ד"ר גבי אביטל: "הגעה של אירן לנשק גרעיני זה נזק אינסופי, העורף פה יעמוד במתקפת נגד - סך נפגעים יהיה זעום"

יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני כלכלי' ל-Bizportal: "התקשורת פה שמאלנית ולכן מביאה רק את המומחים המתנגדים לתקיפה"
 |  (59)
מחמוד אמניג'אד
מזה תקופה ארוכה שסוגיית התקיפה באירן לא יורדת מסדר היום הציבורי של מדינת ישראל. מידי כמה שבועות ואף ימים - מספק בכיר כזה או אחר את דעותיו באשר לתקיפה וזו מושכת אש מצד בכירים אחרים, דינאמיקה שכבר הפכה כמעט לשחוקה. בימים האחרונים היו אלו התבטאויותיו של ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, שרמז כי תקיפה ישראלית באירן תתרחש תוך 12 שבועות. מבלי להיכנס לשיח בדבר הלגיטימיות של ראש מוסד לשעבר להתבטא בצורה שכזו, Bizportal פנה לד"ר גבי אביטל יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני כלכלי (חוג המונה 500 בעלי תואר ד"ר ופרופ'), בכדי לנסות לצייר תמורה באשר לצפוי כאן בישראל ברגע שאחרי תקיפה שכזו.

לישראל אפשרות לתקוף באירן מן האוויר, הקרקע או הים, כך על פי פירסומים זרים. המטוסים יכולים לנחות בטורקיה או קזחסטן לנחיתת ביניים בכדי לקצר את הטווחים ולחסוך את התדלוק. הצוללות יכולות להגיע למפרץ וטילי קרקע קרקע הם בעלי טווח של 2,000 קילומטר, כך שוב, על פי פרסומים זרים.

נניח והתעוררנו לבוקר בו ישראל תקפה את אירן, מה המשך התרחיש מכאן?

"המשמעות המיידית היא התקפת נגד. אירן תשתמש בטילים ארוכי הטווח שלה שמגיעים עד לישראל, זאת לאחר שהותקפה וזה לגיטימי שתגיב כך. מדובר בטילי שיהאב 2 או שיהאב 3 - מערכת מתקדמת שיש לאירן בסיוע של צפון קוריאה ורוסיה. הטילים האלו יכולים להגיע ל-10 טון, לטווח של 1,800-2,000 קילומטר והם יקרים - עלותם כ-2 מיליון דולר ליחידה. בכל אופן יהיה מדובר במספרים קטנים מאוד, כ-200-300 טילים שיפלו כאן, אם בכלל".
מתכוננים לשיגור; Getty images Israel
מתכוננים לשיגור; Getty images Israel

מה עלול להיות המחיר האנושי בהתקפה מסוג זה?

"לפי ההיסטוריה מדובר במספרים זעומים. אם יישבו במקלטים וחדרים מוגנים מניין הנפגעים יעמוד על עשרות עד מאות אחדות בחוסר מזל."

מה לגבי נשק לא קונבנציונלי?

"בטילים ניתן לשים חומר נפץ רגיל כמו בגראדים וגם ראש ביולוגי או כימי. אנחנו יודעים שלסוריה, מצרים ואירן יש נשק כימי, למצרים, סוריה ועירק יש נשק ביולוגי. לא ברור האם הטילים שישוגרו לישראל, באם ישוגרו, ישאו ראש נפץ בלתי קונבנציונלי. כך או אך, יש בישראל מערכת לזיהוי מהיר של גז עצבים או נשק ביולוגי ויכולת נטרול גבוהה של נשק זה, זאת מלבד ההתגוננות בצד האישי – מסיכות גז."

מה עם העורף?

"אנשים ייאלצו להיכנס למקלט או חדר אטום למשך שלושה שבועות מקסימום, כך שבסיכומו של דבר יהיה זה כחודש קשה. מערכת החץ תפעל כראוי להערכתי. יש את החץ 2 ו-3 שאני שותף להם באופן אישי עם יכול יירוט של מעל 90%. שווה להשקיע ביירוט היות וזה 'מוציא את העוקץ' מהתקיפה.

האם יגרם נזק לתשתיות בהתקפת הנגד?

"בכדי לפגוע באסדות או בתחנות הכוח יש צורך בפגיעה מדויקת ואין להם את הדיוק הזה.

במידה וישראל תתקוף תיתכן שורה של גינויים מצד העולם. מהן ההשלכות הכלכליות? חרם מצד מדינות אחרות בעולם?

ד"ר גבי אביטל
"אין אפשרות לחרם או הורדת דירוג. כלכלת ישראל מביטה מלמעלה על אחרים. מי שקובע הוא מי שמייבא או מייצא, הם לא ישמחו שנופלים פה טילים אך מצד שני חלקים מהמדינה נמצאים תחת מתקפות טילים לפרקים כבר עשרות שנים. מלמעלה אולי יהיה חרם אך מלמטה זה אינטרס מובהק של אנשי עסקים להמשיך לסחור עם ישראל וזה לא יבריח משקיעים."

אנחנו רואים את הממשלה נאבקת לעמוד ביעד גירעון של 3%. מה המשמעות של תקיפה באירן מבחינת הוצאות ביטחון?

"תקיפה באירן תהיה במסגרת התקציב הקיים של משרד הביטחון, גם אם יטוסו 100 מטוסים, לא הכסף ישחק תפקיד. הכספים נפתחים ויש מאגרים כך שבסופו של דבר ההוצאות לא יעמיסו על הציבור. יש מרווח ביטחון גדול למדינה. יש יכולת לספוג העלאת גירעון של 5% לזמן כלשהו, יש חוסן כלכלי טוב."

מה לגבי ההוצאות על שיתוק כלכלי?

"לא יהיה שיתוק כלכלי. זה לא הוצאות כבירות. הוצאות על גדר ההפרדה הן לא יותר קטנות מהוצאות התקיפה והשלכותיה. המשק מסתגל בתקופה מהירה קצרה מאוד. אנשים מוציאים פחות במלחמה וניתן לצלוח את זה. גם אם ישראל תותקף - העורף הכלכלי יעמוד בהתקפת הנגד. הייצור והייבוא ימשיכו ונראה פה צמיחה אומנם ממותנת אך אחרי התכווצות קצרה המשק ימשיך הלאה."

מה לגבי הטענה שתקיפה תגרום רק לעיכוב של תוכנית הגרעין האירני ולא לשיתוק מוחלט? האם תקיפה תהיה לשווא במקרה כזה?

"ייתכן שלא נשתק את התוכנית האירנית אך לתפיסתי מלחמה מול אויב וטרור היא ארוכה ולהערכתי ישנה היכולת לשתק את האירנים לאורך זמן רב מאוד. אולי בהמשך התנאים יכולים להשתנות והמערכה תימשך בצורה אחרת."

מהי העמדה האמריקנית בנושא?

"העמדה של האמריקנים לא ברורה, הם לא מתנגדים לתקיפה באופן עקרוני אלא מעדיפים לתת עוד זמן לעצירת האירנים לא במישור הצבאי. הדעות השונות הן לגבי מתי תהיה נקודת האל-חזור שעל פי ההערכות השונות עומדת בטווח שבין חצי שנה ל-5 שנים."

מהן ההשלכות של תקיפה בניגוד לעמדה האמריקנית?

"נביט בדוגמא של התקיפה בעירק. אחרי מבצע תמוז בו ישראל תקפה את הכור הגרעיני בעירק ביוני 81', ארה"ב הטילה אמברגו קצר על ישראל ובתוך כך השהתה בחצי שנה את קבלת מטוסי ה-F16 שהיו אמורים להימסר לישראל. עם זאת בדיעבד האמריקנים הבינו שמדובר במהלך חשוב, ישראל התגלתה כשומרת אינטרס אמריקני. ישראל ייצבה עצמה כבת ברית ולא בת חסות ונחתם הסכם אסטרטגי נוסף בין שתי המדינות שמקרב את ישראל למעמד מדינת נאטו עוד בשנת 81'."

בוא נעבור לתסריט שונה לחלוטין. מה יקרה אם אירן אכן תגיע לנשק גרעיני?

"הנזק לישראל יהיה גדול מאוד אם אירן תגיע לנשק גרעיני אפילו אם כלל לא תשתמש בו ואני אסביר. הישראלים יהיו נתונים לחרדה מתמדת. אזרחים ינטשו היות ובתודעה נשק גרעיני הוא מסוכן מאוד ובעל יכולת קטל גדולה. המשקיעים יברחו. זה יחליש אותו מאוד וחיזבאללה 'ירשה לעצמו' יותר ויהיה אמיץ יותר. בנוסף, מדינות המפרץ תיכנענה לאירן ותצטרפנה אליה כיוון שהיא חזקה ונוח להצטרף לחזקים. אירן רוצה להיות ראש החץ, בעלת ההגמוניה בעולם הערבי, ונשק גרעיני יביא אותה לשם. ערב הסעודית תרצה גם ותקבל מארה"ב והנה לכם מירוץ התגרענות מהיר בגלל שלא עצרנו בזמן.

וכמה מילות סיכום

"הנזק שיכול להיגרם לישראל מתקיפה באיראן מתגמד לעומת הנזק האינסופי מפצצה איראנית. תחושתי היא שהתקשורת בישראל ברובה שמאלנית ולכן מביאה רק את המומחים המתנגדים לחיסול איום ההשמדה האיראני ומתעלם מהמומחים המצדדים בחיסול האיום ומסיבות פוליטיות. חשוב להכיר את כל הנתונים ואת ההשלכות הקשורות לנושא."
תגובות לכתבה(59):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 49.
  אם תהיה להם פצצה
  אמיר 15/08/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז מדינות המערב יגמישו את הדרישות לויזה לישראלים או לא?
  סגור
 • 48.
  דר' שלא יודע חשבון ושולל אוולוציה, בוא נחשב רגע מספרים
  דן 13/08/2012 20:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם בממוצע כל טיל יהרוג 2 ישראלים * 250 טילים נקבל 500 הרוגים, אם בממוצע כל טיל יהרוג 3 * 250 = 750, אם יהרוג 4 כפול 250 נקבל 1000 ומה אם יהרוג 10, 20, 30 ... ?? מניין לדר הנבער היכולת לדעת כמה ייפגעו בעידן של בינינים בני 20, 25 ואף 30 קומות?? ומה אם כל 250 הטילים ישוגרו לעבר הכור בדימונה? היעמוד במתקפה? אם חו"ח לא יעמוד, תלך כל האוכלוסיה של המדינה ואתה גם המדינה וכל זאת בגלל בערות בתורת החשבון, שכנראה הדר' לא למד בחדר בו למד רק להתפלל שבעזרת השם יהיה טוב... בגלל אנשים כמוהו עלולים אנו לאבד את המדינה וזה עוד לפני שאירן תתגרען... או שאתה לא שפוי או שאתה אוויל.
  סגור
 • 47.
  זה לא הוגן לתקוף את אירן..רק אחרי שתיהיה להם פצצה גרעינ
  אברהם 12/08/2012 03:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו עם מטומטם ולא חכם את זה כבר הוכחנו שטיבי וזובי יושבים בכנסת וחופרים לנו לעם ישראל קבר משם יחד עם זאת לגביי האירנים אנחנו מטומטמים פי שניים למה כי אנחנו לא נתקוף באירן כי זה לא פייר עדיין אין להם פצצה גרעינית אז רק אחרי שיהיה להם פצצה גרעינית אז רק אז נגיב כי זה לא הוגן לתקוף את אירן בלי פצצה גרעינית הבנתם אנחנו מאוד הוגנים אז קודם שיהיה לאירן פצצה גרעינית ורק אח"כ נישקול אם להגיב או ליתקוף כי אנחנו כמו שאמרתי עם מ ט ו מ ט ם!!!
  סגור
 • 46.
  לקום מהכורסה ולקחת אחריות..
  יורם 11/08/2012 23:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם אזרחי המדינה שלנו עדיין לא הבינו, למרות שכ-80 שנה רוצחים בנו ובילדינו,שעלינו לקחת אחריות על קיומנו ולקום מהכורסאות שמרפדות כאן לכולם ת'תחת,ולפגוע בהיטלר הבא לפני שיבצע את זממו. למה צריך לחכות ??? למטח הראשון ? די כבר להיות "קרבנות נוחים",די כבר להיות קאקרים!!! זה לא שמאל או ימין, בולשיט!!! מי שאינו מסוגל להבין שעל החיים שקיבלנו צריך לשמור ולהגן, פשוט אינו ראוי להם.הדברים מאוד פשוטים ,לא צריך לסבך הכל. רוצים להרוג אותנו...זה הכל!פשוט כך!
  סגור
 • 45.
  ה"מומחיות" של ד"ר אביטל-הרגיעה אותי!!!
  הדודה קלרה 11/08/2012 18:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ד"ר אביטל-המומחה לכל, לעולם יצליח להפתיחע אותי בכתיבת שטויות מצוצות מאצבעו, בלי בושה ובזלזול אין סופי בקוראים.
  סגור
 • 44.
  זה אותו אחד שחושב שאין התחממות גלובלית
  בני 11/08/2012 03:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושבטוח יש אלוהים. אז תרשו לי לפקפק.
  סגור
 • 43.
  דוקטור דמיקולו, איך אפשר להאמין לאדם הזה?
  רונן מרחובות 10/08/2012 21:12
  הגב לתגובה זו
  2 2
  זה אותו אדם שאומר שהתחממות גלובלית היא קונספירציה עולמית...
  סגור
 • 42.
  מאמר רדוד ושטחי
  משה 10/08/2012 14:00
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לוקח את ההנחות האופטימליות לטובת תקיפה
  סגור
 • 41.
  ארה''ב צריכה לבצע את התקיפה (ל"ת)
  קובי 10/08/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 40.
  הבן אדם לא אובייקטיבי ושמים לב לזה
  שחר2 10/08/2012 10:41
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לא יהיו הרבה נפגעים אם כולם ירדו למקלטים. לא יהיה נזק מנשק כימי כי יש לנו יכולת טובה לזהות זאת. ובכלל במקסימום יצטרכו לשבת במקלטים שלושה שבועות. אתה שם לב מה אתה מדבר בכלל? הכל אצלך תאורטי. דר' לבולשייט אחד גדול
  סגור
 • טען עוד
 • 39.
  הדוקטור הזה לא "מאמין" באבולוציה-האיש אידיוט מושלם
  hfg 09/08/2012 12:58
  הגב לתגובה זו
  5 4
  זה כמו שקוף בגן חיות יתן את דעתו על המצב עם איראן
  סגור
 • 38.
  הגיוני ומשכנע. כל הכבוד!
  דב שריד 09/08/2012 02:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ואנו לוקחים בחשבון שהבנאדם הינו מדען שמתמצא בענינים עליהם הוא מדבר.
  סגור
 • 37.
  מאמר חזק ויפה ביותר - לא מאמין שאני קורא אותו בביזפורטל (ל"ת)
  נהייתם אתר לעניין 08/08/2012 21:47
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 36.
  כל הכבוד לביזפורטל
  יאיר 08/08/2012 21:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שהיא נותנת במה לדעות מעניינות נוספות
  סגור
 • 35.
  יתרונות תבוסתה של אירן
  misha6 08/08/2012 20:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  איראן – מדוע יש משמעות בתקיפה ב"ישראל היום" (6.7.2012) פורסמה כתבתו של שלמה צנזה "דגן: "מצטער שקראתי לתקיפה אפשרית באיראן 'מטופשת'" שבה צוין שדגן בכל זאת נשאר בדעתו שהתקיפה רק תעכב תוכנית הגרעין האיראנית. הנני מבקש להדגיש 2 דברים ביחס לזה: 1. גם עיכוב הינו דבר משמעותי שכתוצאה מכך גם ישראל וגם בעלי ברית שלנו יוכלו להתקדם בצורה יותר מוצלחת למטרת חיסול התגרענות של איראן. 2. ברור לי לפחות שהתוצאה של תקיפת איראן על ידי בעלי ברית היא החלפת שלטון שם. ברור כשמש שבמקרה הזה יווצר מצב הדומה לזה שבעיראק אחרי מלחמת עיראק השניה שהחלישה משמעותית את עיראק, החליפה את השלטון שם, הורידה את כל האיומים על ישראל וחיסלה כל תוכניות שהיו נגדנו שם. במקרה של איראן לפעולה צבאית שכזו יש משקל יתר לטובת מימושה בפועל. 3. התוצאות של החלפת השלטון באיראן כתוצאה של תקיפה נגדה הן כדלקמן: חיסולו של האיום הגרעיני נגדנו ונגד כל העולם כולל מדינות המפרץ, ישראל, אירופה וכו' יפחית את השפעתה ואת ההגמוניה האיראנית במזרח התיכון ובעולם כולו, יפחית באופן דרסטי ומידי את מחירי הדלק שיהיה זרז לתאוצה כלכלית באירופה, ארה"ב ובעולם כו
  סגור
 • 34.
  ש מ א ל נ י ם
  שייקו 08/08/2012 20:03
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מה זה שמאלנים ביבי היסכים בנאום בר אילן לשתי מדינות לשני עמים מדיניות שהייתה מקובלת על מאיר וילנר ותופיק טובי ממפלגת רקח הקומוניסטית על מה לעזאזל מדברים תגידו דר אביטל זה לא זה שזרקו ממשרד החינוך כי הוא חושב שאין אבולוציה ושירדה קרן משמיים ובראה אותנו
  סגור
 • 33.
  אולי האיראנים לא צלפים גדולים והכל יפול לים
  מוחמד מאום אל חשש 08/08/2012 19:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה לעשות ש70 אחוז מאוכלוסית המדינה מוצבת בתל אביב ,נראה לי שקשה לפספס עם 300 טילים על המדינה ועם 5 מערכות חץ מאד חכמות,יותר מהטילים האיראנים שהם ממש קטנים כמה טונות חומר נפץ בסך הכל , ותוך 3 שבועות הכל נגמר ,מה זה חודש במקלט יחד עם ביבי ,
  סגור
 • 32.
  מה בדיוק המומחיות שלו?
  יוסי 08/08/2012 18:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה ההתמחות של ד"ר אביטל, כדי שדעתו על העניין האסטטרטגי הזה תזכה אותו בראיון מיוחד?
  סגור
 • 31.
  מובילי דעת קהל
  yud 08/08/2012 17:05
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אתה כל כך צודק,תראה את הכותרת זה אומר הכל יגיבו כאן הרבה חסרי דעת מהשמאל,לא צריך להתייחס אליהם הם לא למדו כלום אין להם את היכולת ללמוד מליון פעם אמרנו "אמרנו לכם" המציאות טופחת בפניהם פעם אחר פעם שום דבר לא עוזר לכן פשוט להתעלם מהם נכון ש-"ידיעות" , הארץ הטלויזיה הרדיו הכל נשלט ומובל על ידם ולמרות הכל השלטון לא שלהם ולא הם מחליטים-למזלינו היגיע הזמן להיות יותר אגריסיבים ולהעיף אותם לכל הרוחות מנקודות הכח האלה
  סגור
 • 30.
  שטויות במיץ
  אורן 08/08/2012 16:24
  הגב לתגובה זו
  1 4
  200-300 טילים של 10 טון נגיד רק 1.5 טון חומר נפץ זה אומר לפחות 300-400 טון חומר נפץ זה כלום אתה אומר? מתי השתתפתה באזה מלחמה ומעניין אם בכלל תהיה בארץ מתי שזה יקרה אם בכלל אני מקווה שחלק יפול על השכנים שלנו ואז זו תהיה חצי נחמה אבל אתה פשוט לא מציאותי ולא יודע מאפה צצתה לנו פתאום
  סגור
 • 29.
  התוכנית האמריקאית ; גם לפרק תוכנית גרעין ,גם להחליף
  בא 08/08/2012 14:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  משטר באירן ,וגם אולי ...לפתור את הבעיה הישראלית פלסטינית בדרך יצירתית בעזרת התגובה האירנית שתבוא אים הם יהיו עים הגב לקיר .
  סגור
 • 28.
  סוף סוף קצת שפיות ולא הזיות , ענה לעניין לא בעלמא (ל"ת)
  אלירן 08/08/2012 14:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 27.
  עוד
  moti 08/08/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  2 5
  דוס שמטיף להרג.להזכירך בהיסוטריה גם שפקיסטן קיבלה נשק גרעיני בחסות ארהב נראה שתלחם בהודווראה הפלא גם להודו פצצה ואף אחד חוץ מארהב לא השתמש בנשק זה.אירן תרצה להשתלט על הנפט במפרץ טרם איום אלינו.מענין איפה המשפחה שלך תיהיה אם יהיה חוסר מזל כהגדרתך
  סגור
 • 26.
  איך ד"ר ויו"ר לפרופסורים?
  פידלפורץ 08/08/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  7 5
  עוד אבוטבול שמתבייש במוצאו ומדקלם את משנת רבניו המרוקנים לגבי שמאלנים. תגיד אבוטבול, אתה יודע מה זה שמאלנים? אני לא. אולי תסביר לקוראים על מנת שיוכלו לתייג עצמם לשמאלנים או לנבערים.
  סגור
 • 25.
  לתקוף כן ,ולפרק בתקיפה נקודות מרכזיות בתוכנית הגרעין
  בא 08/08/2012 14:37
  הגב לתגובה זו
  4 1
  שלהם ,תוצאות צפויות ,אים ינסו גם להפיל את המשטר באותה הזדמנות ,התוצאות בלתי צפויות .
  סגור
 • 24.
  זה לא הגאון שמתנגד לאבולוציה ?
  שרוליק 08/08/2012 14:19
  הגב לתגובה זו
  6 5
  שטוען שלימוד דארווין נוגד את הבריאה ושמדובר בתועבה ? אנשים כמותו היו עוזרים לגלילאו, דה וינצי וניוטון בדרך למוקד.
  סגור
 • כל מילה בסלע (ל"ת)
  רונן מרחובות 10/08/2012 21:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 23.
  כל עוד ביבוש ראש ממשלה לא תהיה תקיפה באיראן.
  טלטל 08/08/2012 14:08
  הגב לתגובה זו
  6 9
  הוא אדם לא החלטי שנמצא בקונפליקט מתמיד עם עצמו ועם שרלה יועצת הסתרים שלו.הברקודה שיושב במגדל השן עסוק בלפרק שעונים שלא מתפקדים ועדיף שכך.אני לא היתי מסתמך על ביביקינג סופרקקר.ניראה מי יתפוס את מקומו בבחירות הבאות.
  סגור
 • אחת התגובות הגדולות פה - צודק מיליון אחוז (ל"ת)
  ביבי לי החלטי 08/08/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • תמשיך לחיות באשליות שהתקשורת מאכילה אותך
  טופי 08/08/2012 14:22
  הגב לתגובה זו
  8 2
  פחחח הדרך היחידה שלך לדעת איך רה"מ מתנהג באמת היא באמצעות התקשורת - התקשורת שמאלית ונגועה באינטרסים עסקיים - לכן אל תאמין לכלום.
  סגור
 • 22.
  פיתרון פשוט
  coperetz 08/08/2012 14:07
  הגב לתגובה זו
  9 2
  לכל בעיה מורכבת יש פיתרון פשוט ומוטעה. חימוש גרעיני אירני יגביר את התוקפנות של המשטר באירן. האיום על מדינות המפרץ יגביר את חוסר היציבות כלכלית בעולם. בדומה לטרום מלחמת העולם השניה, המדינות הדמוקרטיות נמצאות בקיפאון משתק. המאמר של דר' אביטן הוא חוות דעת של מומחה בתחום, המציג היטב את מורכבות הבעיה.
  סגור
 • 21.
  מלחמה קרובה מאד חשש מכימי וביולוגי
  אמיר נץ \ נתניה 08/08/2012 13:58
  הגב לתגובה זו
  3 6
  חשוב לקחת בחשבון את שעות הפירטים{הגיחות} שמבצע חיל האוויר לא מספרים לכם את האמת אבל האימונים כיום ביחידות חיל האוויר והים הם אימונים בגודל לא רגיל, המציאות מראה לנו נסיון תקיפה כאן מצד סוריה אירן והחיזבאלה השיטה המרגיעה לא נכונה בקרוב ממש תופעת התפרקות בעצבנות יתרה תבוא מצד הסורים והגיבוי בבקשה הכינו את המקלטים לתקופה ארוכה פיקוד העורף לא יכול לעמוד מול כמות המשימות המתוכננות ראשית תודה למביא ההרג המוני כבוד הנשיא שמעון פרס מייסד הגרעין הישראלי שמעון נאשם בזאת על רצח עם מתוך השתלת נשק המשמיד המונים בארץ קטנה רק צעד שיכולה לבצע הממשלה בהודעה מפורשת להסכם שייבדקו אצלה מה קורה בנושא הגרעין תביא לסיום הפרשה אחרת הרס
  סגור
 • 20.
  האיש לא רק מטורף אלא גם אידיוט
  איתי 08/08/2012 13:54
  הגב לתגובה זו
  9 19
  תרגע דר, שיגעון, אין סכנה קיומית לישראל ואי אפשר להתחיל דיון באם אושמד מחר בבוקר. פצצה איראנית היא דבר שנצטרך לחיות איתו. גרעין גם לנו יש והרבה יותר אפקטיבי והאיראנים יודעים את זה טוב מאד. מוטב להשקיע כסף ומאמצים בזירה המקומית ולא לתדלק חזית חדשה וחזיונות אפוקליפטים.
  סגור
 • 19.
  לכול אדיוט יש במה מה עם חיזבאלה מה זה קשור לימין ושמאל? (ל"ת)
  גמלאי 08/08/2012 13:42
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 18.
  לכול אידיוט יש במה מה עם חיזבאלה? (ל"ת)
  גמלאי 08/08/2012 13:40
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 17.
  מה לגבי אפקטיביות התקיפה?
  שלום 08/08/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  3 1
  האם לישראל יש יכולת לפגוע בתשתיות האיראניות או רק לעכב אותם בשנה לכל היותר? זאת השאלה המטרידה את מקבלי ההחלטות ולא האם יש צורך לתקוף?
  סגור
 • 16.
  אני רואה את אנשי הימין האלו עם הכיפה ובא לי להקיא.
  תקריב את הבנים שלך 08/08/2012 13:29
  הגב לתגובה זו
  7 26
  ולא את שלי!
  סגור
 • "אנשי הימין הדתיים האלה" משרתים ביחידות הכי מובחרות שיש
  מודע 08/08/2012 13:50
  הגב לתגובה זו
  18 6
  ומפקדים עליהן.
  סגור
 • בדיוק נמרץ! (ל"ת)
  גל 12/08/2012 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • וואו אחרי 60 שנה של חילונים וקיבוצניקים התקבלתם לסיירת
  קטן אמונה 08/08/2012 14:26
  הגב לתגובה זו
  2 17
  אני ממש המום תכף אני רץ לתת לכם מדליה אם תבדוק את האחוזים של חובשי כיפה ביחידות המאוד מובחרות שלדג 669 מטכל קומנדו וטיס מספרם אינו עולה על אחוזיהם באוכלוסיה. ורובם אגב מתקשים להגיע לטייס ומטכל בגלל דפוסי המחשבה מקובעים שלהם.
  סגור
 • אתה לא קטן אמונה אתה פשוט גמד (ל"ת)
  יעקב 08/08/2012 16:28
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 15.
  קשקוש של איש ימין מתלהם. בור ועם הארץ...מלחמת לבנון
  יש לחשוב לפני ששולפי 08/08/2012 13:28
  הגב לתגובה זו
  6 21
  השנייה עלתה "רק" 12 מליארד שקל. מתקפה רצינית יותר, של מדינה, ולא של אירגון קיקיוני כמו החיזבללה, תעלה בין 50-60 מיליארד שקל. בנקודה הזאת ישראל פושטת רגל.
  סגור
 • 14.
  הוא הופך את תקיפת אירן וההשלכות לנורא קלות ופשוטות
  ממש מוריד דאגה 08/08/2012 13:25
  הגב לתגובה זו
  8 4
  מאמר שהוא מקל ראש בהשלכות. לגמרי מוריד דאגות
  סגור
 • 13.
  מועד מדוייק שנימכור את תיק ההשקעות לפני זה כמו חלוץ (ל"ת)
  לא לשכוח לפרסם 08/08/2012 13:23
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • 12.
  כתבה יוצאת דופן של אדם יוצא דופן
  חומר למחשבה 08/08/2012 13:23
  הגב לתגובה זו
  21 3
  לא יודע אם הוא צודק או מייפה את דברים אבל חומר מעניין
  סגור
 • 11.
  הד"ר הזה מדבר שטויות נוראיות
  דוד מערד. 08/08/2012 13:22
  הגב לתגובה זו
  9 26
  הוא נגד דארווין והאבולוציה, איזה הכשרה בביולוגיה יש לו ? הוא נגד אפקט החממה , איזה הכשרה יש לו בפיזיקה של האטמוספירה. בושה שהוא יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן בטחוני וכלכלי, מכחיש אבולוציה , אין לו שום אמינות מדעית.
  סגור
 • מה הקשר לאבולוציה וגרעין וחממה ושטויות שכתבת (ל"ת)
  גיד 08/08/2012 13:51
  הגב לתגובה זו
  12 2
  סגור
 • 10.
  סופסוף פרופסור עם שכל ישר (ל"ת)
  משקיע במודיעין 08/08/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  19 4
  סגור
 • 9.
  כל הכבוד!! מילים כדורבנות (ל"ת)
  איתן 08/08/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  15 2
  סגור
 • 8.
  נשמע פשוט
  דוד 08/08/2012 13:08
  הגב לתגובה זו
  11 0
  אבל בפועל זו תהיה תקופה קשה. אבל אולי זה הכרחי באמת. ועדיף לפני הבחירות בארה"ב!
  סגור
 • 7.
  אם אירן תתגרען המשטר יהיה חסין לנסיונות הפיכה ונקבל
  הפחד והטפשות הורגים 08/08/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  21 3
  אייטולות גרעיניות לנצח. ראו דוגמת צפון קוראה.
  סגור
 • 6.
  הבנאדם חכם מאד-וצודק 200 אחוז
  א רק צודק-גם חכם 08/08/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  32 5
  אם לנבלות תהיה פצצה גריענית היא לא תפסיק לאיים,וספק רב אם לא תבצע את זממה חיסול מדינת היהודים,הרי ההיטולות כל הזמן מצאים שהולכים להשמיד אותנו -לא ? עדיף שניתן להם בראש יהיה חודש קשה ונעבור אותו....
  סגור
 • זו תגובה הגיונית וחכמה (ל"ת)
  להירגע חברים שלי 08/08/2012 21:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  צודק 100% . (ל"ת)
  פפ 08/08/2012 12:59
  הגב לתגובה זו
  22 1
  סגור
 • 4.
  ההמונים מדקלמים את סיסמאות הפופוליסטים ימיטו עלינו אסון
  אלי 08/08/2012 12:56
  הגב לתגובה זו
  6 7
  הממשלה תרצה לרצות את ההמון וע"י כך תביא לקיצה של מדינת ישראל. אם ישראל תתקוף באירן ויפלו אצלנו טילים וחו"ח יפגעו בנפש - לשונות האופוזיציה ישתלחו בפראות מעל כותרות העיתונים כנגד הממשלה, לכן כל עוד העדר הגדול נגד התקיפה באירן - התקיפה היא לא תצא לפועל, ולהתראות בגלגול הבא.
  סגור
 • 3.
  לייק
  אחד העם 08/08/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  20 5
  בשעה טובה, ניתוח חכם והגיוני של המצב!
  סגור
 • 2.
  היומרנות והיוהרה אינסופיות, הנזק מוגבל,
  cartulin 08/08/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  14 20
  חלאס עם תקשורת "שמאלנית"! התירוץ השחוק של כל המומחים האינטרסנטיים. יש ביביתון, מקור ראשון, שני שליש מעריב, רשות השידור חרוכה, איפה השמאל? או שאולי אלה שיש להם דעה אחרת, אולי שקולה יותר, אולי זהירה יותר ולא שוביניסטית מתלהמת הם, כדברי הח"כים הפטריוטיים, שמאל רדיקלי קיצוני? ולעצם העניין, הפרופ' שכח לכלול בעוכרי הלאום את בכירי שירותי המודיעין, גם הם בוגדניים תבוסתנים. אני הייתי שולח את נערי הגבעות לביצוע מצוות קומנדו בכור כלשהו, אולי האירניים יפחדו מהגרפיטי.
  סגור
 • 1.
  מכשירים את דעת הקהל למלחמה
  ח זועבי אוהבת נשים 08/08/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  25 2
  אבל אין ברירה. חייבים להשמיד את הצורר המוסלמי נאצי.
  סגור
 • הבעיה שלא תהיה התייעצות עם העם או משאל עם.
  תם 08/08/2012 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העורף רק יספוג. מקווה שתהיה זו החלטה נבונה
  סגור