רפי גוזלן: "בשוק מעדיפים קואליציה עם לפיד ולבני, ואין מנוס מהעלאת מיסים"

יום לבחירות, Bizportal שוחח עם כלכלנים מובילים ביחס להשפעת תוצאות הבחירות על השוק הישראלי. מה אומרים הכלכלנים?
 |  (15)
פתקי הצבעה
הבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו מחר, והמשקיעים המקומיים לא רווים נחת בתקופה האחרונה. החשש מפני ירידה חדה בכוחה של מפלגת השלטון, הליכוד-ביתנו, ועלייה חדה בכוחן של המפלגות הקטנות-סקטוריאליות מדאיגה.

הדאגה העיקרית של המשקיעים היא שהקואליציה הבאה תהיה לא יציבה ולא תוכל לבצע קיצוצים בהוצאות הממשלתיות ובכך תגרום להרחבת הגירעון הממשלתי. בניסיון להבין לאן צפוי ללכת השוק המקומי לאחר הבחירות, שוחח Bizportal עם כלכלנים מובילים כדי לשמוע את דעתם על כיוון השוק המקומי לאחר הבחירות לכנסת.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI: "המשקיעים לא יאהבו ממשלה צרה ימנית-חרדית"

כיצד לדעתך הממשלה החדשה תתמודד עם הגירעון התקציבי?

"אחרי הבחירות האינטרס של הממשלה 'לשחק עם המספרים' הוא יותר נמוך, זאת מכיוון שדווקא הסיכון להרחבת הגירעון נמוך יותר מאשר לפני חצי שנה. נקודת המוצא היא שהגירעון יעמוד על 4%. הדילמה של הממשלה הנכנסת היא האם רק לקצץ בהוצאות או גם להעלות מיסים".

לדברי גוזלן, "אם הממשלה תחליט להימנע מלהעלות מיסים, נדרש קיצוץ של כ-20 מיליארד שקל לפחות, קיצוץ שבקונסטלציה הנוכחית הינו בלתי סביר לחלוטין. להערכתי, הממשלה תקצץ 12 מיליארד שקל לפחות בהוצאות, ובנוסף תעלה את שיעור המיסים שהינו בלתי נמנע לנוכח המומנטום השלילי בגבייתם".

כיצד הבורסה תגיב לתרחיש שבו תוקם ממשלה ימנית חרדית בראשות נתניהו?

"המשקיעים לא יאהבו ממשלה כזאת, ולהערכתי הבורסה תרד והדולר יתחזק מול השקל. ממשלה שכזו לא תוכל לגעת בקצבאות ילדים ולקצץ בסקטור הציבורי. השוק מעדיף ממשלה מתונה יותר עם יאיר לפיד וציפי לבני, כאשר המפלגות הדתיות פחות יפעילו לחץ על הממשלה בדרישותיהן. המשקיעים ייתנו משקל רב ליציבות הקואליציונית ולשאלה האם הממשלה תוכל "להחזיק" ולמשול בצורה טובה".

האם נתניהו ייתקל בקשיים בגיבוש תקציב המדינה ל-2013?

"סביר להניח שהיה והקואלציה תקום, נתניהו ישאף להגיע לסיכום ביחס למתווה הקיצוצים בהוצאות והעלאות המיסים כבר במסגרת המו"מ הקואלציוני. נתניהו ירצה למנוע מעצמו חיים קשים כבר בתחילת הקדנציה הבאה שלו ולכן לא סביר בעיניי שהמפלגות הקטנות ירצו ללכת לבחירות נוספות לכנסת. לכן, בסופו של דבר אלה יתרצו ויסכימו למתווה הקיצוצים והעלאות המיסים שהממשלה הנכנסת תרצה להוציא אל הפועל".

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל-פיננסים: "לאחר הבחירות אי הוודאות צפויה לרדת משמעותית"

איך אתה מסביר את הירידות שחווה השוק בימים האחרונים לפני הבחירות לכנסת?

"אי הודאות הפוליטית מקשה על הבורסה לעלות. להערכתי, לאחר הרכבת הממשלה, לא משנה מה יקרה, אי-הוודאות תרד משמעותית וסביר להניח כי העליות בבורסה יימשכו".

היה ותקום ממשלה צרה ימנית-חרדית, כיצד הדבר צפוי להשפיע על הגירעון התקציבי ועל השוק?

"הגירעון לא מעניין את השוק. להערכתי, תשואות האג"ח הממשלתי יירדו, והמשקיעים לא יחששו לאי-החזר האג"ח ע"י הממשלה. אנחנו רחוקים שנות אור ממצבן של מדינות ה-PIGS, ורואים את ביטחון המשקיעים ביציבותה הכלכלית של ישראל בפרמיית הסיכון הנמוכה של המדינה".

כהנוביץ' מוסיף כי "המשקיעים חוששים כי מי שישלם את הגירעון הזה יהיו משקי הבית באמצעות העלאות מחירים על המוצרים והחברות עצמן, הווה אומר כל הציבור בכללותו. להערכתי יהיו העלאות מיסים והדבר הוא בלתי נמנע. אם הגירעון יתרחב צפוי ללחוץ על הממשלה לסגור את הגירעון, אך בסופו של יום הנטל לסגור אותו יעבור על הממשלות הבאות, כלומר הממשלה תעביר את ה"כדור הלוהט" לממשלות הבאות אחריה שבתקווה תהיינה יותר יציבות ושתמשול בצורה טובה יותר".

כיצד הבורסה צפויה להגיב להעלאות המיסוי ההכרחיות מצד הממשלה?

"להערכתי, העלאות מיסים הקשורים למשקיעים ולמסחר בבורסה, כדוגמת: מס רווחי הון, מס על דיבידנדים ומס חברות ישפיעו על הבורסה לשלילה. העלאות מיסים אלה צפויות להביא לבריחת השקעות ומשקיעים זרים מהבורסה, כפי שקרה באנגליה ובצרפת. קשה לי להאמין שהממשלה תרשה לדברים אלה לקרות, בפרט כשהמחזורים בבורסה נמוכים מאור והמשקיעים הזרים בורחים מהשקעות מקומיות".

איזה הרכב קואליציוני הינו המועדף על המשקיעים בת"א?

"המשקיעים מעדיפים שוק חופשי, וודאות מוגברת ותחרות בריאה. לצערי, מצען של כל המפלגות בישראל איננו משקף את דעתן בפועל. אי אפשר לדעת מה הם יצביעו בכל החלטה, אין עקביות, זאת בניגוד גמור למצב הפוליטי בארה"ב. המשקיעים יעדיפו קואליציה שתומכת בהפחתה משמעותית של הרגולציה המתהדקת שפוגעת באופן ניכר בשוק ההון הישראלי, קואליציה שתהיה מורכבת מפוליטיקאים שהם פחות פופוליסטים ובעלי הבנה כלכלית מלאה".

אריה טל, מנכ"ל אומיקרון השקעות ויועץ פיננסי לבית ההשקעות אלומות: "צפי לתנודה חדה אם תתגבש קואליציה ימנית קיצונית"

ביום ראשון מדד המעו"ף צנח 1.5% בהמתנה לתוצאות הבחירות. כיצד אתה מסביר זאת?

"הבורסה ירדה בגלל שההרכב הקואליציוני שמתגבש הוא פחות חיובי היות ויהיו לכך השלכות תקציביות שיבואו לידי ביטוי בקיצוץ בהוצאות והעלאת מיסים. חוסר הודאות בגיבוש התקציב לשנה הקרובה לא עושה טוב לשוק, כמו גם נתוני המאקרו החלשים והחשש מהשפעת העלאות המיסים על הצמיחה הכלכלית. בסופו של דבר מה שישפיע זה התכנון הכלכלי והתקציבי לשנת 2013".

כיצד להערכתך הבורסה תגיב ביום שלאחר הבחירות לכנסת?

"אני לא חושב שתהיה תנודה חדה מכיוון שהבחירה בנתניהו די מתמוחרת בשוק. אולם, היה ונתניהו יגבש קואליציה ימנית קיצונית קיים צפי לתנודה חדה לשלילה בבורסה, אך אם זו נקודתית בטווח של מספר ימים. המשקיעים צפויים לקבל בצורה טובה קואליציה שתוכב ממפלגות שמאל-מרכז, כדוגמת "העבודה", "יש עתיד" וה"תנועה" ופחות קואליציה שנוטה ימינה באופן מובהק".

האם שנת 2013 תהיה שנה טובה לשוק הישראלי?

"אבן דרך חשובה בשנת 2013 היא גיבוש התקציב אשר צפוי להשפיע בצורה משמעותית על המשק הישראלי. עד לגיבוש התהליך יהיו הרבה רעשים מכל מיני ארגונים פוליטיים ומפלגות שונות. אם ננטרל את הנושא התקציבי, מה שייתן את הטון יהיו הדו"חות הכספיים בארה"ב ומצבן הכלכלי של החברות בישראל ובשווקים הגלובליים".
תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  אם השפן ביבייהו ייבחר מה שלא לגמרי סגור ,הספירה לאחור מ
  Dor 22/01/2013 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מתחילה לשובו של המנכ״ ל א ו ל מ ר ט
  סגור
 • 13.
  אדון גזלן ,מספיק עים המיסים . (ל"ת)
  בא 22/01/2013 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  למגיב 5
  גו - אתה צודק 21/01/2013 22:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכל המתמודדים בבחירות האלה שאול מופז הוא האדם הראוי ביותר. רק חבל שהעם הדפוק הזה לא רואה את זה. זאת המציאות.
  סגור
 • 11.
  חברי שלי ועופר יעשו לכם בורסה טובה תשמחו על שמחה (ל"ת)
  פרץ שמחה 21/01/2013 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  ברור כי שלי ,זה בעצם עופר עיני נחש בעור כבשה (ל"ת)
  מאוזן 21/01/2013 22:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  ריבוי מפלגות
  צבריקו 21/01/2013 21:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יגרום לשיתוק המדינה. מפחד שהפעם נתניהו או חיימוביץ לא יוכלו להרכיב ממשלה.
  סגור
 • 8.
  המשקיעים תאבי בצע כסף וממון
  קליפ 21/01/2013 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הממשלה,היהודים והמדינה מעניינים את ישבנם!!!!
  סגור
 • 7.
  כולם שכחו 25% מס על הבורסה
  אנונימי 21/01/2013 19:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בועת נדלן שתהפוך את העם לעבדים
  סגור
 • 6.
  בשוק ובעקר במדינה מעדיפים שפויים
  אנונימי 21/01/2013 19:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ומי שמבין כמה הסכם השלום עם מצרים שדרג אותנו שיחשוב כמה הסכם עם הפלשתינאים יעלה אותנו מדרגה וכמה מלחמה ל "ארץ ישראל השלמה" הורסת את הבורסה ,שוק ההון ובעקר את המדינה.
  סגור
 • 5.
  לכל המיטלבטים
  גו 21/01/2013 19:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חברה רק מופז הוא היה רמטקל בצ בע סליחה על העברית שלי הוא איש המיתי צריך לתת לו כוח שיהיה בממשלה כך שנתניהו לא יוכל לרמות יותר את המשקיעים וצריך ליזרוק את שתיניץ מהאוצר רק נזק גרם למשקיעים אומנם נתניהו גם גרם לזה חוק שישנסקי עבל נתניהו צריך לתקן את התדמית שלו ביכדי שיתקן את הנזק שגרם למשקיעי הגז רובם לא סולחים לנתניהו ושלי הנוכלת מנצלת את זה בשביל זה למשקיעים צריך להצביע מופז שיהיה לא כוח בממשלה ואוד דבר אחת אותנו המשקיעים לא מענין הליותן הערקי כפי שכתוב בביזפורטל אותנו מענין אך ורק הליותן שלנו שעדיין לא סימו ליקדוח בליויתן ארבע וליויתן חמש והמשך לקידוח הנפט בסוף השנה בהצלחה לכל משקיעי הגז והנפט להצביע מופז הוא בן אדם אמין ולא יגרום לאף משקיע נזק ולא יבריח משקיעי ם
  סגור
 • 4.
  די די
  חיים שלום 21/01/2013 18:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יוצא שואה עם הלובי של שטרן מנקים את תקציב הזקנים העניים מדוחות העוני.צריך לעשות שינוי מהותי.לא יתכן שגם עשירים יקבלו
  סגור
 • 3.
  אין לנו כוח לירושות שמנותשזקנים רעבים הולכים לישון
  דוד יעקובי 21/01/2013 18:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם לא רוצים זקנים עניים יותר צריך לבטל לכול יוצא שואה הכול,כן כי הם לוקחים יותר מ50% מהתקציבגם עשירים מקבלים בלי הבחנה.ולתחיל לחלק רק לפי מדד ההכנסה לכול נצרך או אז יספיק לכולם ויותר.
  סגור
 • קראתי את דבריך והלוואי וקבלי ההחלטות יאמצו חלק מהדברים (ל"ת)
  ציון ביטון 22/01/2013 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  רק מיסים למה לפגוע בעניים זקנים
  שיר 21/01/2013 18:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תעלו הרבה מיסים במיוחד לעשירים מעשרים אלף תחתכו להם את הביצים
  סגור
 • 1.
  נצביע גם רעם תעל, העיקר שיהיה ירוק
  עילוי ירוק 21/01/2013 17:52
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שחקנים יקרים, בשבילכם נעשה הכל, תמשיכו כמו היום ויהיה בסדר.
  סגור