חוק העסקת עובדים על ידי קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון

לספר החוקים של מדינת ישראל נוסף חוק העסקת עובדים על ידי קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון, התשע"ג-2013 מאמר מאת דוד שי
DELETE
לספר החוקים של מדינת ישראל נוסף חוק העסקת עובדים על ידי קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון, התשע"ג-2013.
דיני העבודה עוסקים בקביעת תנאי עבודתם של כלל העובדים בישראל, ואילו חוק זה עוסק בקביעת השכר באוכלוסייה מסוימת של עובדים – עובדים של קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון, המעניקים שירות לגופים ציבוריים.
חוק לא שגרתי זה בא בהמשך לצעד לא שגרתי נוסף, והוא הסכם שנחתם לפני כשמונה חודשים בין ההסתדרות לממשלה, לקביעת שכרם של עובדים של קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון, המעניקים שירות למשרדי הממשלה. בדרך כלל חותמת ההסתדרות על הסכמים מסוג זה עם המעסיקים, שהם במקרה זה קבלני שירות, אך הפעם נחתם ההסכם דווקא עם הלקוחות של קבלנים אלה, משרדי הממשלה.
כיוון שההסכם והחוק חלים רק על עובדים המעניקים שירות לגופים ציבוריים, ייתכן מצב שבו עובד ניקיון מועסק בניקיון משרדים אחדים בתנאי העסקה שונים בהתאם לאופיו של המשרד – פרטי או ציבורי. במקביל לחקיקת החוק נעשה צעד לפתרון אנומליה זו – נחתם הסכם קיבוצי בין ההסתדרות ובין ארגון חברות הניקיון בישראל, לשיפור תנאי עבודתם של כל עובדי הניקיון. הסכם זה ייכנס לתוקף רק כאשר שר הכלכלה יוציא לו צו הרחבה, המעניק תנאי עבודה משופרים ואחידים לכל עובדי הניקיון בישראל, ללא תלות בלקוח שאת משרדיו הם מנקים.
גוף ציבורי שעל העובדים המשרתים אותו חל החוק החדש, הוא גוף מתוקצב, גוף נתמך ותאגיד בריאות, כהגדרתם בסעיף 21 לחוק יסודות התקציב.
במסגרת החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה ניתנה לפקחי משרד הכלכלה סמכות לפקח על מתן הזכויות לפי החוק החדש, ולהטיל עיצום כספי על קבלן השירות ועל מזמין השירות, במקרים של חוסר ציות לחוק החדש.
הערת המערכת:
בינתיים פורסם (26.8.2013, דה מרקר) כי חברת הניקיון הגדולה בארץ, ISS ישראל, נסוגה מהסכם השכר הקיבוצי והודיעה על פרישתה מארגון חברות הניקיון בשל התנגדותה להסכם שנחתם בין הארגון להסתדרות ומטיל על הענף עלויות נוספות בשיעור 25%. ISS, בניהולו של יצחק סבג, חוששת כי בשל התייקרות השירות יעדיפו מזמיני השירות להעסיק את העובדים באופן ישיר.
לפי פרסום נוסף שר הכלכלה נפתלי בנט הודיע כי יוציא צו הרחבה לגבי עובדי הניקיון, לפי ההסכם בין ההסתדרות לבין ארגוני המעבידים, כך שאותן ההטבות שחלות על עובדי קבלן במגזר הציבורי יחולו גם על העובדים במגזר הפרטי.

הכותב - מחילן בע"מ

(*) המידע באדיבות נטו+ - כתב העת לעבודה ולניהול משאבי אנוש מבית חשבים-HPS
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה