לא שווים: מחקר חדש מגלה כי שכר הנשים נמוך ב-17% משל הגברים

גם אחרי עשור שלם מתברר שהפערים לא הצטמצמו, גם תמונת העוני מצביעה על פערים חברתיים לרעת נשים בתקופה הנסקרת
 |  (2)
מרוויחות פחות, צילום: Getty images Israel
מחקר חדש של מינהל המחקר והתכנון בביטוח הלאומי מגלה היום כי שכרן של הנשים נמוך ב-17% משכרם של גברים העובדים בתפקיד דומה וכישורים שווים. הממצאים מראים כי בסוף העשור האפליה בשכר הנשים נותרה על כנה כפי שהייתה בתחילת העשור, ולפי אינדיקציות מסוימות אולי אף עלתה. התוצאות מורות כי בשנים 2010-2011 קיים עדיין פער בשיעור של 13%-17% בשכר לשעה לרעת הנשים, כאשר כל המאפיינים האחרים (השכלה, גיל, מקצוע וכד') דומים.

ההשפעה המגדרית נבדקה במשוואת שכר במודל מיקרו-כלכלי של שכר לשעה, לאחר התחשבות בגורמים אישיים, דמוגרפיים וכלכליים כמו גיל, מצב משפחתי, השכלה, ענף תעסוקה, משלח יד, מוצא ואזור מגורים. המשוואה נאמדה עבור השנים 1999, 2010 ו-2011.

תמונת העוני של נשים בהשוואה לגברים נבחנה הן לגבי העוני הכלכלי, דהיינו זה שנוצר בשוק העבודה, והן לגבי העוני לאחר התערבות המדינה באמצעות מדיניות קצבאות ומיסים.

התוצאות מצביעות על קיום פערים חברתיים לרעת נשים בכל התקופה הנסקרת. יחד עם זאת, ניתן לזהות מגמה של צמצום בפערים, אם מסתכלים על כוחות השוק בלבד, דהיינו על העוני הנובע מהכנסה כלכלית- במקרה הזה ממדי העוני ירדו במעט על פני העשור, כנראה בשל שינויים לטובה הנובעים מהעלייה בהשכלת הנשים ומגורמים אחרים.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הפרדה בין נשים עד גיל 43 ומעל 43
  ארנון 12/11/2013 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נניח שהמעסיק חושש שהגברת אחרי 10-12 חדשים תעלם לשלושה חדשים או אפילו לשנה - לחופשת לידה.
  סגור
 • 1.
  טוב - זה התשלום עבור ההגנות העודפות של נשים!
  צופה 12/11/2013 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אישה מכריזה על טיפולי פוריות - ולא ניתן לפטר אותה שנתיים אפילו אם היא לא עושה דבר במשרד.... זה מתגלם בשכר. זה מה שקורה כשיש הגנות יתר.
  סגור