מיסוי מכירת דירות מגורים לפני ואחרי 1.1.2014 לפי תיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין

עו"ד אופיר סעדון

במסגרת תיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין ביטל המחוקק את הוראות סעיף 49ב(1) לחוק, המעניק את האפשרות למכור דירת מגורים בפטור ממס אחת לארבע שנים.
מיסוי מכירת דירות מגורים  לפני ואחרי 1.1.2014 לפי תיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין
שאלה:
__________
בבעלות נישום כמה דירות מגורים. הנישום לא מכר דירת מגורים בארבע השנים האחרונות.
השאלה:
1.אם ימכור הנישום דירת מגורים היום ודירת מגורים נוספת ב-1.1.2014, האם ימוסה במס לינארי על דירת המגורים השנייה (מס אפקטיבי אפסי)?
2.אם ימכור הנישום את דירת המגורים הראשונה ב-1.1.2014 ואת דירת המגורים השנייה למחרת, האם ימוסה במס לינארי על דירת המגורים השנייה?

תשובה:
__________
במסגרת תיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 (להלן: "החוק") ביטל המחוקק את הוראות סעיף 49ב(1) לחוק, המעניק את האפשרות למכור דירת מגורים בפטור ממס אחת לארבע שנים. כדי לא לזעזע את המערכת קבע המחוקק כי בתקופת הביניים (החל משנת 2014 ועד סוף שנת 2017) ניתן יהיה למכור דירות מגורים במס לינארי, דהיינו חלוקת השבח בין התקופה שלפני 1.1.2014 ולאחר מכן. בגין התקופה הראשונה לא ישולם מס ובגין התקופה השנייה ישולם מס בשיעור 25%.
על פי העמדה שמביעות רשויות המס בעל פה ניתן למכור דירת מגורים אחת באופן זה ללא כל תנאי, ודירת מגורים נוספת כפוף להתקיימות תנאי סעיף 49ב(1) לחוק. עם זאת קיימת אי בהירות בלשון החוק, שממנה עולה לכאורה כי רק מי שימכור דירת מגורים אחת בפטור ממס לפי הוראות סעיף 49ב(1) לחוק יוכל למכור דירת מגורים שנייה במס מוטב.
לטעמנו עד שלא ישונה החוק או שלמצער תתפרסם הוראת ביצוע שבמסגרתם יפרסמו רשויות המס את עמדתן המקלה באופן ברור, ייוותר ספק בעניין זה.
במקרה הנדון, על פי העמדה המקלה ניתן למכור החל מיום 1.1.2014 דירת מגורים אחת במס מוטב ללא כל תנאי.

המשיב - ממשרד מאיר מזרחי ושות', עורכי דין

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהןתגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה