נדחתה תביעת בעלי לולים פלשתיניים שהסוו מנהרות לפיצוי כספי

התובעים דרשו פיצוי של 8 מיליון שקל מצה"ל וטענו שהלולים אינם קשורים למנהרות. השופט: "לא נסתר שכוחות הביטחון היו נתונים לסכנת פגיעה"
 |  (1)
רצחת ולא ירשת
חברות פלשתיניות שהפעילו לולים באיזור רפיח תבעו את צה"ל בגין הנזק שנגרם להן עם הפצצתם והריסתם בתקופת עופרת יצוקה. התובעים הפלשתינים ביקשו מבית המשפט 8 מיליון שקל אך יצאו כשנאלצו לשלם הוצאות משפט בסך 50 אלף שקל.

צה"ל מצידו טען ש"הריסת הלולים התחייבה מצורך צבאי להרוס מנהרות שנחפשו תחתיהם, אשר נועדו לפעילות חבלנית". לדברי הצבא הטענה הזו הוכחה כאשר דחפור של צה"ל קרס במנהרה וכשקידוחי עומק מצאו את המנהרות. כמו כן ההגנה התבססה על הסתייגות מאחריות נזיקית בעת פעולות מלחמתיות.

שופט בית משפט המחוזי בבאר שבע, שלמה פרידלנדר, דחה את התביעה של החברות הפלשתיניות והטיל עליהן 50 אלף שקל עבור הוצאות משפט. בדיון בשאלה האם הפעולות היו מחוייבות המציאות השתכנע השופט כי היה מדובר באיזור בעל פעילות חבלנית כאשר אף "התובעות לא הכחישו שכוחות הביטחון היו נתונים לסכנת פגיעה בהם".

לסיכום פסק הדין הוסיף השופט פרידלנדר כי אל לתובעים לבוא למדינת ישראל בטענות. "יוליכו- נא התובעות את תרעומתן, ואת דרישתן לפיצוי, אל נמעניהן הנכונים, אל המחבלים, שולחיהם ועוזריהם - האחראיים לחפירת המנהרות ואל המשטר השורר באזור חבל עזה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פיצוי לפלשתינים על הריסת המנהרות בזמן לחימה.
  אזרח 18/04/2012 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יפה פסק השופט, הן בפסיקה והן בהטלת " הקנס" על המתלוננים. במיוחד אהבתי את הערתו לגבי הכתובת אליה יפנו המתלוננים.
  סגור