עבריין מס סדרתי: מסעדן ירושלמי נשלח ל-14 חודשי מאסר בפועל

חובותיו לקופת המדינה עומדים על כחצי מיליון שקלים. במהלך תקופה של עשר שנים שהעסק היה בבעלותו, הגיש דוחות תקופתיים סדירים למס הכנסה במהלך שנה אחת בלבד
 |  (3)
פשע, צילום: Getty images Israel
14 חודשי מאסר בפועל נגזרו בשבוע שעבר על בנימין יחזקאל, הבעלים של מסעדת 'מרבד הקסמים' הוותיקה (הוקמה ב-1960) מרחוב עמק רפאים שבירושלים, אשר הורשע ב-26 סעיפי אישום שונים של עבירות מס. למרות האישום, עד כה לא הסדיר את חובותיו לקופת המדינה העומדים על כחצי מיליון שקלים.

משרד החקירות של מס הכנסה בירושלים האשים את יחזקאל בשורת העבירות שכללה אי הגשת דוחות תקופתיים למס הכנסה ולמע"מ, אי הגשת דוח אישי והחמורות בהן -14 עבירות של אי העברת ניכויים במקור; דהיינו יחזקאל הורשע בכך שניכה כספים ממשכורות עובדיו ומתשלומים לספקים בסך של למעלה מ-40,000 שקל בתקופה זו, כביכול על מנת להעביר למס הכנסה, אך בפועל ניצל כספים אלה לתפעול שוטף של עסקיו.

להגנתו, טען יחזקאל כי זמן קצר לאחר שרכש את המסעדה, נקלע לקשיים כלכליים בשל פריצת האינתיפאדה השנייה ונאלץ ליטול הלוואות. לאחר שהעסק התאושש, שותפו מעל בכספי המסעדה והוא נכנס לחובות נוספים. לאחר ששוב ייצב את העסק ואף פתח סניף שני ומשגשג בקניון מלחה, ביטלה הנהלת הקניון את חוזה השכירות שלו ואז נאלץ ולפתוח בהליך של פשיטת רגל ואיבד את ביתו.

השופטת שולמית דותן, נשיאת בית משפט השלום בירושלים, לא התרשמה מהטענות והדגישה את החומרה היתרה של עבירות שלא רק שהתמשכו ארבע שנים במקרה זה, אלא היו המשך ישיר להרשעתו של יחזקאל בשנת 2006 - אז נשפט והורשע ב-26 עבירות זהות על השנים 2001-2006 ונדון למאסר על תנאי ואמרה כי "הנאשם סיגל לעצמו התנהלות עבריינית סדרתית וממושכת של גזל מהקופה הציבורית ... רבים מעברייני המס הם אנשים הרואים עצמם נורמטיביים, אשר אינם מעיזים לשלוח יד לכיס הזולת, אך אינם נרתעים משליחת יד לכיס הציבורי".

למעשה, במהלך תקופה של עשר שנים שהעסק היה בבעלותו, הגיש דוחות תקופתיים סדירים במהלך שנה אחת בלבד, וזאת למרות תקופות של שגשוג. עד היום לא הסדיר יחזקאל אף אחד מהדוחות ולא שילם את חובותיו העומדים על כ-450,000 שק ועל כן, גזרה עליו השופטת שמונה חודשי מאסר בפועל והפעלת ששת חודשי מאסר על תנאי מהרשעתו הקודמת, שירוצו במצטבר. כמו כן, גזרה עליו שבעה חודשי מאסר על תנאי, קנס של 20,000 שקל, מימוש התחייבות ממשפטו הקודם שלא לעבור עבירות נוספות בטווח של שלוש שנים בסך 10,000 שקל וכן, התחייבות חדשה על סך של 15,000 שקל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הוא לא היחיד ושלטונות המס לא עושים כלום גם בטוח לאומי
  עבריין 08/09/2013 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעלים עין וגם מס הכנסה. תופסים אחד מפרסמים והעם חושב שהם עובדים. גם שמדווחים להם הם לא עושים כלום.
  סגור
 • 1.
  מעניין למה לא מגיע ליחזקאל הקלות מס כמו לגדולים?
  השקולה 08/09/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי הוא לא עושה יצוא? כי הוא לא איים שיפתח מסעדה באירלנד, אם לא יתנו לו פטור? כי הוא לא קרטל או מונופול, אלא עסק תחרותי בעיר גבול?
  סגור
 • כי זו בדיוק הפואנטה... עסקים גדולים מקבלים הטבות כדי
  אנונימי 08/09/2013 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדי להישאר בארץ, כי המסים שלהם - גם אחרי הקלות - מכניסים למדינה הרבה יותר. אז אפשר להתווכח על הרווחים הכלואים אבל מדינות רבות בינן לבין עצמן מי הכי תפתה מעסיקים גדולים (שגם מכניסים כסף עקיף באמצעות העסקת עובדים שלא צריך לשלם להם דמי אבטלה). למסעדן רגיל אין שום סיבה להקל במיוחד במסים כמו על כל בעל עסק אחר.
  סגור