יעקב פרי: "החרדים הם היחידים שהרוויחו מיישום מסקנות טרכטנברג"

הפוליטקאים מהמפלגות השונות מתכוננים לקראת הבחירות הקרבות, והתבטאו בנושאים כלכליים בוערים
 |  (8)
יעקב פרי, צילום: אורי פורת
הבחירות יתקיימו בעוד פחות משבוע ימים, ותקציב המדינה לשנת 2013, שצפוי לכלול קיצוצים והעלאות מיסים לאור הגירעון שהתרחב בחדות, מצוי בראש הכותרות. במסגרת כנס פאנל ניהול הסיכונים של קבוצת D&B והאיגוד הישראלי למנהלי סיכונים שנערך במכללה למינהל בראשל"צ, התנסו פוליטיקאים ממפלגות שונות כדי להביע את דעתם בכל הנוגע לכלכלת ישראל ולצעדים הכלכליים שנקטה הממשלה היוצאת ותנקוט הממשלה הנכנסת.

ראש השב"כ לשעבר וחבר מפלגת "יש עתיד", יעקב פרי , תקף את מסקנות ועדת טרכטנברג: "הסקטור היחיד שהרוויח מיישום מסקנות טרכטנברג הוא הסקטור החרדי, הם הסקטור היחיד שזכה להטבות משמעותיות בדיור". עוד הוסיף פרי כי "הממשלה מחויבת לעודד עסקים קטנים, לתת ערבות מדינה ל-50% מהאשראי לעסקים קטנים. לא יתכן שבישראל זוג נשוי עם עסק משותף משלם כמעט כפל מס".

באשר לקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה לאור הרחבת הגירעון, התייחס פרי בספקנות לאמירות רוה"מ נתניהו ושר האוצר שטייניץ כי המיסים לא יעלו: "הקיצוץ הנוכחי צריך להיות בגובה של 25 עד 30 מיליארד שקל. יהיה צורך מהותי לקיצוצים נרחבים, אפשרי על פי מתווה ברודט לקצץ מיליארדים מתקציב הביטחון. השתתפות בנטל מצד ערבים וחרדים היא תהליך מתמשך שיקח זמן רב, אין מי שיקלוט אותם במערכת במידה ומחר כולם רוצים להתגייס".

בנוסף, פרי גם הציע לממשלה מספר הצעות ייעול: "חייבים לצמצם את מספר השרים בממשלה. יש עניין של דוגמה אישית – חוק יסוד הכנסת מדבר על 18 שרים, אם יהיו 20 אז דיינו".יש לקבל את המלצות ועדת הריכוזיות, להפריט ולבזר מונופולים. זה לא סתם "כסף קטן" – כסף קטן מצטבר בסוף לכסף גדול".

חבר מפלגת העבודה, ח"כ אבישי ברוורמן , התייחס לתוכנית הכלכלית של יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ': "במסגרת התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה - 50 עד 100 מוצרים יש להוריד את המע"מ ל-2%. אני ויעקב פרי יכולים לשלם מס מותרות. יכול לעלות ב-2% - לא יקרה כלום, בגרמניה מס החברות הוא 30% ואצלנו רק 25%. ישראל היא מהמדינות היחידות שיש לה מגבלה על הוצאות, צריך להעלות את ההוצאות ולהגדיל את ההכנסות".

עוד הוסיף ברוורמן כי "בבנק העולמי הגדרנו כלכלה לא רק כתוצר וגירעון, אנחנו אחת המדינות העניות ביותר, בגלל הפערים הגדולים בכלכלה הישראלית. יש כאן אוליגופולים בתחום המזון והאשראי שחייבים לפרק. קודם כל צריך להטיל מיסוי על העשירים".

חבר מפלגת "התנועה", ח"כ מאיר שטרית , תקף את אמירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יעלה מיסים בשנת 2013: "האמירה של ביבי לגביה לא ניאלץ לעשות קיצוצים היא בלוף. השאלה היא איזה מיסים להעלות ולמי? הממשלה העלתה את המיסים למעמד הביניים והורידה לעשירים".

בנוסף, ח"כ שטרית התייחס לנתון הגירעון ותקף את מדיניות הממשלה: "מדובר בכישלון מהדהד של הממשלה, הגירעון הממוצע של הממשלה הזו הוא 4% מהתוצר – ב-2008 עמדנו על גירעון של 2% בשיא המשבר".

עוד הוסיף ח"כ שטרית כי "הממשלה מבזבזת 30% מאלה שכן עובדים. והם צריכים ללכת לעבוד, מי שלא עובד לא צריך לקבל גרוש מהמדינה, המדינה צריכה לעודד אנשים לעבוד ולא לעודד אנשים להישאר בבית ולקבל קצבאות. פינוי בית האולפנה עלה למדינה 140 מיליון שקל, ניסרו את הבתים והעבירו לראש ההר, אז הבינו שאי אפשר וצריך להקים בתים חדשים".

יו"ר ועדת הכלכלה וחבר מפלגת הליכוד-ביתנו, ח"כ כרמל שאמה , התייחס למכלול הנתונים הכלכליים שפורסמו לאחרונה: " המצב שלנו טוב יותר מ-2009. חשוב יותר להתעסק בבעיות שברמת המיקרו. יוקר המחיה הוא בעיה קשה בישראל. לא נראה לי סביר שנחזור בממשלה הבאה לתקציב דו שנתי. סוכנויות הדירוג העלו את דירוג החוב של ישראל לעומת הורדת דירוג למדינות מערביות אחרות".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  מה לעשות, מצטער אבל הבנאדם צודק! (ל"ת)
  אנונימי 16/01/2013 22:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 7.
  אני הראשונה שאמרתי שטכטנברג דפק את העם!
  אנונימי 16/01/2013 21:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כולם מדברים על טראח כאילו הוא המשיח כולל אנשי התקשורת מעריצים את הפרופסור הזה . אז מגיע לכם
  סגור
 • 6.
  אנטישמיות . בכל חרדי באצבע יש יותר יושר
  ברנדון 16/01/2013 19:44
  הגב לתגובה זו
  4 4
  מאשר בפרי מכף רגל ועד ראש. נמאס מהפטרוניות המטומטמת של פרי והדומים לו. קודם כל פרי טפל במערכת הערכים המסולפת אם היא בכלל קיימת שלך!
  סגור
 • 5.
  יעקב פרי ולפיד ממש מודאגים הם בקושי סוגרים את החודש... (ל"ת)
  יש עתיד בהון 16/01/2013 19:43
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 4.
  והליכוד, "גאוני הכלכלה", נתנו להם! (ל"ת)
  פינקופץ 16/01/2013 18:47
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 3.
  הסקטור היחיד שזכה להטבות מס הכנסה הוא העשירוון העליון
  אנונימי 16/01/2013 17:50
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בזכות מדיניות נהנתניהו שהוריד את תקרת המס לבוזזי הקופה הגדולים ביותר. ... כן .. נכון.. כמוך...
  סגור
 • 2.
  עוד אחד שמתגולל על החרדים. שק החבטות של החילוני הנאור..
  אנונימי 16/01/2013 17:31
  הגב לתגובה זו
  6 4
  כדאי שתלמד צניעות מהי . מהציבור החרדי. כדאי שתלמד ערכים מהם .מהציבור החרדי. אתה זובח לעגל הזהב. אלה אלוהך יעקב פרי.
  סגור
 • 1.
  ויעקב פרי היחיד שבזז משכורות עתק מעמלות שלנו....
  SOLOMON2 16/01/2013 17:29
  הגב לתגובה זו
  7 1
  עדיף שתשתוק. או תתחבא שלא יראו פרצוף קפיטליסטי עושק. מעמד ביניים עלאק...
  סגור