אופן מיסוי נישום מייצג בחברה משפחתית

עו"ד רו"ח (כלכלן) ארז בוקאי

תקציר ע"מ 17937/11 1. אראן אלקרויניקס 1969 בע"מ; 2. שלמה שפירא נ' פקיד שומה גוש דן
DELETE
תקציר ע"מ 17937/11
1. אראן אלקרויניקס 1969 בע"מ; 2. שלמה שפירא
נ' פקיד שומה גוש דן

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה ערעור שעניינו חיוב במס על דיווידנד שחולק לנישום מייצג של חברה משפחתית לאחר תום תקופת ההטבה. במקרה הנדון, בתקופת ההטבות קוזזו מרווחיה של החברה המשפחתית הפסדי עבר. בדחותו את הערעור הסתמך בית המשפט על הלכת שקלרש (ע"א 3319/04), שבה נקבע כי לא ניתן לקזז את הפסדיה של החברה המשפחתית שנצברו לפני תקופת ההטבה כנגד הכנסות הנישום המייצג.
השאלה המשפטית, הרקע העובדתי וטענות הצדדים
המערערת היא חברה משפחתית משנת 2002. בשנות המס 2004 ו-2007 קיזזה המערערת את הפסדי העבר טרם היותה חברה משפחתית כנגד הכנסתה החייבת שצמחה באותן שנים. בשנים 2004 ו-2007 חילקה המערערת דיווידנדים למערער.
המשיב קבע כי החלוקות שביצעה החברה אינן באות בגדר "רווחים שחולקו מהכנסות החברה בשנות ההטבה" כהגדרתם בסעיף 64א(א)(1) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה"), ולכן חלוקת רווחים שקוזזו כנגד הפסדי העבר של החברה תחויב אצל המערער במס בגין הכנסת דיווידנד.
דיון
בעניין המחלוקת העיקרית שהתעוררה בין הצדדים בנוגע לחלוקת רווחים מהכנסות חברה משפחתית שקוזזו כנגד הפסדי החברה טרם היותה משפחתית, ניתנה לאחרונה הכרעה על ידי בית משפט המחוזי בתל אביב בע"מ 1130-06, בגס קרלוס נ' פקיד שומה תל אביב יפו 4. בפסק הדין קרלוס נידונה סוגיה זהה לערעור דנא, ונקבע שם כי הפרשנות הנכונה למונח "רווחים" שבסעיף 64א(א)(1) לפקודה היא זו המתירה חלוקה ללא חיוב במס רק של רווחים ששולם בגינם מלוא המס באופן מהותי.
משמעות הדבר היא כי ניתן לחלק רווחים ללא חיוב רק אם שולם בגינם מס בשיעור שולי, או אם הם קוזזו כנגד הפסד שצמח בשנים שבהן החברה היא חברה משפחתית, שגלום בו מגן מס בשיעור שולי וכדומה. חלוקת רווחים ללא חיוב במס מתוך הכנסה שקוזזה כנגד הפסד שצמח בשנים לפני תחילת תקופת ההטבה של החברה המשפחתית מנוגדת לתכלית סעיף 64א לפקודה ומרוקנת מתוכן את הלכת שקלרש, שם קבע בית המשפט העליון כי הפסדי עבר יקוזזו כנגד הכנסות החברה ולא ייוחסו לנישום. אין בעובדות מקרה זה או בטענות הצדדים כדי לשנות מהמסקנה האמורה בפסק דין קרלוס.
תוצאה
הערעור נדחה. לא נעשה צו להוצאות.

בבית המשפט המחוזי בתל אביב
לפני כב' השופט מגן אלטוביה
ניתן ב-18.8.2013תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה