רשות המיסים מאשימה: הנה 5 'העלמות המס של השנה' - יבקשו סליחה?

גם משה פרץ וגולן גלובוס נמצאים ברשימה המפוקפקת של רשות המיסים, "היצירתיות גוברת משנה לשנה" - מה הייתה השיטה שלהם?
 |  (7)
פשע, צילום: Getty images Israel
הם מתוחכמים ויצירתיים, אבל בסוף, גם הם נתפסו על ידי רשות המיסים וימצו את הדין. ערב יום הכיפורים Bizportal ליקט את מקרי העלמות המס היותר גדולות ומעניינות של השנה מבין כל המקרים הרבים כל כך שהועלו בחכה. רשות המסים מתמודדת עם העלמות מס המתבצעות בדרכים שיצירתיותן גוברת משנה לשנה ומיד תוכלו לקרוא על כמה מהבולטים שבהם.

מרשות המיסים נמסר כי, "התופעה שבה הסכומים המועלמים הם הגבוהים ביותר באופן משמעותי הן החשבוניות הפיקטיביות – בה עוסק מדווח על עסקה שכביכול התקיימה בינו לבין עסק אחר, ומקבל זיכוי על המע"מ אותו לכאורה שילם. מלבד הסכומים הגבוהים שמורווחים שלא כדין בשיטה זו, היא משמשת פעמים רבות ככיסוי להלבנת הון המגיע מפשע מאורגן, הברחות זהב, סחיטה, בנייה בלתי חוקית, כיסוי על העסקת עובדים זרים ועוד."

ברשות המיסים מספרים כי, "תופעות בולטות נוספות ש"כיכבו" השנה הן אי דיווח על השכרת דירות (דירות יוקרה, דירות לתיירים וגם דירות לתושבים – אי דיווח שמשמעו הפסד של מיליונים רבים לקופת המדינה), אי דיווח על הכנסות בחו"ל והברחות של מוצרים שונים ואפילו בעלי חיים. רשות המסים מגבירה כל הזמן את פעילותה לאכיפה של נטל מס אמת שוויוני ולצערנו, העלמות מס נמצאות בכל מקום ובכל מגזר. רשות המסים עושה מאמצים גדולים כדי להבטיח שהאזרח שומר החוק לא יישא לבדו בנטל המס, ופועלת בכל תחום עיסוק ואזור בארץ".

כל המקרים המדוברים נמצאים בהליכים של חקירה מתקדמת, דיונים בבתי המשפט, חלקם כבר הורשעו וספגו עונשים ואחרים שילמו כופר, אנחנו נתמקד בסיפורים עצמם:

מהסרטים - המקרה של המפיק יורם גלובוס

יורם גלובוס, המפיק והבעלים של "גלובוס גרופ" חגג לפני פחות משבוע את יום הולדתו ה-70 ביחד עם ה'סלבים' הכי גדולים במדינה ובראשם, בני הזוג נתניהו. אלא שגלובוס, חשוד כי לא דיווח מוקדם יותר השנה על ריבית רעיונית, בסכום של כ-15 מיליון שקל. בית משפט השלום בתל אביב, כב' השופטת תרצה שחם קינן, שחררה אותו בפברואר תחת מגבלות ובערבות של מיליון שקל.

גלובוס, הוא בעלים ומפעיל מספר רב של חברות העוסקות בתחום הקולנוע, הפצת סרטים, ניהול אולמות קולנוע והפקה, בהן חב' סרטי גלובוס הנשלטת ע"י חברה בשם ריאלטו אסטבלישמנט באחזקה משותפת עם גלובוס. במילים אחרות, גלובוס נחשד בכך שהעביר מחברותיו השונות סכומים אותם ריכז בחברת ריאלטו אשר אינה מגישה דו"חות ומשך את הסכומים דרכה.

לחגוג הוא יודע, יום גלובוס. קרדיט: סיוון פארג'
לחגוג הוא יודע, יום גלובוס. קרדיט: סיוון פארג'


בדיקת תיקו במשרד השומה תל אביב 4 העלתה כי החשוד משך מהחברות כ- 27 מיליון שקל ולא דיווח על המשיכות כהכנסה ולא זקף ריבית רעיונית, בסכום של כ- 15 מיליון שקל, כהכנסה בתיקו האישי. ביום 19.2.13 נפתחה במשרד חקירות מס הכנסה תל אביב, חקירה גלויה נגד החשוד ונגד מעורבים נוספים, בחיפושים שנערכו נתפסו מסמכים רבים הקושרים את החשוד לביצוע העבירות.

מהבקשה עלה עוד כי בד בבד עם משיכת הסכומים הנ"ל מחברת גלובוס, הפסיקה החברה להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה וחברת האם, ריאלטו, הודיעה למס הכנסה כי חברת גלובוס אינה פעילה, זאת החל בשנת 2003. בשנת 2007 חברת ריאלטו העבירה את כל הסכום לחובות מסופקים והסכום הזה נמחק מהמאזן.

תיווך לאתרים פיראטיים

שני שותפים, האחד מנתניה והשני מכפר סבא, הינם בעלים ומפעילים של מספר חברות העוסקות בתחום האינטרנט, הרשומות ע"ש אחרים, נעצרו בחשד כי לא דיווחו על הכנסותיהם מעיסוקם זה, המוערכות במיליוני שקלים.

כמצוין בבקשה שהוגשה לבית המשפט, בחקירה סמויה שנערכה במחלקת המודיעין של רשות המסים, בעקבות מידע מודיעיני, עלה כי בבעלות החשודים חברה בשם "מדיה 5 בע"מ" הידועה באתרי האינטרנט בשם "קליקוס מדיה", הפועלת כמתווכת בין מפרסמים שונים לבין אתרים פיראטיים להורדת שירים, משחקים ותוכנות המפרות זכויות יוצרים.

פרסום באמצעות החברה המתווכת, דהיינו החברה של החשודים, מאפשר לבעלי האתרים הפיראטיים לא לחשוף את זהותם. עוד עלה כי בחשבונות הבנקים של החשודים ומעורבים נוספים נמצאו משיכות והפקדות רבות ובלתי מוסברות.

ביום 10.2.13 נפתחה במשרד חקירות מס הכנסה תל אביב, חקירה גלויה, נערכו חיפושים ונתפסו מסמכים הקושרים את החשודים ומעורבים נוספים, לביצוע העבירות. מהבקשה עולה כי אחד החשודים הצהיר כי הוא מצוי בהליך של פשיטת רגל, אך עפ"י החשד הוא בעל נכסים רבים אשר אינם רשומים על שמו. בנוסף, הוא הודה בחקירתו כי החברות נרשמו על שמות אחרים לאור הקשיים שהיו לו עם ההוצאה לפועל ועם הנושים, אך בפועל הוא זה שמנהל את החברה.

תרגיל המסעדות - אלכס וייסמן וחזי מגן

אלכס וייסמן, בן 34 מראשון לציון, שעיסוקו בחומרת מחשבים וקופות רושמות, שוחרר בפברואר השנה תחת מגבלות בבית משפט השלום בתל אביב, כב' השופט יובל גזית, בשל חשד לשיבוש הליכי חקירה ועבירות על פקודת מס הכנסה.

ביום 12.6.11 נפתחה, במשרד חקירות מס הכנסה תל אביב, חקירה נגד בעלי רשת המסעדות 'דרבי דג', בחשד כי באמצעות תוכנה פיראטית הקטינו את מחזור המכירות ברשת המסעדות שבבעלותם ע"י מחיקת חשבוניות מס שהונפקו. בעלי החברה נחקרו ונגבתה גם הודעה מהחשוד, אלכס וייסמן, שתפעל את מחשבי הקופות הרושמות של רשת המסעדות. בהודעתו מסר כי ב- 12.6.11 לא דיבר עם אף אחד מבעלי החברה.

מחקו הכנסות מהבית. (קרדיט: Getty images Israel)
מהבקשה שהוגשה לבית המשפט עולה כי בבדיקת הקופות הרושמות במסעדות נמצא כי מישהו השתלט עליהן מרחוק ומחק את מסד הנתונים שלהן. מנתוני תקשורת שסופקו ע"י חברות התקשורת עלה כי חזי מגן, מבעלי רשת המסעדות, התקשר ביום החקירה בשעה 8:18 - דקות ספורות לאחר שנודע לו על פתיחת החקירה - למכשיר הטלפון הנייד של החשוד ושעה לאחר אותה שיחה, נמחק מסד הנתונים של הקופות הרושמות. מגן אגב, שימש בעבר כיו"ר בעלי קבוצת הכדורגל בני יהודה מליגת העל.

ב-6.2.12, נחקרו חזי מגן ואלכס וייסמן בשנית בעניין אותה שיחת טלפון. במהלך החקירה הוטחו בפניהם הראיות לכך שהייתה ביניהם שיחת טלפון. וייסמן, מסיבות השמורות עימו, שמר על זכות השתיקה ואילו חזי מגן ענה "לא זוכר" לשאלות מהותיות שהופנו אליו. במעשיהם אלה, שיבשו החשודים אלכס וייסמן וחזי מגן את החקירה וכן השיבו תשובות כוזבות בחקירתם.

ישפוט ב-X פאקטור ונשפט בבית המשפט - הזמר משה פרץ ואמרגנו, אמנון זינדני

הפעם הוא נשפט, משה פרץ. קרדיט: איתן טל
רשות המסים בישראל הגישה בחודש מאי למשפט השלום ברמלה כתבי אישום כנגד הזמר, משה פרץ שאמור לשפוט בקרוב במסגרת תוכנית הריאלטי, אקס-פאקטור, ואמרגנו אמנון זינדני שהואשמו באי דיווח על הכנסות מהופעות במהלך השנים 2007-2009 בהיקף של כמיליון שקלים, בהגשת דיווחים כוזבים למע"מ ולמס הכנסה במטרה להתחמק ממס, בניהול ספרים כוזבים ובשימוש בכל מרמה עורמה ותחבולה.

בכתבי האישום שהוגשו על ידי עו"ד לירון וקנין מהמחלקה המשפטית לתיקים מיוחדים ברשות המסים, נטען כי השניים פעלו במטרה לרמות ולהונות את רשויות המס ולהתחמק מתשלומי מע"מ ומס הכנסה בהם היו חייבים.

כפי שנטען בכתבי האישום פרץ וזינדני ניהלו ביחד עסק אמרגנות והפקת אירועים שבמסגרתו הופיע פרץ כזמר באירועים שונים. פרץ ואמרגנו מואשמים כי נהגו להשמיט מהדיווחים לרשויות המס הכנסות מהופעות, כשבגין חלק מההכנסות לא הוצאו חשבוניות מס ואף לא דווח עליהן לרשות המיסים, ובמקרים האחרים, החשבוניות שיקפו רק חלק מתמורה שהתקבלה בפועל. בכתב האישום נטען כי סך התמורה בגינה לא הוציאו הנאשמים חשבוניות מס כלל וסך התמורה שלא כללו בחשבוניות המונמכות הינו 1,005,412שקל .

כתבי האישום הוגשו בעקבות חקירה שניהל משרד חקירות מכס ומע"מ ירושלים ומשרד פקיד שומה חקירות ירושלים, ברשות המסים כנגד פרץ וזינדני שהחלה כסמויה, בעקבות מידע שהתקבל לפיו השניים אינם מדווחים על מלוא הכנסותיהם והפכה גלויה באוגוסט 2010.

ולקינוח "דג שמן" במיוחד - אגבריה אחמד

אגבאריה אחמד, חשוד כי ניכה באמצעות חברות שהוא בעל מניות בהן, חשבוניות מס פיקטיביות בסך של 131 מיליון שקל(!) בבקשה שהוגשה ע"י משרד חקירות מע"מ ירושלים, החשוד הינו בעל מניות ודירקטור יחידי בחברת קומפורט בניין והשקעות 2011 בע"מ ובחברת פ.ל.אלפא חברה לבנייה בע"מ.

לפי החשד, בשנים 2009 – 2012 ניכה החשוד באמצעות החברות הללו, חשבוניות מס החשודות כפיקטיביות של 11 חברות שונות, המוכרות ליחידה החוקרת ככאלה שמטרתן היחידה היא הפצת חשבוניות פיקטיביות, מבלי שהתבצעה עסקה בגינן.
מחומרי החקירה ומספרי הנהלת החשבונות עולה כי מדובר בחשד לקיזוז חשבוניות פיקטיביות בסך של כ- 118,500,000 בחברת פ.ל.אלפא חברה לבנייה בע"מ ובסך של כ- 12,500,000 ש"ח בחברת קומפורט בניין והשקעות 2011 בע"מ.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  החרמת בעלי עסקים שמעלימים -משה פרץ לא יכול לשפוט אחרים.
  מוביל דעה 30/11/2013 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יתכן שב X פקטור, נותנים לו לשפוט אחרים. אם הוא מעלים מס ויש כנגדו כתב אישום, איך ישפוט אחרים. תפקיד שיפוטי, שמשפיע על אנשים למשך עשרות שנים. מי יהיה זמר ומי לא? לא ראוי שיהיה בידי מי שיש נגדו כתב אישום על העלמות מס בסדר גודל כזה. היה מקום שישעה את עצמו מתפקיד שיש לו הד ציבורי ובמה כל כך ציבורית. אם אייל גולן הושעה. על חשדות. ודאי שמשה פרץ צריך להיות מושעה על כתב אישום.
  סגור
 • 5.
  החרמת חברות שמעלימות מס.
  מוביל דעה 30/11/2013 15:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן שנפסיק, לעבוד עם עסקים שמעלימים מס. פשוט לא לקנות מהם מוצרים. לא לעבוד עם אינסטלטורים שמעלימים מס, עם זמרים שמעלימים מס. עם מסעדות שמעלימות מס. עם עורכי דין שמעלימים מס. עם רואי חשבון שמעלימים מס, עם בתי קולנוע שמעלימים מס. כך יהיה יותר כסף לחינוך, בטחון, בריאות, תשתיות ונהיה מדינה מתוקנת.
  סגור
 • 4.
  השודדים האמיתיים יושבים בשרות הציבורי
  חזי 15/09/2013 08:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כל הכסף שהם משיגים למצוא "מעלימי מס" הולך ישר לכיס שלהם לממן להם את הפנסיה התקציבית תראו כלכליסט היום
  סגור
 • 3.
  מה עם הבאסטות בשוק,בני ברק,מאה שערים וה"מגזר"
  מ.א 13/09/2013 16:16
  הגב לתגובה זו
  2 6
  למה לא רואים שם את אנשי מס הכנסה?כי הם מ-פ-ח-ד-י-ם !!!גיבורים על משה פרץ?שיילכו לאן שצריך , חבורת שפנפנות ...
  סגור
 • 2.
  יש פתרון בטיפול נגד כל הנוכלים!
  ד.צ. 13/09/2013 13:30
  הגב לתגובה זו
  5 3
  עונש מאסר מינימלי של 10 שנים ( ללא זכות להפחתת 1/3)+חילוט של כל הרכוש ,לרבות חילוט הרכוש של בני המשפחה ( אם יתברר שהרכוש נקנה מכספי הפשע)
  סגור
 • לא נכון, הפתרון להוריד את רף המס ל-10%
  חזי 15/09/2013 08:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ואז כולם ישלמו וברצון
  סגור
 • 1.
  הכתבה הכי טובה היום מכל האתרים הכלכליים, שאפו! (ל"ת)
  נועם 13/09/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור