שו"ת: מתי נשלם 17% מע"מ בגין עסקאות שבוצעו לפני 1 בספטמבר?

לקראת העלאת המע"מ ב-1 בספטמבר, רשות המיסים מספקת מספר דוגמאות לאירועי מס מורכבים בין היתר בתחומי הנדל"ן, הרכב והשירותים
 | 
רשות המיסים (לוגו)
החל מה-1 בספטמבר שיעור המע"מ שיחול על כל עסקה יעמוד על 17%, דבר אשר עשוי להעלות שאלות רבות בדבר מועד גביית המע"מ בסוגים שונים של עסקאות. ברשות המיסים ניסו לעשות מעט סדר וסיפקו 7 דוגמאות של אירועי תשלום מס.

רכישת דירת מגורים
1. רכשתי דירת מגורים מקבלן ביום 1 ביוני 2012 ב-1.5 מיליון שקל בתוספת מע"מ. שילמתי 100 אלף שקל + מע"מ ביום 1 ביוני 2012, ביום 1 ביולי 2012 שילמתי 400 אלף שקל ו-500 אלף שקל + מע"מ ביום 1 באוגוסט. היתרה תשולם ביום 1 באוקטובר עם מסירת המפתחות לדירה. על איזה מרכיב של העסקה יחול מע"מ בשיעור של 17%?

תשובה: על הסכומים ששולמו לפני 1 בספטמבר יחול מע"מ בשיעור של 16%. מע"מ בשיעור של 17% יחול על אותם הסכומים ששולמו החל מ-1 בספטמבר ואילך.

רכישת רכב
2. הזמנתי רכב בתאריך 1 ביוני ושילמתי לסוכן את מלוא סכום הרכישה בסך 100 אלף שקל כולל מע"מ ביום 15 ביולי 2012, הרכב יסופק ביום 15 בספטמבר 2012, מהו שיעור המס אשר יחול על העסקה?

תשובה: שיעור מס של 17% יחול על מלוא מחיר העסקה מאחר ומועד החיוב הוא לפי מועד המסירה.

הזמנת שירותי קייטרינג
3. ביום 1 ביולי סיכמנו עם בעל אולם על עריכת חתונה ביום 15 בספטמבר. בזמן ההזמנה שולם סך של 10 אלף שקל – היתרה תשולם בסמוך למועד האירוע. מהו שיעור המס אשר יחול על העסקה?

תשובה: כעיקרון, בעסקאות של מתן שירותים, שהמס בגינן אינו מוטל על בסיס מזומן, יחול החיוב במס עם נתינת השירות. לפיכך, במקרה הנ"ל יחול על מלוא מחיר העסקה מע"מ בשיעור של 17%, אלא אם מחזור עסקאותיו של בעל האולם נמוך מ-15 מיליון שקל בשנה, או אז יהיה מועד החיוב על בסיס מזומם, דהיינו על 10 אלף שקל יחול מע"מ בשיעור של 16% ועל היתרה יחול מע"מ בשיעור של 17%.

דמי מנוי
רכשתי מנוי שנתי לעיתון תמורת תשלום חודשי של 80 שקל, מהו שיעור המס אשר יחול על העסקה לאחר ה-1 בספטמבר?

תשובה: על עסקה של מכירת דמי מנוי, יחול מע"מ על בסיס מזומן, כלומר במועד התשלום. לפיכך, על כל סכום ששולם לפני ה-1 בספטמבר יחול מע"מ בשיעור של 16% ועל הסכומים שישולמו לאחר ה-31 באוגוסט יחול מע"מ בשיעור של 17%.

תשלום באמצעות שיקים דחויים
5. במהלך חודש יולי ביצעתי טיפולי שיניים. התשלום לרופא השיניים שולם בשלושה שיקים דחויים שמועד פירעונם הוא ב-2 ביוני 2012, 2 באוגוסט 2012 ו-2 בספטמבר 2012, השייקים נמסרו לרופא השיניים ב-1 ביוני 2012. מהו שיעור המס אשר יחול על העסקה?

תשובה: על עסקאות שמועד החיוב במס בגינן חל על בסיס מזומן (שירותים הניתנים על ידי בעלי מקצועות חופשיים כגון רופא שיניים, "ח, עו"ד) יחול על העסקה שיעור מס החל במועד פירעון השיק. לפיכך, במקרה הנ"ל, על השייקים שיפרעו לאחר 31 באוגוסט יחול מע"מ בשיעור 17%.

מחיר העסקה - השפעת עליית שיעור המע"מ
6. עורך דין מטפל בתביעה שהגשתי לפני כשנה בבית הדין לעבודה. סוכם על תשלום שכר טרחה בסך של 5,000 שקל, אשר טרם שולם לעו"ד. האם ישפיע שינוי שיעור המס על המחיר שעליו הוסכם ביני לבין העו"ד?

תשובה: א. על השירותים הניתנים בידי עו"ד חל מע"מ על בסיס מזומן, כלומר, ככל שהתשלום יבוצע לאחר ה-31 באוגוסט יחול בגינם מע"מ בשיעור של 17%.
ב. מקום בו לא נקבע בין הצדדים אם הסכום כולל מע"מ או לא, נקבע בפס"ד שניתן בבית המשפט העליון בעניין נתן נגד זגורי, שיש להתייחס לסכום העסקה ככולל מע"מ.

מהו שיעור המס בשירות שבגינו הוצאה חשבונית עסקה לפני מועד השינוי בשיעור המס
7. עורך דין הוציא ללקוח בגין שירות שנתן חשבונית עסקה בתאריך 15 באוגוסט כאשר שיעור המס בחשבונית העסקה הינו 16%. את התמורה קיבל בפועל בתאריך 15 בספטמבר. מהו שיעור המס אשר יחול על העסקה?
תשובה: בעסקת שירות של עורך דין מועד החיוב במס הוא עם קבלת התמורה ועל הסכום שנתקבל. במקרה שכזה, על אף הוצאת חשבונית העסקה בטרם קבלת התמורה, ייקבע שיעור המס לפי שיעור המס במועד קבלת התמורה בפועל, קרי מע"מ בשיעור של 17%.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה