: "משפחות מצוקה אינן יכולות לממש את סבסוד מעונות ילדיהם"

כך אמר היום יו"ר הוועדה לפניות הציבור. "נהלי התמ"ת לקביעת דרגות סבסוד מעונות יום מסורבלים ופוגעניים"
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
"הנהלים והפרוצדורה של משרד התמ"ת בקביעת דרגות הסבסוד של מעונות יום וצהרונים מסורבלים ומקשים על משפחות מהשכבות החלשות ביותר מלממש את זכאותם להנחות". כך אמר היום (ד'), יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), בדיון בעקבות הצטברות תלונות של הורים שהתמ"ת משתהה בקביעת דרגות הסבסוד עבורם או שנקבעה להם דרגת סבסוד נמוכה שלא בצדק.

אזולאי ציין, כי "למרות ששתי ועדות; הוועדה לפניות הציבור והוועדה לקידום מעמד האישה, קיימו שבעה דיונים בנושא, טרם הסדיר משרד התמ"ת את עניינם של הורים רבים, אף שמדובר במשפחות במצוקה והם אינם יכולים לממש את זכאותם לסבסוד מעונות לילדיהם, מה שאמור, לאפשר להשתלב בשוק העבודה. אני חש תסכול מחוסר ההתקדמות בנושא. הורים רבים אינם זוכים למענה במשרד לאחר שלא נקבעה להם דרגת סבסוד או שנקבעה להם דרגה נמוכה מזו שהיתה להם."

אזולאי קבל על הפרוצדורה החדשה של התמ"ת, לפיה המשרד עורך 'בקרה' כנדרש על ידי האוצר ומבקר המדינה, על-מנת לוודא שסבסוד שמקורו בתקציב המדינה אכן מגיע ליעדו. לדבריו, "מאז החל בביצוע הפרוצדורה החדשה, נגרם סבל רב להורים, אף שנמצאו להנחות" ועל-כן דרש "להקל בפרוצדורה להשגת דרגות סבסוד על ידי פישוט הערכות שעל ההורים למלא והעמדת מערך הולם לטיפול בפניות".

משנה למנכ"ל התמ"ת, מיכל צוק, הודיעה ש"המשרד מאמצים לשיפור השירות. התמ"ת מטפל ב-120 אלף בקשות לסבסוד, שזה סדר גודל עצום ועתה, מופעל מוקד ארצי לקבלת פניות באמצעות חברה קבלית. הטיפול יעיל יותר והאינדיקציה בירידת מספר הפניות. כל המשרד מחויב לנושא; החל מהשר, מהמנכ"ל והאגף הרלוונטי. הקצנו אדם מהאגף למעונות יום שינהל את המוקד הארצי וייתן מענה להורים. אכן הקריטריונים לזכאות לסבסוד מורכבים ויש הרבה מסמכים למלא אך זאת על-מנת לוודא שאת ההטבה יקבלו רק הזכאים וכן על-מנת להגדיל את מעגל הזכאים, כך שלמשל, כמה שיותר אמהות עובדות ייהנו מכך".

צוק הודיעה, ש"תקציב הבינוי של המשרד גדל משמעותי, ב- 200 מיליון שקל לשנה הקרובה ובסך הכול עוד 1 מיליארד שקל על-מנת להגדיל משמעותית את מספר המבנים המשמשים למעונות, מה שיאפשר להיענות לביקוש הגובר". עוד הודיעה, ש"לבקשת הוועדה, משרד התמ"ת יבדוק את נושא דמי הרישום הגבוהים למעונות וכן נושאים אחרים כגון תאריכי הרישום וחלוקת הערכות לבקשת דרגות". עוד אמרה, ש"ניתן להגיש בקשות גם דרך האינטרנט, מה שאמור להקל על ציבור ההורים".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה