פסיקה תקדימית: אין בין נותני שירותים לצד ג' הרשומים כשכירים בידי חברות "חשבונית" כל יחסי עובד מעביד

רו"ח אורנה צח (גלרט), מר חיים חיטמן ורו"ח (משפטן) ישי חיבה

בעקבות תביעה מאוחדת קבע בית הדין האזורי לעבודה כי בין נותני השירותים לבין החברות לא התקיימו יחסי עובד מעביד וכי המבוטחים הללו הם בבחינת עובדים עצמאיים לצורכי חוק הביטוח הלאומי.
פסק דין
לפני מספר חודשים פרסמנו מאמר שכותרתו "נותני שירותים שקיבלו תלושי שכר מחויבים בדמי ביטוח כעובדים עצמאים", אשר דן בסוגיית העסקתם של נותני שירותים (להלן: "מבוטחים") בחברות המפיקות חשבוניות מס למקבלי השירותים, תוך שהן מטפלות בהתחשבנויות מול רשויות המס בעבור המבוטחים. המוסד לביטוח לאומי (להלן: "המל"ל") קבע כי המבוטחים אינם שכירים כלל כי אם עצמאיים, על כל המשתמע מכך, תוך שהוא מוציא להם שומות בהתאם.
בעקבות תביעה מאוחדת של מספר חברות ומספר נותני שירותים/מועסקים כאלו לקבלת פסק דין הצהרתי כנגד המל"ל, שלפיו יש להכיר בנותני השירותים כעובדים שכירים לעניין חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה-1995, קבע בית הדין האזורי לעבודה ביום 13.5.2013 בעניין חברת במה ותקשורת בע"מ (ב"ל 5062/06) (ועוד 19 חברות ומבוטחים יחידים), כי בין נותני השירותים לבין החברות לא התקיימו יחסי עובד מעביד וכי המבוטחים הללו הם בבחינת עובדים עצמאיים לצורכי חוק הביטוח הלאומי.
להלן טענות עובדתיות טיפוסיות ל"מודל" התקשרות זה כפי שהוצגו על ידי המל"ל ונתקבלו על ידי בית הדין כמכריעות לצורך קביעת פסק הדין:
●לא נתקיים מבחן המרות והפיקוח.
●לא הייתה לחברות "המעסיקות" כל שליטה על עיסוק המבוטחים או על גובה הכנסתם.
●החברות לא היו הגורם האקטיבי בגיוס המבוטחים ובהשמתם אצל מקבלי השירות.
●ברוב המקרים החברות לא דאגו למבוטחים לקבלת עבודה, ולא היה קשר בינן לבין המשתמשים בשירותיהם של המבוטחים.
●לא היה לחברות קשר לשיבוץ המבוטחים או לקביעת תנאי שכרם.
●לא הייתה לחברות זיקה לשעות העבודה או לתקופת העבודה.
●לא היה לחברה קשר חוזי עם הגורמים שקיבלו את שירותי המבוטחים.
●בהסכם התקשרות של אחת החברות שהוגש כדוגמה מטעם המל"ל, מודגש כי החברה "מצהירה כי היא מעוניינת להעסיק את העובד אך ורק לצורך ניהול ההתחשבנויות הכספיות של העובד מול רשויות המס, מ.ע.מ וביטוח לאומי".
בית הדין קיבל את עמדת המל"ל וקבע כי ממכלול העדויות "עולה באופן ברור כי… מדובר בחברות שיעודן לפטור עובדים עצמאיים מנטל ניהול עניינם אצל רשויות המס ואצל הנתבע, זאת ותו לא. אין כל זיקה וקשר בין החברות התובעות לבין השירותים שנתנו העובדים שהיו רשומים אצלן, למקבלי השירותים."
"אנו מצהירים כי מודל התעסוקה כפי שבוצע ע"י החברות התובעות, אינו יוצר יחסי עובד ומעביד בין העובדים שהיו רשומים אצלן לבין אותן חברות לצורכי חוק הביטוח הלאומי. העובדים התובעים הינם בגדר עובדים עצמאיים לצורכי הביטוח הלאומי."
כל עיכובי הגבייה שנקבעו עד עתה בוטלו. מנגד הונחה המל"ל לבצע בדיקה לקיזוז או להתחשבנות של דמי ביטוח למניעת תשלום כפל של המבוטחים.

הכותבים - ממיזם הביטוח הלאומי של משרד ארצי, חיבה את אלמקייס פתרונות מיסוי בע"מ עם רו"ח אורנה צח (גלרט)


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה