התנאים לזכאות לנקודות זיכוי בעבור תשלום מזונות

עו"ד גיא רוטמן

נישום התגרש מאשתו והוסכם ביניהם כי האישה תקבל את דירת המגורים בתמורה למזונות בעבור ילדם המשותף. האם פעולה זו מזכה את הנישום בנקודת זיכוי בעבור תשלום מזונות?
DELETE
שאלה:
------------
השאלות:
1.נישום התגרש מאשתו והוסכם ביניהם כי האישה תקבל את דירת המגורים בתמורה למזונות בעבור ילדם המשותף. האם פעולה זו מזכה את הנישום בנקודת זיכוי בעבור תשלום מזונות?
2.נישום נפרד מבת זוגו (ידועה בציבור) והם הגיעו להסכמה בעניין המזונות בעבור ילדם המשותף ללא הליך משפטי. קיים אישור מעו"ד בגין תשלום המזונות. האם הנישום זכאי לנקודת זיכוי בעבור תשלום מזונות?

תשובה:
------------
לטעמנו, אף שאין עיגון לאמור בפסיקה או בתקנות מס הכנסה, יש לראות בהסכם גירושין הקובע חלוקת רכוש בלתי מאוזנת משום היוון דמי מזונות לילד המשותף מראש, כך שמחד גיסא בידי הרעיה לשעבר מקום מגורים שבבעלותה ומאידך גיסא הכנסה פנויה לאור היעדר החבות בדמי שכירות או משכנתה לכיסוי מזונות הילד המשותף. לאור זאת אפשר לראות בהסדר כאמור כזה המזכה את הנישום בנקודת זיכוי בעבור תשלום מזונות.
עם זאת, ברצוננו לציין כי במסגרת הליך גירושין - אין להסכמה בין צדדית תוקף אלא אם זו מקבלת גושפנקה מבית דין רבני או מבית המשפט למשפחה, כך שלא נהיר מצבם ומעמדם של בני הזוג אשר מחד גיסא התגרשו ומאידך גיסא לא הסדירו לכאורה את ענייני המזונות וחלוקת הרכוש ביניהם, דבר שעלול להביא לאי מתן נקודת זיכוי ולאי הכרה בהסדרים מצד שלטונות המס.
כך, אף אם היינו רואים בהסדר משום תשלום מזונות ונשיאה בהוצאות הילד המשותף, מומלץ שלהסכמות כאמור יהיה תיעוד בכתב בדמות הסכם או התחייבות חד צדדית בכתב.
לא נהירה משמעות אישור עו"ד - לכסף יש "ריח", וניתן להוכיח תשלומים על דרך הצגת העברות בנקאיות או צ'קים שניתנו לידועה בציבור. אף הוכחת תשלום כספים לנאמן שמצדו שילם והעביר אותם לידועה בציבור יוצרת תיעוד שיש בו כדי להוכיח התשלומים כאמור.
יצוין כי רשות המסים דורשת בענייני מזונות הצגת פסק דין המחייב במזונות לשם הכרה בהוצאה.
נתוני השאלות לעיל והנסתר שרב בהן על הגלוי מקשים לתת תשובה שתתייחס ותחול בנסיבות המקרים המתוארים למרות העמדה הכללית כפי שהובעה לעיל, וההכרעה תקום ותיפול במישור העובדתי-ראייתי.

המשיב - ממשרד רוטמן עורכי דין

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה