נתפס על העלמות מיסים וטען: "אני עדיין בודק אם זה משתלם לדווח"

מוכרת תכשיטים טענה שלא שילמה כי היא "סובלת ממחלת שכחה". צפו בשלל התירוצים ההזויים שנתנו לרשות המיסים
 |  (5)
שטרות שקלים, צילום: Getty images Israel
רשות המיסים ממשיכה לרדוף אחר מעלימי המס - מאות עובדי רשות המסים פשטו בשבועיים האחרונים על עסקים בכל רחבי הצפון. מתוך כ-700 ביקורות, נמצא כי בכ-14% מהעסקים בעלי העסק לא רשמו הכנסות, כאשר באזורים מסויימים האחוז היה גבוה מכך משמעותית. במהלך המבצע נגבו מחייבים למעלה מ-33 מיליון שקל.

"אני עדיין בודק אם משתלם לי לפתוח תיק"
הביקורות נערכו כמעט בכל תחום עיסוק אפשרי אך דגש מיוחד הושם על ענף הבנייה - במהלך ביקורות שערכו מבקרי פקיד שומה צפת, נמצא קבלן עבודות צבע ממג'דל שמס שנמצא עבודות צבע ביישוב בית הלל בשווי 12 אלף שקל. מבדיקה נמצא כי ביצע עבודה נוספת ללקוח אחר מאותו ישוב בסה"כ 15 אלף שקל וכי לנבדק כלל אין תיק במס הכנסה והוא אינו מנהל ספרי חשבונות; אך מה שהפתיע את הבודקים המנוסים הייתה תשובתו, שחזרה על עצמה בקרב קבלנים, מדוע אין לו תיק ברשות וספרי חשבונות: "אני עדיין בודק האם זה משתלם לי".

הגדיל לעשות קבלן אחר מכפר יפיע, שנמצא על ידי מבקרי פקיד שומה עפולה בעודו מבצע עבודות בנייה ביישוב גבעת האלה. מתשאול בעל המבנה ובדיקת החוזה ביניהם התברר כי הוא קיבל תמורה העבודה 392 אלף שקל שגם לו, כמובן, לא היו תיק ברשות או ספרי הנהלת חשבונות - הקבלן הסביר שאינו יכול לפתוח תיק במס הכנסה מפני שהוא נמצא בפשיטת רגל. מבקרי פקיד שומה טבריה מצאו גם הם בעל עסק לעבודות גינון מכפר כמא שפשט רגל בעבר כאשר ניהל חברה בתחום הגינון, אך זה לא הפריע לו להמשיך לעבוד עצמאית בעבודות גינון ללא דיווח למס הכנסה.

מכר דברי מאפה ב-4 מיליון שקל ולא דיווח
במהלך מבצע סרבני דוחות נעצר אלון אמנון, בן 33 מגבעת שמואל, מנהל ובעלים של חברת ש.א. קוסמטיקה שלא הגיש דוחות שנתיים בשנים 2011-2012, בהן הכנסות החברה שלו עמדו על למעלה מ-20.7 מיליון שקל. בעל העסק השני הוא אשר דרעי, בן 47 מנשר, שנמצא מוכר דברי מאפה מרכבו בשוק הפתוח בנצרת עלית. המבקרים מפקיד שומה נצרת ביצעו קניית ביקורת שלא נרשמה וכאשר הזדהו, סירב דרעי לשתף פעולה. בעזרת עובדי יחידת החקירות הוא זוהה והתברר כי הוא עובד בשווקים הפתוחים מזה מספר שנים, ללא תיק במס הכנסה ואינו מנהל ספרים. מבדיקה מול ספקים המוכרים לו דברי מאפה התברר כי מאז 2008 רכש דברי מאפה בסכומים של כ-4 מיליון שקל, ומן הסתם מכר אותם במחיר גבוה מכך ומעולם לא שילם על כך מסים. כאמור, דרעי נעצר ושוחרר בערבות להמשך חקירה בעניינו.

בנוסף, בעלת עסק לתכשיטים ותיקים מבית שאן טענה שלא רשמה קניית ביקורת סמויה כי היא סובלת ממחלת השכחה, טענה דומה לזו של בעל עסק לצילום מחצור הגלילית שאמר "אני עובד לבד ולפעמים אני שוכח כמה כסף קיבלתי". גם עובדי פקיד שומה צפת נתקלו בהסברים מעניינים: כשהזדהו במשרדו של רופא שיניים מקריית שמונה, הבחינו בו מזדרז להשליך מסמכים לפח. המבקרים התעקשו לקבל את כרטיס המטופל והניירת העסקית שהייתה צמודה לכרטיס, וכך התברר כי "הרופא הטוב" לא רשם תשלומים בגובה 10 אלף שקל. ההסבר? "הלקוח הוא בן הזוג של האסיסטנטית ועדיין לא סוכם איך נתחשבן איתו".

בטעות הושמט אפס
בכפרים וביישובים שנבדקו על ידי מבקרי פקיד שומה נצרת נמצא אחוז גבוה במיוחד של מעלימי הכנסה - 39% מבעלי העסקים שנבדקו. בעל חנות לחומרי בניין מכאבול הסביר את אי רישום קניית הביקורת הסמויה בסך 50 שקל בכך ש"בטעות" רשם 5 שקל והשמיט את האפס.

מנהל רשות המסים, משה אשר: "המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת ההנחייה למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה. אין סיבה שאזרחים שומרי חוק ייאלצו לשאת בנטל כלכלי כבד יותר בשעה שאחרים בוחרים לעבור על החוק ואנו פועלים במטרה לגבות מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל – שהוא ראוי גם בתחום המס".

כתבות מעניינות נוספות:
הרשעה: אדם הפך בית אבות ל-56 דירות לשוק החופשי - מה גובה הקנס שקיבל?
"משקיעים רכשו 130 אלף דירות תוך 5 שנים, בלעדיהם לא הייתה מצוקת דיור"
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  טירה
  מוחמד 04/12/2013 19:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אצלנו עובדים רק בשחור. אנחנו משתינים מהמקפצה ולא משלמים שקל מס.
  סגור
 • 4.
  לפעמים כדאי ללמוד מאחרים....
  bjoseph1 04/12/2013 14:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בארה"ב למשל, העלמות כספים גוררות מאסר בפועל לתקופות ארוכות (כמו במקרה של "הקדוש" - אל קפונה) ובתום תקופת המאסר, מקבלים את פני העבריין נציגי מס הכנסה בשערי בית הכלא ודורשים את המס המגיע והיה ואין לעבריין כסף, הוא מוחזר לכלא. ריצוי תקופת המאסר לא מבטלת את חובו של העבריין. כאן למשל, ככל שהעלמת המס גדולה יותר, כך הכבוד שרוחשים לו גדול יותר והסיכוי שיכנס לכלא ו/או חס ושלום ישלם את חובו - קטן ביותר.
  סגור
 • 3.
  "תספורת אחת" = את כל העלמות המס ב- 7 שנים. איזה גדולים
  בדיחה 03/12/2013 15:42
  הגב לתגובה זו
  1 2
  תפסו 50 ש"ח העלמה ...וי וי וי. הייתי מתבייש להיות עובד מס הכנסה...
  סגור
 • 2.
  כשיש מס של יותר מ50% , מצווה להעלים
  רועה החשבון 03/12/2013 14:01
  הגב לתגובה זו
  9 4
  המדינה החליטה שהיא נכנסת לנו לכיסים ולוקחת מיסים שערורתיים ללא הצדקה. לא יכול להיות שעוסק מורשה ישלם קרוב ל50 אחוז מס, לא כולל אגרות, מיסי קנייה ועוד. על כל שקל שאנחנו מרוויחים המדינה רוצה לפחות חצי אם לא יותר. תורידו את המס למס הגיוני של 10-20 אחוז, תענישו בחומרה מי שלא מגיש דוחו"ת, תחוקקו שכל האזרחים חייבים בדוחו"ת שנתיים כמו בארה"ב. המצב שנוצר במדינה זה שאם אתה לא מעלים אתה לא גומר את החודש, חייב להיפסק. העלייה בהעלמות היא ביחס ישיר להעלאת המס הדרקונית והיא קבלת שירותים בסיסיים מהמדינה. על חינוך, בריאות, תחבורה אנחנו משלמים הון כל חודש ואין שום עזרה מטעם המדינה, רק ירידה באיכות השירות שמקבל האזרח. אז מה הפלא שאנשים רוצים להעלים???
  סגור
 • 1.
  במגזר עובדים בשחור,זה לא סוד (ל"ת)
  ישראלי 03/12/2013 13:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור