הג'וקר: איש השנה 2013 של פורבס ישראל - נשיא אירן חסן רוחאני

אפרים הלוי: "ההסכם פגע באמון בין ישראל לארה"ב, ופגע במעמדה של ישראל שנתפסת כחלשה ומבודדת ואילו אירן כחזקה ובעלת השפעה באזור"
 | 
חסן רוחאני נשיא אירן, צילום: Getty images Israel
חודשים ספורים בלבד מאז נבחר לתפקיד נשיא אירן, חסן רוחאני, הוא נבחר גם לאיש השנה 2013 של המגזין פורבס ישראל, זאת לאחר שהצליח לחבל במעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית, לדרדר את יחסיה עם ארה"ב לשפל חסר תקדים ולהוריד מהשולחן את אופציית התקיפה. כך הפך דווקא אויבה הגדול ביותר של ישראל לדמות שהכי השפיעה עליה השנה.

בכתבת השער של גיליון פורבס האחרון, המסכם את שנת 2013, עומדים המרואיינים - ביניהם ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, שגריר ישראל באו"ם לשעבר דני גילרמן, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר גיורא איילנד ועוד שורה של בכירים מצמרת מערכת הביטחון והאקדמיה – על השפעתו מרחיקת הלכת של רוחאני על ישראל בתוך חודשים ספורים בלבד.
קרדיט: פורבס ישראל
קרדיט: פורבס ישראל


בכתבה רחבת היקף עוסק המגזין בנעשה בתוך אירן ובזירה הבינלאומית – וכיצד משפיעים תהליכים אלה על ישראל. ההתחזקות של אירן בזירה הבינלאומית, אומרים הבכירים בכתבה, באה במידה רבה על חשבון ישראל, שתופסת את מקומה של אירן כמדינה מבודדת. תוך חודשים ספורים הניבה מדיניות החיוכים של רוחאני קרע חסר תקדים ביחסי ישראל ארצות הברית, ודרדרה את מעמדה של ישראל בעולם.

"ההסכם פגע באמון בין ישראל לארה"ב, ופגע במעמדה של ישראל", אמר לפורבס ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, "ישראל נתפסת כחלשה ומבודדת ואילו אירן כחזקה ובעלת השפעה באזור".

בזכות פוליטיקת החיוכים שהחליפה את הנאומים הארסיים והכחשת השואה של קודמו, יכול נשיאה הטרי של אירן להישען לאחור ולהתבונן בשביעות רצון על הזעזועים הרבים שהתרחשו באזור מאז כניסתו לתפקיד. גולת הכותרת היא כמובן ההסדר ההיסטורי שהשיג עם ארה"ב, הסדר שמתחיל את תהליך יציאתה של המדינה השיעית מבידוד מדיני – ולא פחות חשוב מכך, קורע קרע בין האויבת הגדולה ישראל לבעלת בריתה החשובה ביותר, ארצות הברית. אין ספק שמדובר במשבר החמור ביותר ביחסים בין ארצות הברית לישראל.

"הקורבן המידי של ההסכם בין ארה"ב לאיראן הוא מערכת היחסים של ישראל עם ארה"ב והאמון הישראלי באמריקאים", אומר לפורבס דני גילרמן, לשעבר שגריר ישראל באו"ם. "ישנו תהליך מתמשך של פגיעה באמון בארה"ב, שהתחיל לפני שנים. יש תחושה בקרב בנות הברית של ארה"ב שזו אולי לא אותה ארה"ב חזקה של העבר".

את דבריו של גילרמן מחזק ד"ר טל פבל, מרצה למזרח התיכון באוניברסיטת בר אילן: "רוחאני הוא הסולם שהאמריקנים חיכו לו כדי לרדת מהעץ של התקיפה באירן. כעת אנחנו עדים לתהליך של הוצאת האיראנים מהבידוד המדיני. ישראל פתאום נתפסת כמחרחרת מלחמה, בעוד שרוחאני זוכה לתדמית של מתון".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה