קבלה חלקית של ערר בנושא העברת מקרקעין בין בני זוג מכוח הלכת השיתוף

עו"ד רו"ח (כלכלן) ארז בוקאי

תקציר ע"מ 48567/12 מרדכי ולאה ברגר נ' מנהל מיסוי מקרקעין נצרת
DELETE
תקציר ע"מ 48567/12
מרדכי ולאה ברגר נ' מנהל מיסוי מקרקעין נצרת

ועדת הערר שליד בית המשפט בנצרת קיבלה באופן חלקי ערר בנושא העברת מקרקעין בין בני זוג מכוח הלכת השיתוף.
השאלה המשפטית והרקע העובדתי
מדובר בערר על החלטת המשיב בהשגה אשר המשיב ראה בה בקשה לתיקון שומה לפי סעיף 85 לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ''ג-1963 (להלן: "החוק") - תיקון שומה - ולכן דחה את בקשת העוררים שהוגשה על ידם כהשגה, וחייב אותם במס בגין העברת מקרקעין.
נושא הדיון הוא העברת מקרקעין בין בני זוג - מבעל לאשתו. לטענת העוררים הרכוש שייך לשני בני הזוג אף על פי שהוא רשום על שם הבעל בשלמותו, מכיוון שלטענתם חלה במקרה זה הלכת השיתוף בין בני זוג נשואים. נוסף על כך העלו העוררים מספר טענות דיוניות: האחת - על שהמשיב החליט לראות בהשגה בקשה לתיקון שומה לפי סעיף 85 לחוק אף שכותרת המסמך שבו דן המשיב היא "השגה", שהוגשה לפי סעיף 87 לחוק; השנייה - אין מתן זכות טיעון בעל פה לעוררים בפני המשיב; והשלישית - היעדר נימוקי המשיב בהשגה.
דיון
טענות דיונית - לא נמצא דבר המצדיק את קביעת המשיב כי מדובר בבקשה לתיקון לפי סעיף 85 לחוק - לא נמצא כי הפנייה למשיב הייתה במסגרת בקשה לתיקון שומה לפי סעיף 85 לחוק. זאת מפני שלא נתקיימו התנאים לכך הקבועים בסעיף 85 לחוק. לאור המסקנה כי מהות בקשתם של העוררים היא השגה, היה על המשיב להיענות לבקשת העוררים ולזמנם אליו לשמוע את טענותיהם בעל פה, וייתכן כי היו יכולים להמציא מסמכים שיסייעו להחלטת המשיב. נוסף על כך, טעה המשיב בכך שלא נימק את החלטתו.
לגופו של עניין, באשר לטענת העוררים כי החלטת המשיב בהשגה שלא לפטור ממס את העברת הזכויות מהבעל לאישה בהיותם נשואים - הדבר אינו חד משמעי בכל מקרה. ייתכן שבמקרה זה מקור הזכות הוא בחלקו מקרובי הבעל לבעל עצמו ואין בחלק זה זכות לאישה ולא תחול עליה הלכת השותפות, למרות היותם נשואים זה לזה כדת וכדין. כבר היו דברים מעולם שבן זוג תובע לעצמו מחצית רכוש מצד בן זוגו בעוד הוא אינו בעל זכות - אפילו אם הם נשואים זה לזה כדת וכדין.
בנסיבות העניין, על 3/24 מהזכויות לא חלה הלכת השותפות, ובגין חלק זה יינתן פטור חלקי ממס עקב העברת מקרקעין ללא תמורה בין קרובים. בנוגע ל-9/24 מהזכויות במקרקעין שעליהן חלה הלכת השיתוף - על העברתן יחול פטור מלא ממס.
תוצאה
הערר התקבל בחלקו. לא נעשה צו להוצאות.

בוועדת הערר שליד בית המשפט המחוזי בנצרת
לפני כב' השופט ע' זועבי והחברים ה' אליהו ונ' זועבי
ניתן ב-11.4.2013
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה