. אני רוצה לשתות קפה בשקט אז תעזבו אותי, בסוף אתה נאלץ להשאיר טיפ גבוהה יותר ממחיר הקפה עצמו. יחד עם זאת, בגלל שהמלצרים הם צעירים, הם נתקלים בכזה חוסר צדק שלא ניתן להשלים איתו. לא מדובר כאן רק בהסדרי עבודה אלא בסוגיה תרבותית. צריך להגיד את האמת, זה שכר ולא טיפ. יש הונאה במילה טיפ."

תמר ברכה, מרשות המיסים אמרה: "אין ספק שאם נשלם בשחור, יהיה יותר כסף לכל עובד אבל אנחנו לא יכולים לתת כסות משפטית להון שחור. אנחנו מתכוונים להסדיר את הנושא על ידי כך שהטיפ יחשב כחלק מהכנסת המסעדה, על כל מה שכרוך בכך, כולל חיוב במס".

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  כן תפגעו עוד בעניים יופי (ל"ת)
  ROX 21/01/2014 09:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 11.
  טיפ
  מוסקוביץ 20/01/2014 21:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למלצר זה לא חובה,אם סועד מרוצה מרמת השרות שהוא קיבל נתן טיפ למלצר אז מה טוב.יש מסעדות שגובות תשלום עבור שרות וזה לא חוקי.
  סגור
 • 10.
  המלצרים רק ייפגעו ובסוף בכיס יקבלו פחות
  תפסת מרובה לא תפסת 20/01/2014 21:31
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בניגוד למה שחושבים במרבית המסעדות המלצרים מרוויחים יותר מבעל המסעדה ולכן לא פלא שרוב המסעדות נסגרות. הסדרה של הטיפים תשווה את המצב ותגרום לכך שגם המלצרים וגם בעל הבית לא ירוויחו למעט מספר מקומות בודדים ומוצלחים במיוחד
  סגור
 • 9.
  תשלום טיפ.לא לשלם שירות כמו שלא נותנים טיפ למתדלק.
  שמעון 20/01/2014 20:48
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אין שום סיבה לשלם טיפ בשעור 10%.אם אני מגיע לחשבון במסעדה של כ500 שח.נשאר מספיק כסף לשלם גם למלצר גם לטבח וגם למזגן.ושבעל העסק יתמחר הכל במחיר המנה.וכאשר כולם יתנהגו כך .אז כולם נרגיש בנוח במסעדה בקשר לטיפ.
  סגור
 • 8.
  משלמים כבר עכשיו
  אייל 20/01/2014 20:40
  הגב לתגובה זו
  1 1
  המצב היום שהטיפים נאספים לקופה ניפרדת וממנה משלמים למלצרים את המשכורת שלהם (בערך 20 שח לשעה ) כן זה נישמע מוזר אבל זה המצב המשכורת משולמת מהטיפים
  סגור
 • 7.
  למה מלצרות זה רק לסטודנטים
  ש.מ 20/01/2014 20:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה מקצוע לכל דבר. בארהב יד מלצרים גם בני 60,צריך להקים איגוד למלצרים ולשמור על התנאים שלהם
  סגור
 • 6.
  אין ארוחות חינם!!! כולנו משלמים מס אז מה!! (ל"ת)
  שיויון!!! 20/01/2014 20:03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 5.
  כיצד עושים בחו"ל?
  קובי אלגוב 20/01/2014 19:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שיבדקו איך עושים בארה"ב ובאירופה, ושישלמו שכר מינימום למלצרים עם תנאים סוציאליים כמו שהציע מספר 1 והטיפ זה תוספת בונוס למלצר בלי שחובה לתת לו (כי הוא מקבל שכר מינימום לפי החוק). גם ככה מלצרים מרוויחים כמו עוסק פטור או סכומים לא גבוהים (4000-5000 שקלים בחודש) בגלל שהם סטודנטים וכולי.
  סגור
 • 4.
  רק פה אין משכורת למלצרים ואת זה יש לחייב בחוק (ל"ת)
  הגיע הזמן 20/01/2014 19:22
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 3.
  במדינת המיסים דוחפים עוד קצת את היד לכיסי האזרחים . (ל"ת)
  בא 20/01/2014 18:06
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 2.
  יותר מזה, יש מסעדות שגם מוציאות תלוש שכר שהוא למעשה
  ע.ו 20/01/2014 17:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על הטיפים, ואז הם גם מדווחים כהוצאה על כסף שחור שלא דווח כהכנסה. המלצר כמובן משלם על זה מס
  סגור
 • 1.
  פתרון קל מאוד
  1 20/01/2014 17:54
  הגב לתגובה זו
  7 3
  שיחוקקו חוק שחייבים לשלם שכר מינימום לפחות למלצרים כשזה אינו כולל את התשר והתשר בחקיקה שייך למלצרים. וכמובן על התשר אין מס
  סגור