דחיית ערעור בעניין ניכוי מס תשומות שלא כדין

עו"ד רו"ח (כלכלן) ארז בוקאי

תקציר ע"מ 1892/10 מ.מ מאי אריזות בע"מ נ' מנהל מס ערך מוסף חדרה
DELETE
תקציר ע"מ 1892/10
מ.מ מאי אריזות בע"מ נ' מנהל מס ערך מוסף חדרה

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה ערעור שעניינו ניכוי מס תשומות שלא כדין. נפסק כי המערערת הנושאת בנטל השכנוע לא השכילה להציג ראיות אשר יצביעו על השירות שניתן בתמורה לחשבוניות המס, וכי מאחורי חשבוניות המס שהציג עומדות עסקאות אמתיות.
השאלה המשפטית, הרקע העובדתי וטענות הצדדים
המערערת עוסקת במסחר באריזות ובקרטונים, תחום שבו עסק בעבר מנהלה הן במסגרת חברות אחרות והן באופן עצמאי. שומת התשומות נשוא הערעור הוצאה לאחר שהמשיב מצא כי חלק ממס התשומות שניכתה המערערת נוכה שלא כדין, ומבלי שהוכח כי המערערת ביצעה עסקאות לרכישת התשומות. כמו כן מצא המשיב כי חלק ממס התשומות נוכה מבלי שהיו בידי המערערת חשבוניות מס כלשהן.
דיון
הפסיקה קבעה כי כדי לאפשר לעוסק לנכות מס תשומות על פי חשבוניות מס שהוציא, עליו לשכנע תחילה כי חשבוניות המס משקפות עסקה אמתית שבוצעה בינו לבין מי שנחזה כמוציא חשבונית המס. רק אם ייקבע שאכן הוכחה העסקה יהיה צורך לדון בשאלת זהות הצד לעסקה - האם היה זה מוציא חשבונית המס או גורם אחר והאם נפלו פגמים בחשבוניות המס השוללים את זכות הניכוי.
נפסק כי המערערת לא הביאה ראיות מספקות כדי להצביע על קיומן של העסקאות נשוא חשבוניות המס שבמחלוקת. כך בין היתר לא הוצגו מסמכים המעידים על התקשרות עם ספקים, קבלות על תשלומים, ראיות על תשלומים במזומן או בצ'קים, תיעוד על תנועות מלאי במחסן, תעודות משלוח ועוד. פרט לדבריו של מנהלה של המערערת אין כל ראיה לעניין העסקאות הנטענות.
די באמור כדי לקבוע שהמערערת לא עמדה בנטל להוכיח כי אכן רכשה את התשומות נשוא חשבוניות המס שבמחלוקת, ומכאן לא הייתה זכאית לנכות את המס שהיה כלול בהן.
תשלום במזומן בניגוד לסעיף 47א לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן: "החוק") - אחת הטענות שמעלה המשיב היא כי התשלומים ששילמה המערערת לספקים במזומן נעשו בניגוד להוראת סעיף 47א לחוק, הקובעת כי אין לבצע תשלום במזומן של סכומים העולים על 20,000 ש"ח, ומשכך ניכוי התשומות אסור. בית המשפט קבע כי הפרת הוראת סעיף 47א לחוק אינה שוללת את ניכוי מס התשומות, אלא רק מעבירה ומגבירה את הנטל המוטל על הרוכש להוכיח את העסקה ואת התשלום ששילם לרכישת התשומות. במקרה הנוכחי אין צורך להיזקק להוראת סעיף 47א לחוק האמורה, שכן גם ללא העברת נטל מוגבר אין בידי המערערת די ראיות כדי לשכנע באמיתות רכישת התשומות.
תוצאה
הערעור נדחה. המערערת חויבה בהוצאות בסך 15,000 ש"ח.

בבית המשפט המחוזי בחיפה
לפני כב' השופט ר' סוקול
ניתן ב-20.10.2013


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה