האישור התקבל: חוק הרווחים הכלואים של האוצר עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית

שיעור המס שישולם ע"י חברות הענק יהיה 6%-17.5% במקום 10%-25%. שטייניץ' התייחס לחוק: "לא היה שר אוצר שנלחם בטייקונים כמוני"
 |  (7)
יובל שטייניץ, צילום: רמי חכם
"חוק הרווחים הכלואים" עליו חתום משרד האוצר בראשות שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ', עבר היום (ב') בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. מלבד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכמובן תמך בחוק, תמכו בו 37 חברי כנסת נוספים לעומת 21 שהצביעו נגד.

משמעות החוק היא הטבת מס של 40%-70% לחברות הענק במשק שישלמו עבור אותם הרווחים שמוגדרים ככלואים. שיעור המס שישולם בפועל יהיה 6%-17.5% במקום הסכום המקורי שעמד על 10%-25% לפי חוק עידוד השקעות. החברות גם יתחייבו להשקיע 50% בארץ במשך שנה.

ההערכות הן שהתשלום עתיד להכניס למדינה כ-3 מיליארד שקל אך עם זאת שר האוצר מאמין שמדובר ברצפת הציפיות ובפועל ייתכן והמס יכניס למדינה סכום כסף משמעותי יותר. "אני מאמין שהסכום יכול להגיע ל-8 מיליארד שקל", אמר שטייניץ'. נציין כי לפי נתוני רשויות המס בישראל הרווחים הכלואים עומדים על כ-120 מיליארד שקל.

במסגרת החוק נקבעה הוראת שעה לתקופה של שנה, כך שהחברות יזכו להטבת מס גדולה יותר ככל שישלמו חלק גדול יותר מהכנסתם שטרם חוייבה במס בשנת 2011. שטייניץ' אמר היום בהתייחסות לחוק: "לא היה שר אוצר שנלחם בטייקונים כמוני".

שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, התייחסה לחוק: "מדובר במתנה של עשרות מיליארדים לאלפיון העליון של החברות העשירות ביותר. זה לא רק שהן ישלמו רק 6% מס מעכשיו (6%! כל שכיר וכל בעל עסק או חברה בינוניים היה יכול לרק לחלום על זה!) אלא שנתניהו מוחק להם גם חובות עבר למס הכנסה! החובות האלה יכלו לכסות בור של 14 מליארד שקלים בתקציב".

התנועות "המשמר החברתי" ו"ישראל יקרה לנו" מסרו בתגובה כי "ריח של אי-חוקיות נודף מאישור חוק הרווחים הכלואים במחטף בישיבה מיוחדת של כנסת, שכבר הוחלט על פיזורה. כפי שממשלת מעבר אינה יכולה לכבול את הממשלה הבאה בוויתורים מדיניים, בה במידה היא אינה רשאית לכבול את ידיה של הממשלה הבאה בוויתורים כלכליים. היות שיש מחלוקת על האופן בו ניתן לגבות את המסים הללו, על היועץ המשפטי לממשלה היה להנחות את יו"ר הכנסת ואת שר האוצר להימנע מהצבת עובדות בשטח, שקושרות את ידיה של הממשלה הבאה."
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  ומה המסר???
  לימון סחוט 09/11/2012 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הלוויתנים השמנים מקבלים הנחה ממה שנדרשו לשלם כחוק, במקום קנס - אוזלת היד של הממשלה שלא מצליחה לגבות מיסים כחוק. ומה עושים הנבחרים - אין גבול לבזבוזים. עוד אתנן לשותפים הכוהליציונים, עוד הטבה למקורבים.... הורגים את מעמד הביניים שרובו שכירים - רק מוצצים יותר ויותר. אחרי שכבר הרגו את הבורסה עם מיסוי, רווח לא נשאר שם ורק סיכון ותספורות - והתוצאה שיש פחות גביית מיסים. תתעשתו וזה לא יקרה גם עם מעמד הביניים שהופך גם למעמד שיותר קשה לו לחסוך, לקנות להתקיים בכבוד. בסוף נעמוד כולנו בתור ללישכה, וכבר לא יהיה ממי לגבות מיסים!!!
  סגור
 • 6.
  הגרשיים הם החלק החשוב בכותרת.
  caa4503 05/11/2012 15:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  6% ועוד תגידו תודה גם על זה. כי נלחמנו בשבילכם בטייקונים.
  סגור
 • 5.
  שערוריה , מתנות לאלפיון העליון והעלאת מיסים לאזרח הקטן (ל"ת)
  אחד 05/11/2012 15:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  הפוך מרובין הוד
  עינת 05/11/2012 15:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כאן הממשלה גונבת את האזרחים כדי לתת לעשירים. אחרי שהוא מוותר על מיליארדים במחטף הוא יעלה את המיסים לאזרחים,מטומטם מי שבוחר בצמד ביבי את שטייניץ .
  סגור
 • 3.
  עליו לסייע בדיור\ולא מתן כספינו,ביקור חולים\דרך ללא דתי
  דוד 05/11/2012 14:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1.כתבתי בעבר על ביקור חולים שיושב עם שטח גדול במרכז ירושלים אשר נותן שירות לחרידים וערבים בעיקר\כמוכן אחיות ועובדים ממש רזים מביאים מחזירים אותם במוניות\פושעי אגודה שופך כספ כי זה לא מכיסם ----== שילטון חייב להתערב מיד לקחת בנינים אלה וגם בנין רשות שידור{אפשר לבנות 15קומות חניות משרדים,דירות,לתירים--לעביר אחיות אלה הדסה וצופים ==== ביבי וליכוד אם לא ינטוש סוגי דתיים אלה אנו הציבור נגיד לו-כך לא בונים מדינה\ למרות היותי ימני ועזרתי הרבה לליכוד בכל ואני מכבד,ישראל,צחי,לברמן,לנדו, אך יש בעיה"קופ לא רוצה לעזוב את האגוז" אני אדם מכבד ראש ממשלה-בפינה קטנה יחידה שלנו ==עיני,שביתות,דתיים ריקנו קופה נגרם יוקר עוד עובדה בולט ביותר-חברת חשמל גנב לא רוצים לטפל בזה ! ====== ==לענין-צריך לתת שטחים והלוואה מקופת מדינה הזוגות עצמאיים יבנו בתיהם-יחזורו חוב ב-20-שנה כי אחרי כל אלה ילדינו-למע יבקשו נדבות ? -------- ----שורה סופי אסור שילטון יתן כספ ועליו להקטין ההוצאות כי-החוב גדול מאוד-עד לתוכנית הבראה חדשה
  סגור
 • 2.
  שטיינץ בשישנשקי גרמת נזק של 30 ש"ח .על מה אתה מדבר?
  גרשווין 05/11/2012 14:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה גם טיפש....מי משלם לברת חשמל על הסולר והמזוט..אתה ממש אהבל
  סגור
 • 1.
  גנבתם את המדינה!
  סער 05/11/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איך אתם לא מתביישים לוותר לחברות הענק על מיסוי במיליארדים!? אם היה מדובר באזרח הקטן או בעסקים קטנים אתם מוצצים להם את הדם
  סגור