השינויים במס שבח שיחולו על מכירת דירת מגורים בשנים 2014-2013 ואילך

רו"ח שלמה הררי

בשנת 2013 יש פטורים כרגיל, הכול תלוי אם מכר דירת מגורים וניצל את הפטור על מכירת דירת מגורים לאחרונה או לא. החל בשנת 2014 יש תקופת מעבר. יש לשלם מס על השבח הריאלי הליניארי שנצמח החל בשנת 2014.
וילה בשכונת "אמירי גדרה"
שאלה:
------------
מר ישראלי קיבל בית צמוד קרקע במתנה בשנת 1995 והוא רוצה למכור אותו. למר ישראלי יש דירת מגורים נוספת שבה הוא גר.
השאלות:
1.האם בשנת 2013 קיים פטור ממס שבח על מכירת דירת מגורים?
2.מה אמור לקרות בשנת 2014 והלאה בנושא מס שבח?

תשובה:
------------
בשנת 2013 יש פטורים כרגיל, הכול תלוי אם מכר דירת מגורים וניצל את הפטור על מכירת דירת מגורים לאחרונה או לא.
על דירת מגורים יש פטור, ואילו על זכויות הבנייה יחול מס. הכול לפי סעיף 49ז לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963.
החל בשנת 2014 יש תקופת מעבר. יש לשלם מס על השבח הריאלי הליניארי שנצמח החל בשנת 2014.
מבצעים חישוב, ועל השבח הליניארי שנצמח החל משנת 2014 משולם מס בשיעור של 25%. על מה שנצמח עד תום 2013 יש פטור, כך גם על דירת המגורים שבה הוא גר.
החל בשנת 2018 על דירה אחת יהיה חיוב ליניארי ועל הדירה השנייה יהיה פטור ממס בהנחה שלא מכר 18 חודש קודם לכן דירת מגורים, ותנאי נוסף הוא שהייתה לו ב-18 החודשים הללו רק דירת מגורים אחת.

המשיב - מומחה מס בתחום מס הכנסה, מיסוי מקרקעין ומע"מ.

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן


תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
  • 1.
    לא הבנתי האם מכירת דירת יחיד פטורה?
    תוהה 02/10/2013 14:30
    הגב לתגובה זו
    0 0
    האם יש שינוי בנושא פטור לבעל דירה יחידה על מכירה /שחלוף דירה? והאם לא גר בדירה עד המכירה יש לה משמעות?
    סגור