מיסוי הכנסה מאופציות חברה בארה"ב שהוענקו כתגמול לעובד תושב ישראל

רו"ח עופר ברגב

כפי שמצטייר מהתיאור העובדתי לעיל, נראה שהחברה האמריקאית נהגה עם העובד הישראלי באופן "רגיל" מבחינתה וניכתה לו מס במקור על הכנסה שנראית אמריקאית לכאורה.
נאסד"ק בורסת ניו יורק בשלג, צילום: Bizportal
שאלה:
__________

נישום עובד כשכיר בארץ. במסגרת עבודתו הוענקו לו אופציות בחברה קשורה בחו"ל, חברה אמריקאית נסחרת בנאסד"ק. במהלך 2011 מימש הנישום את האופציות והחברה הזרה ניכתה לו מס. כמו כן נוכה מס בארץ באמצעות ESOP (האופציות הוחזקו בנאמנות על ידי ESOP), כלומר נוצר כפל מס. רשויות מס הכנסה מסרבות להחזיר את המס שנוכה ביתר, בטענה כי רווח הון של תושב חוץ פטור ממס בארצות הברית ויש לבקש החזר מהמס שנוכה בחו"ל (לפנות לרשויות בארצות הברית). האם טענת רשויות מס הכנסה נכונה?

תשובה:
__________
כאשר לתושב מדינה אחת הכנסה ממדינה אחרת, לכאורה לא תמיד ברור לאיזו מדינה הזכות הראשונית למיסוי ההכנסה.
כפי שמצטייר מהתיאור העובדתי לעיל, נראה שהחברה האמריקאית נהגה עם העובד הישראלי באופן "רגיל" מבחינתה וניכתה לו מס במקור על הכנסה שנראית אמריקאית לכאורה.
על פי הדין הפנימי בישראל ובארצות הברית, וכן לפי האמנה בין ממשלת ישראל ובין ממשלת ארצות הברית של אמריקה לגבי מסים על הכנסה (להלן: "האמנה"), קיימים כללים הקובעים את אופן חלוקת "עוגת" המס בין ישראל ובין ארצות הברית באופן שאמור למנוע כפל מס. כלומר, כללי האמנה קובעים לאיזו מדינה הזכות הראשונית למיסוי כל סוג של הכנסה ולאיזו מדינה זכות המיסוי השיורית (אם בכלל), בהתאם לנסיבות.
לפיכך, לפני שניתן להסיק מסקנות לעניין הזכות הראשונית למיסוי הכנסה כלשהי, תחילה יש לקבוע את סיווג ההכנסה ולאחר מכן יש לפנות לכללי המקור (דהיינו מקום הפקת ההכנסה) ולקבוע מהו מקום הפקת ההכנסה. ככלל, הזכות הראשונית למיסוי הכנסה היא של מדינת המקור.
לעניין הכנסה מאופציות, אם הן הוענקו כתגמול לעובד הרי מדובר בהכנסת עבודה, ומקום הפקת ההכנסה נקבע לפי המקום שבו הועסק העובד בתקופת ההבשלה של האופציות (Vesting Period). דהיינו, במקום שבו עבד בעבור תגמול האופציות.
אם הנישום הועסק אך ורק בישראל במהלך תקופת ההבשלה של האופציות, אזי הזכות הראשונית למיסוי ההכנסה היא של רשויות מס הכנסה בישראל. אם כך הדבר, אזי הנישום רשאי (ואם הוא אזרח אמריקאי או בעל גרין קארד אף חייב) להגיש דוח מס בארצות הברית ולדרוש החזר מס.
ישנם מגוון פרטים נוספים שעשויים להשפיע על ניתוח המצב, למשל אם הנישום הוא אזרח אמריקאי, או אם העובד היה בישראל או בארצות הברית בעת מימוש האופציות וכדומה, ויש לבחון כל מקרה לגופו.
המשיב - CPA - רו"ח מוסמך בארצות הברית ובישראל, מומחה במיסוי אמריקאי ובינלאומי כולל ייצוג בפני רשויות המס בארצות הברית, טיפול בגילוי מרצון בארצות הברית והכנת דוחות וייעוץ מס אמריקאיים. ניסיון רב בייעוץ למשקיעים, בכירים, וחברות רב לאומיות מובילות
*המידע הנ"ל לא נכתב ולא ניתן לעשות בו כל שימוש כדי להימנע מקנסות המוטלים על פי קוד המס האמריקאי

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה