חישוב מס מאוחד - ההר הוליד עכבר

רו"ח אייל מנדלאוי

הממשלה הגישה הצעת חוק בנושא חישוב מס מאוחד. הצעה זו סותמת את הגולל על התקווה לחקיקה אשר מתאימה לעידן שבו אנו חיים.
בני זוג
ב-4.6.2013 הגישה הממשלה הצעת חוק בנושא חישוב מס מאוחד. הצעה זו מגיעה לאחר 13 שנים של חקיקה ופסיקה בנושא, והיא סותמת את הגולל על התקווה לחקיקה אשר מתאימה לעידן שבו אנו חיים.
סקירה
בפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 נקבע כי כאשר קיימת תלות בין מקורות ההכנסה של בני זוג יבוצע חישוב מס מאוחד. משמעות חישוב המס המאוחד היא חיבור ההכנסות של בני הזוג וחישוב המס ביחד, כך שלא ניתן יהיה ליהנות ממדרגות מס ונקודות זיכוי לכל אחד בנפרד.
מהי תלות?
החוק קובע מספר אפשרויות, שהבולטות שבהן הן החזקה של 10% ממניות החברה או השותפות או לחלופין עבודה בעסק משותף.
החקיקה התאימה לימים שבהם ברוב המקרים היה הבעל המפרנס העיקרי והאישה הסתפקה בגידול ילדים. כך נמנעה האפשרות להסטת חלק משכר הבעל לאישה כדי לשלם פחות מס.
בשנת 2000 ולאור השינוי במצב התעסוקה החליטה הממשלה לאפשר בתנאים מסוימים חישוב מס נפרד. החוק נדחה פעמיים וב-2004 נכנס לתוקף. ואולם, ברגע האחרון קיבלו פקידי האוצר רגליים קרות, והם הכניסו מגבלה שקובעת כי חישוב המס הנפרד יהיה עד סכום של 23,040 ש"ח, מגבלה שקוברת את הרעיון כולו.
בעקבות פסק הדין קלס (ע"א 900/01) שאפשר לבצע חישוב מס נפרד למרות התלות שהייתה בין בני הזוג, העלו במשרד האוצר את הסכום ל-50,000 ש"ח, אולם הבעיה לא נפתרה.
בפסק הדין מלכיאלי/שקורי (דנ"א 2103/12) שיצא לפני שנה בבית המשפט העליון, קבע בית המשפט כי כאשר קיימת תלות בין מקורות ההכנסה אין ברירה אלא לבצע חישוב מס מאוחד. באותו פסק דין קרא השופט לרשויות המס לשנות את הסעיף אשר כבר אינו מתאים לתקופה הנוכחית שבה שני בני הזוג יוצאים לעבודה.
במארס גובשה הצעת חוק שנחתמה על ידי 72 חברי כנסת וביניהם שר האוצר וסגנו. הצעת החוק הייתה מהפכנית וקבעה שחישוב המס בין בני זוג יהיה נפרד, אלא אם כן הוכח שלא בוצעה עבודה בפועל והבקשה לחישוב מס נפרד נועדה כדי להתחמק מתשלום מס.
הצעת החוק אמורה הייתה לשנות ב-180 מעלות את ההתייחסות לנושא, כיוון שיבוצע חישוב מס מאוחד רק אם רשות המסים (מס הכנסה) תוכיח שיש רצון להתחמק ממס שלא כדין.
הצעת החוק שהוגשה בסופו של דבר
הצעת החוק שהוגשה לבסוף היא למעשה הצעת החוק הקיימת עם תיקונים קוסמטיים בלבד. הסכום שעומד היום על 50,000 ש"ח עולה בהדרגה עד 108,000 ש"ח בשנת 2017, ושיעור ההחזקה עולה מ-10% ל-25%. אין בהצעת חוק זו בשורה אמתית.
סיכום
המצב כיום שבו בני זוג אינם יכולים לעבוד בעסק המשפחתי שלהם בגלל שיקולי מס הוא מצב אבסורדי. חבל שההזדמנות הגדולה לשינוי אמתי פוספסה, ואנשים ימשיכו לתכנן את עבודתם לאור חוקי המס במקום שיתרכזו בעבודה משותפת לקידום ביתם.

הכותב - מומחה למיסוי ופרישה, מנכ"ל מכללת "לידר" - היחידה ללימודי חוץ של הקריה האקדמית אונו eyalmen.co.ilתגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה