מועד הודעת חברה משפחתית קיימת על חזרתה להיות חברה רגילה בשנת המס 2013

רו"ח עו"ד אריאל דרייפוס

האם אין סתירה בין מועד ההודעה על חזרתה של חברה משפחתית קיימת להיות חברה רגילה בשנת המס 2013 על פי הוראות המעבר בתיקון 197 לפקודה, לבין הוראות החוק הישן?
משפחה נגד הכסף, צילום: Getty images Israel
שאלה:
__________
בסעיף ה(3)להוראות התחילה של חברה משפחתית נקבע לפי תיקון 197 כי חברה משפחתית קיימת שברצונה להפוך לחברה רגילה חייבת להודיע על כך עד יום 30.11.2013. בסעיף נאמר "הודיע כאמור יחולו לגביה הוראות הסעיף האמור(64א(ב)(1) כנוסח ערב יום התחילה", אך הרי סעיף 64א(ב)(1) הישן מאפשר להודיע על הבקשה לחדול מלהיות חברה משפחתית עד מועד הגשת הדוח לפי סעיף 131.
השאלה:
האם אין סתירה בין מועד ההודעה על חזרתה של חברה משפחתית קיימת להיות חברה רגילה בשנת המס 2013 על פי הוראות המעבר בתיקון 197 לפקודה, לבין הוראות החוק הישן?

תשובה:
__________
ראשית אכן ראוי לצטט את הוראת המעבר לגבי חברה משפחתית קיימת (סעיף 42(ה)(3) לחוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנים 2013 ו-2014), התשע"ג-2013:
"חברה זכאית קיימת רשאית להודיע לפקיד השומה שהיא חוזרת בה מבקשתה להיחשב כחברה משפחתית זכאית, לפי סעיף 64א(ב)(1), כנוסחו בסעיף 40(3) לחוק זה, בתוך 120 ימים מיום התחילה; הודיעה כאמור יחולו לגביה הוראות הסעיף האמור כנוסחו ערב יום התחילה." (ההדגשה אינה במקור - א"ד)
ניתן בהחלט להבין את החוק שלפיו חברה משפחתית קיימת יכולה להודיע עד סוף חודש נובמבר 2013 על חזרתה מהיותה חברה משפחתית החל בשנת 2014, וכך ככל הנוגע לשנת 2013 עצמה ימשיכו לחול עליה הוראות החוק כנוסחו טרם התיקון. כלומר, לאור ההודעה בחודש נובמבר 2013 החברה תחדל להיות חברה משפחתית החל בשנת 2014, ותישאר בידי החברה הזכות לבחור האם לחזור בה מהיותה חברה משפחתית גם לגבי שנת 2013 עד למועד הגשת הדוח השנתי לשנת 2013.
בשיחה שערכנו עם רשות המסים (מס הכנסה) הם רמזו שאכן הם נוטים לפרשנות זו, אך החליטו "לא להחליט" כרגע בנושא והמליצו לנקוט גישה זהירה, ולפיה גם לגבי חזרה מלהיות חברה משפחתית בשנת 2013 יש להודיע עד סוף נובמבר 2013. כלומר, לגישתם, בהודעה שמוסרים עד סוף נובמבר 2013 יש לבחור באופן מפורש אם רוצים לחדול מלהיות חברה משפחתית משנת 2013 או משנת 2014.
לפי שתי הגישות, חברה שלא תיתן שום הודעה עד סוף נובמבר 2013 לא תוכל לחזור מלהיות חברה משפחתית - לא לגבי 2013 ולא לגבי 2014.

המשיב - עורך הירחון "ידע למידע" ומרכז תחום המסים בחברת "חשבים ה.פ.ס מידע עסקי בע"מ"

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן



תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה