בעקבות הבור הכספי: ועדה מטעם חברת החשמל תבחן מכירת נכסים

במסגרת עבודתה, תידון הועדה בהערכת שווי הנכסים של חברת החשמל ומימושם לצורך כיסוי חובות החברה. אתמול נודע על שורת כשלים תפעוליים הקיימים בחברה
 |  (3)
תחנת כוח, צילום: Getty images Israel
חברת החשמל הורה היום (ג') על הקמת ועדה של הדירקטוריון שתבחן את מכירת הנכסים של החברה. במסגרת עבודתה, תידון הועדה בהערכת שווי הנכסים של חברת החשמל ומימושם לצורך כיסוי חובות החברה.

עוד הוחלט, כי ביום חמישי הבא, 15.11.2012, יתכנס הדירקטוריון וידון בהמלצת צוות רגולטורים לעניין חשבון הנאמנות לרכיבים הלא קצבתיים.
בחשבון הנאמנות של עובדי חברת החשמל נותרו 1.4 מיליארד שקלים, זאת לאחר שמתחילת השנה נמשכו בצורה מדורגת מהחשבון 600 מיליון שקלים לכיסוי הוצאותיה השותפות של חברת החשמל.

אתמול נודע על שורת כשלים תפעוליים הקיימים בחברה. ביניהם, עלויות הדלקים לא עודכנו בצורה שוטפת, הנהלה שלא ידעה על רכישה מוגברת של סולר, מערכות ממוחשבות מיושנות, ומע"מ שעלה ולא עודכן בדו"ח תזרים המזומנים. הכשלים הללו הובילו בסופו של יום ליצירת פער בלתי נתפס של 1.4 מיליארד שקל בין הוצאות החברה החזויות בקיץ לבין היקף ההוצאות הנוכחי.

כזכור, ביום החמישי חברת החשמל דווחה לבורסה שלאור המשבר הנמשך באספקת הגז הטבעי, אשר בעקבותיו נדרשת החברה לרכוש דלקים חלופיים, היקרים בהרבה מן הגז הטבעי, ולאור העובדה כי עלות הדלקים העודפת אינה מפוצה באופן מיידי בתעריף החשמל, צופה החברה כי לא תוכל לרכוש את מלוא היקפי הדלקים הנדרשים להספקת כמויות חשמל החזויים בלא סיוע ממשלתי.

עקב כך, אישר מנכ"ל משרד האוצר במכתבו לחברה, כי מדינת ישראל מאשרת את התחייבויותיה במכתבי מנכ"ל משרד האוצר מיום 7 במאי, 2012 ומיום 28 במאי, לפיהם תיתן המדינה ערבות או פתרונות מימונים אחרים לגרעון התזרימי המצטבר של החברה.

בד בבד, מדינת ישראל תעמיד לחברת החמשך ערבות לגיוס חוב של עד חצי מיליארד בחודש נובמבר, הנדרשת לחברה על מנת לרכוש את מלוא היקפי הדלקים הנדרשים לפי צורכי המערכת החזויים.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לעבור לאנרגיה סולרית (ל"ת)
  לשבור את המונופול 06/11/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  להפריט עכשיו!!!! (ל"ת)
  נמאס כבר מהם 06/11/2012 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  חברה של מושחתים (ל"ת)
  עד מתי!!!!! 06/11/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור