פסק דין: גופים שנתמכים על ידי המדינה לא יוכלו להעניק פנסיה תקציבית

"הכפפת האוניברסיטה לנהוג בשירות המדינה היא תכלית ראויה מול החופש האקדמי"
 |  (1)
בית משפט, צילום: גטי אימג'ס
פסק דין שנקבע היום בבית משפט לענייני עבודה עשוי לשנות הרגלים של שנים רבות במגזר ה'חצי ציבורי'. בתביעה שהגיש ארגון הסגל של אוניברסיטת תל אביב ביקש זה לאפשר הענקת פנסיה תקציבית לעובדי הסגל הבכיר החדשים, האוניברסיטה והממונה על השכר באוצר סירבו לדרישה זו.

נסביר שפנסיה תקציבית היא פנסיה בה המעסיק מתחייב לשלם את הפנסיה והעובד לא מפריש כספים בדומה לפנסיה צבורה. החל משנות ה-90 פעלה המדינה לשנות את הפנסיה התקציבית ולהנהיג פנסיה צבורה על עובדי מדינה חדשים אך נותרו גופים שונים שממשיכים להעניק פנסיות תקציביות. לאחר ששני הצדדים עירערו על פסק הדין הקודם בו אושר לה נוהג זה, קבע בין הדין הארצי כי מכיון שהאוניברסיטה נתמכת ומתוקצבת על ידי המדינה ארגון הסגל לא יוכל להוסיף עוד אנשי סגל לתוכנית הפנסיה התקציבית.

בית המשפט שקלל את החופש האקדמי של האוניברסיטה מול תחולת סעיף 29 בחוק יסודות התקציב עליה ומצא כי מדובר על תכלית ראויה ל"מוסד להשכלה גבוהה שהממשלה משתתפת בתקציבו במשירין או בעקיפין, לא פחות מהכפפתו של החופש האקדמי". משמעות פסק הדין היא כי גופים מתוקצבים או נתמכים על ידי המדינה לא יוכלו להעניק לעובדים תנאי שכר ששונים מהנהוג במדינה.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הגיוני ונכון. (ל"ת)
  בנצי 13/11/2012 13:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור