היועמ"ש החליט להגיש כתב אישום נגד ליברמן: מרמה והפרת אמונים

במקביל, הוחלט לסגור את התיק המרכזי בו נחקר ליברמן ולגנוז את הגשת כתב האישום בגין עבירות חמורות שנוגעות לחשדות לקבלת כספים לחברות קש שהיו בשליטתו בעת שהיה איש ציבור
 |  (1)
אביגדור ליברמן, צילום: יוסי זמיר, יח"צ
לאחר 12 שנים של חקירות החליט היום (ה') היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים כנגד אביגדור ליברמן, שר החוץ ומי שממוקם במקום השני ברשימת הליכוד ביתנו. אולם ההחלטה נוגעת רק לתיק המשני הקשור למינוי השגריר בבלארוס, אך בפרשה המרכזית שנחקרה מאז שנת 2001 וקשורה בחברות הקש - החליט היועמ"ש לסגור את התיק. ההחלטה על הגשת כתב האישום מובילה לקריאות להתפטרותו של ליברמן.

כתב האישום שהגישה המדינה כנגד ליברמן הינו בגין כך שהציע לממשלה בחודש דצמבר 2009 למנות את שגריר ישראל לשעבר בבילרוס, לשגריר במדינה אחרת. זאת למרות שעל פי הראיות, ליברמן ידע כי השגריר מעל בתפקידו ומסר לו מידע חסוי שהגיע אליו בתוקף תפקידו, הכולל פרטים מתוך חיקור דין שנגע לליברמן. כן מואשם ליברמן בכך שעוד קודם לכן הוא העביר את השגריר לשעבר לעבוד בקרבתו, במטה המדיני של משרד החוץ, למרות שידע כי מעל בתפקידו.

בכך ליברמן הפר באופן גס את האמון שניתן בו, ופעל בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור לבין תחושת מחויבותו האישית לשגריר - האיש שעבר על החוק כדי לסייע לו.

היועמ"ש, ויינשטיין מציין כי לאחרונה הורשע השגריר, בן אריה, עקב מעשהו האמור בעבירות של גילוי בהפרת חובה ושיבוש מהלכי משפט, ונדון לארבעה חודשי מאסר בעבודות שירות.

התיק הראשי נסגר ללא כתב אישום - העדר ראיות מספיקות

במקביל, הוחלט לסגור את התיק המרכזי בו נחקר ליברמן ולגנוז את הגשת כתב האישום בגין עבירות חמורות שנוגעות לחשדות לקבלת כספים לחברות שהיו בשליטתו בעת שהיה איש ציבור בהיקף של מילוני דולרים.

על החלטתו לסגור את התיק המרכזי בו נחקר ליברמן כותב היועמ"ש: "לאחר ששקלתי את העמדות השונות, ולאחר בחינה מקיפה של חומר הראיות, הסוגיות המשפטיות וההיבטים השונים הנוגעים לעניין, ולאחר שנתתי דעתי גם לטענות ב"כ של ליברמן שהועלו בשימוע, ולאחר ששקלתי את ההתפתחויות שאירעו לאחרונה בענין העדה המרכזית דניאלה, הגעתי לכלל מסקנה, כי התשתית הראייתית בתיק אינה מקימה סיכוי סביר להרשעה, ולפיכך יש לסגור את התיק נגד אביגדור ליברמן בשל העדר ראיות מספיקות להעמדתו לדין בכל הנוגע לחשדות שעלו בקשר לחברות".

במערכת הפוליטית מיהרו מתנגדי ליברמן לקרוא להתפטרותו:

ממפלגת העבודה נמסר כי על אביגדור ליברמן להתפטר כבר היום. לטענת הסיעה העבירות המיוחסות לו הן חמורות ביותר, והתנהגותו הן מההיבט הפלילי והן מההיבט המוסרי והציבורי סיכנה ועודה מסכנת את הדמוקרטיה הישראלית ואת שלטון החוק.

זאת בנוסף לכך שלכל ברור כי התיק בעבירות חמורות הרבה יותר, אשר בזכותן הפך ליברמן לאדם עשיר, נסגר הן בשל הכשלה מכוונת של החקירה והתשה של המשטרה והפרקליטות, והן בשל גרירת רגליים ורפיסות של היועץ המשפטי לממשלה.

גם יאיר לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד" קרא לליברמן להתפטר לאלתר. "לא ייתכן שאדם, שלדברי היועמ"ש לממשלה פגע מהותית בציבור ופעל בניגוד עניינים חמור מול חובותיו לציבור ימשיך לכהן בממשלה ולייצג את ישראל בעולם".תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פתאום אין תשתית ראיות מתאימה (ל"ת)
  מדהים 13/12/2012 16:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור