שליטה עצמית - מהי הדרך הנכונה להתנהג במסחר בשוק ההון?

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מתייחס לדרך המסחר הנכונה עבור הסוחר המתחיל. האם להישמע לרחשי הבטן או שלהתמיד עם קול ההגיון?
אייל גורביץ
שליטה עצמית

"כאשר איננו יודעים לאיזה נמל מועדות פנינו, שום רוח אינה פועלת לטובתנו" (סנקה)

אנשים רבים מכל שכבות האוכלוסייה והעולם, ניסו ומנסים ללא הרף מזלם בשוקי ההון. בין אם מדובר במניות, סחורות, מטבע חוץ או כל נכס אחר, הכמיהה להצלחה בשווקים מסוגלת להעביר אנשים על דעת וליצור חזיונות שווא אודות הארץ המובטחת.

ההיסטוריה עגומה למדי והוכח לא אחת שמרבית המשקיעים כושלים פעם אחר פעם. בעוד שלא יעלה על הדעת לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה וידיעה ברורה של חוקי התנועה, לתכנן גשר או לבצע ניתוח, הרי שמסחר בניירות ערך נתפס כמשהו שאינו דורש לימוד מסודר. הדעה הרווחת היא שמדובר בסוג של קזינו. אכן, בזמן שמשקיעים רבים מגיעים לשוק זה מתוך רצון למצוא לעצמם ריגושים, הדרך להפסדים מתמשכים קצרה.

מסחר בניירות ערך הוא דבר הניתן ללימוד. יש חוקים, ישנם כללים, יש דברים שמותר לעשות וקיימים דברים שעלינו להימנע מהם. כמו כל תחום אחר, מדובר בלימוד שדורש זמן והשקעת משאבים. מסחר בניירות ערך אינו מתחיל ונגמר ב"היכן לקנות או היכן למכור?". תהליך קבלת ההחלטות מורכב יותר ודורש חשיבה והרבה מאמץ מנטאלי.

מרבית המשקיעים אינם שואלים את עצמם דבר וחצי דבר אודות הדברים המניעים אותם. האם אלה הם תמיד ההיגיון והכלכלה? האם כל פעולות הקניה והמכירה אותם אנו מבצעים מושתתות על שיקול דעת ובדיקות מעמיקות? או שמא אלו הם הרגשות המכתיבים לנו מה ומתי לקנות או למכור? האם התקווה והרצון, הפחד והחמדנות, הם המכתיבים את מעשינו? האם אנו מודעים תמיד לתהליך קבלת ההחלטות אשר גרם לנו להרוויח או להפסיד? מה למעשה עומד מאחורי שאלות אלו ומה תועלת בנבירה ומציאת מענה לאותן קושיות? הרווח בצידן או שמא ביטול זמן?

המסחר בניירות ערך הוא אומנות. היכולת לשלוט ברגשותיך ולהיות מודע לכוח המניע אותך בתהליך קבלת ההחלטות, חשוב יותר מכל שיטת מסחר, טכנית או אחרת. אפשר להיות בעליה של שיטת מסחר ייחודית ובעלת הסתברות רווחים של למעלה מ-80%, ועדיין להפסיד כסף. דרושה יכולת להוציא לפועל את ההחלטות, וכאן הרבה סוחרים נכשלים פעם אחר פעם.

חלק נכשל משום פחד התוקף אותו כל אימת שעליו לקבל החלטה. פחד מהפסדים המבוסס על אירועים היסטוריים שהקשר בינם לבין המציאות העכשווית קלוש ואף אינו קיים. לחלק אחר, חסרה הסבלנות הדרושה להמתין לאיתות הנכון מכיוונו של השוק. הם מעוניינים לרכוש בזול ומתעלמים לחלוטין מן העובדה כי בטרם מסירת האישור מן השוק לשינוי מגמה, הסיכויים אינם לטובתם. אחרים נתקפים ביצר החמדנות ומנסים לסחוט מן הפוזיציה יותר מכפי שהיא מסוגלת לספק להם. התוצאה היא שבדרך כלל נקלע זן זה של סוחרים לתיקון טכני מפתיע למדי בכיוון ההפוך. הם אינם יודעים היכן לחסל את העסקה והופכים עסקה רווחית לכושלת, המשאירה אותם במקרה הטוב עם הקרן.

ישנם סוחרים שמתנפלים על השוק במלוא כספם ופותחים פוזיציה בסדר גודל המדיר שינה מעיניהם. כל תנודה בכיוון שאינו מתוכנן מפחידה אותם וגורמת לפעולה רגשית ולא רצויה. במקרה כזה, אמר פעם וויליאם גאן: "מכור עד לנקודת השינה".

כסוחר וכאדם המעוניין להצליח במסחר בניירות ערך, אתה חייב להיות מודע לקיומם של רגשות אלו, לדעת לזהות אותם ולגלות מהו הבסיס האמיתי לפעולתך, רגשות? או שמא החלטה קרה ורציונאלית.

הרגלי חשיבה ורגשות

הדרך למסחר רווחי עוברת דרך שינוי מסוים בהרגלים ובדרכי חשיבה. זהו למעשה החלק הקשה ביותר. לעיתים, אותם דברים הגורמים לך להצליח בחייך הפרטיים, הם אלו שיגרמו לכישלונך במסחר. ישנו פתגם בדואי האומר כי "השביל חכם מן ההלך". לעיתים קרובות, נבצר מאתנו להבין ולהסביר את נטייתם של שווקים לנוע בחריפות מעלה או מטה, לכאורה ללא כל סיבה נראית לעין. ההכרה, כי במסחר בניירות ערך עדיף להיות צודק מאשר חכם ולדעת אנה פני השוק במקום לנסות ולתרץ את כיוונו מהווה את אחד השלבים המוקדמים בדרך להצלחה. הלך המחשבה הטכני, גורס כי על הסוחר להיות בעל אוריינטציה ניטראלית, היינו שאינה דובית ואינה שוורית. על הטכנאי להיות גמיש דיו לשינויים בפסיכולוגיה השוקית כדי להתאים את תוכנית המסחר שלו לכיוון השוק הנוכחי.

שומה על תכנון המסחר שיתבצע באופן כזה שיאפשר לסוחר להימצא במצב של שקט נפשי. הכלל המרכזי שיוסבר מיד גורס כי גודל הפוזיציה לא יעבור את "נקודת השינה". נצא מנקודת הנחה שפוזיציה רגילה של סוחר מבוססת על כ-5% מהונו. לעיתים, כאשר יזהה מהלך משמעותי הממשמש ובא, יטה להשקיע יותר. יצר החמדנות יגבר עליו וערמת המרשרשים הדמיונית המחכה לו, לדעתו, תגרום להשקעה לא רציונאלית ומסוכנת העלולה לחסל את היכולת הכספית שלא לדבר על המנטאלית. במצב כזה, בעודו ממתין קצר רוח לקטוף את הפרות ורוקם תוכניות להחליף את הרכב ואולי גם איזה שיפוץ קטן בדירה פלוס חופשה מזדמנת על חוף ים אקזוטי, עלולה כל תנודת שוק בניגוד לכיוון הצפוי לגרום לסוחרנו הבלתי ממולח לפאניקה של ממש. במקום להמשיך בתוכנית המסחר הרגילה, שכן ידידנו קורא את השוק לא רע לגמרי, הוא נבהל, מחסל את השקעתו בהפסד, רק כדי להיווכח כיצד השוק סב על עקביו ושם פעמיו בכיוון המקורי.

ידידנו החמדן נותר עם הרכב הישן והדירה הישנה וגם חלום החופשה מתפוגג אל מול עיניו הכלות. גם אם ניחן ידידנו באומץ לב מופלא ובעקשנות ראויה לשמה ונותר דבק בעמדתו, הרי שהנזק העתידי העלול להיגרם מן הלחץ הנפשי העצום עד לחיסול העסקה עלול להעיב על פעולות עתידיות. אם אתה מזהה עצמך בסיפור הזה, זכור כי פוזיציה הגורמת לך לאי שקט נפשי מקורה בחמדנות. מכור עד לנקודת השינה.

אוהבי הטיפים

אנשים אוהבים טיפים. לא רק לקבל אלא גם לתת. הם חושבים תמיד שהשני יודע טוב מהם. לא צריך לחשוב ואפשר לעשות כסף קל. האמת שונה בתכלית השינוי. פתיחת פוזיציה הנסמכת על תיקווה, פחד או רחמנא לצלן על טיפ, משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות ובסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה המותווית מראש. אחת מן הצרות המתרגשות ובאות על משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תיקווה בלתי פוסקת המקננת בלבו מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו. הוא תלוי בנותן הטיפ. במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, יושב המשקיע הלא ממולח ומתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר, כדי שיוכר להיפטר ממנה ללא נזק רציני. צריך לדאוג גם לאגו.

אלא שלא רק התקווה הורסת כל חלקה טובה. על הרצף האנושי הזה תופס הפחד מקום של כבוד וישנם רבים שכאלה וביניהם עבדכם הנאמן בתחילת דרכו הטכנית, הנכנעים ללא קרב לרגש המביס הזה. פחד מהחמצת מהלך יגרום לכניסה מוקדמת לשוק ללא תוכנית מקדימה, ללא תכנון וללא ידיעה מוקדמת מה תעשה במקרה והעסקה תתברר ככושלת. מר פחד ימנע ממך למצות את מלוא פוטנציאל הרווח הטמון בעסקה. תיקון טכני חריף מכפי שציפית או חס וחלילה כתבה מעצבנת בעיתון הבוקר, יגרמו לך לחסל את השקעתך בטרם עת. אבל הפחד אינו רק רגש שלילי וקיים גם הצד הבריא שלו. הפחד מפני השוק עוזר לתכנן מהלכים בצורה נבונה ומסייע לפתיחת הפוזיציה כאשר התנאים לכך בשלים.

בעיות מסוימות, ולאו דווקא בהקשר המיידי אלא דווקא העתידי, מתעוררות לאחר ביצוע עסקה כושלת. כאשר אתה מחסל בהפסד עסקה בלתי מוצלחת ואינך מניח לתחושת הכישלון ויתר הרגשות השליליים להשתלט עליך הרי שאתה פועל נכונה. אין הדבר אומר כי עליך לקבל באהבה את ההפסדים הללו שכן גישה מסוג זה תוביל אותך לפשיטת רגל, אלא שעליך לשבת ולנתח את שגיאותיך בדיוק באותו אופן בו אתה מנתח את הצלחותיך. מנגד, אם חיסלת עסקה בהפסד והדבר המרכזי המעסיק אותך הוא הלקאה עצמית ובדיקה חוזרת ונשנית של יתרת חשבונך, עצור לרגע ובדוק מדוע אתה מרגיש כך. אין טעם וסיבה.

רץ לספר לחבר"ה

לא רצוי ויש להימנע מלערב הערכה עצמית עם מסחר בניירות ערך. השתדל לא לרוץ ולספר לחבר"ה מה קנית? כמה? ולמה? בעשותך כן אתה שם את הערכתך העצמית על כף המאזניים. הרווחת –יצאת גדול, הפסדת – לא ישכחו לך את זה כל כך מהר. מעבר לכך שלאחר ההתרברבות הנקודתית הזו אתה עלול לשבת ולמצוא עצמך מקווה ומתפלל כי לא טעית והמהלך הרצוי אכן יתרחש. ותקוות, כבר אמרנו, לפחות עבור סוחר מקצועי או מי שרוצה להיות כזה, הן מחוץ לתחום

השתדל להימנע ככל האפשר מחיזוי מאורעות עתידיים. ככל שתמעיט לפזר הצהרות ואזהרות אודות מהלכיו העתידיים של השוק, כך יפחת גורם הציפיות העלול להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות. בשלב מסוים, תגיע לנקודה בה תחוש מוכן ובשל להתחיל ולסחור ברמה גבוהה. התחושה הזאת מתחילה להפציע לאחר שנוכחת לדעת כי הנך מוציא את תוכניותיך לפועל גם כאשר השוק משחק נגדך אחד מן האינדיקטורים לכך הוא היכולת לחכות בסבלנות עד לנקודה בה עליך לחסל את העסקה לטוב ולרע. הרגשות והחבר"ה נותרים מחוץ לתחום.

המעגל הקסום

ישנו מעגל מסוים אותו זוכים רוב המשקיעים לעבור. תחילת דרכם טובה למדי. הם מנהלים את כספם בצורה נכונה, בונים את תוכנית הפעולה בצורה נבונה כאשר כל הפרמטרים האמורים להרכיב פוזיציה טכנית כלולים בפנים, הם אינם חוששים להפסיד או להודות בהפסד מצד אחד, ומצד שני מחסלים פוזיציות ביעדי הרווח אותם קבעו בתוכניתם המקורית וממתינים לאיתות נוסף מכיוונו של השוק. הכול מתנהל על פי התוכניות. בשלב מסוים, עולה בהדרגה ביטחונם העצמי והפחד הבריא מפני השוק הולך ופוחת. הפוזיציות הנפתחות הן גדולות מן הרצוי ומתרחשות סטיות ניכרות מהתוכנית המקורית משום שכעת, בטוח הסוחר בהצלחתו. ההפסדים מתחילים להגיע בזה אחר זה וביטחונו העצמי הולך ומתערער עד לרמה כזו בה הוא חושש להוציא את תוכניותיו לפועל. המעגל ניתן לפריצה רק בנקודה בה אתה מוכן להילחם באויבך הפנימיים, להכיר את עצמך, לדעת את חולשותיך ומגבלותיך ולהמשיך הלאה. טוב אינו רק ידיעת החומר שאינו מסובך כלל ועיקר. ניתוח טכני נבון משלב גם את המרכיב האנושי, את היכולת שלך להילחם ולנטרל את אותם הגורמים המפריעים לסחור בהצלחה.

האופטימיסט המושבע והפסימיסט הנצחי

לא תמיד ברור לך מה מניע אדם לחשוב כך או אחרת על כיוונו של השוק. לעיתים הוא מקווה ולעיתים הוא מפחד. תלוי בפוזיציה שלו. מרכיב פסיכולוגי ידוע המאפיין סוחרים רבים הוא נטייתם הבלתי מובנת לאופטימיות מוגזמת או לפסימיות שאינה במקומה. גורמים אלה עלולים להשפיע על כיוון המסחר שלך ובעשותך כן אתה נותן לדעותיך הקדומות, לנטיותיך או לרחשי לבך, לחשוב במקומך ולהסיט אותך מן העובדות המוצגות על הגרף. סחור בכיוון הראיות ולא בכיוון הנטיות.

לסיכום

מסחר בניירות ערך הוא תחום הניתן ללימוד. הוא אינו פשוט אך כפי שכמעט כל תחום ניתן ללימוד וליישום, כך גם תחום זה. הדרך מתחילה כפי שמתחילה כל דרך: בהכרה בצורך ללמוד ובהחלטה לעשות כן.


*כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

**אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(29):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 25.
  הניתוחים הטכניים שלך לא שווים כלום אבל הפעם..
  הפעם אני מצדיע לך 14/12/2011 01:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפעם הזאת אני מסכים עם כל מילה שלך אני מוריד את הכובע ואפילו למדתי ממך במקביל הניתוחיים העתידיים שלך לגביי השוק לא שווים כלום אבל הידע שלך לגביי הפסיכולוגיה של הסוחרים ממש טובה אולי תלמד אנשים איך להיות סוחרים טובים יותר מהצד הפסיכולוגי והחוקיות של להיות סוחר טוב במקום לנסות לנתח את השוק טכנית דבר שלא מוביל לשום מקום
  סגור
 • 24.
  אייל זה כתבה חזקה ומדויקת כל הכבוד עכשיו אני
  אשר 11/12/2011 18:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יודע שזה לא בשבילי אבל איך אני יחזיר את ההפסדים אני לא יודע פשוט אני אדם לא רגוע ולא יכול לסחור בשוק צריך לחזור לעבוד אולי 5 שנים אם אני יחסוך את כל הכסף בלי לבזבז שקל אני יחזור לעצמי ואני לא אדם כל כך צעיר זה עיקר הבעיה
  סגור
 • 23.
  גורביץ אין לך מושג אמרת תחתית כפולה
  יוני 11/12/2011 07:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממש אין לך מושג אמרת המעוף לא יעלה מעל 1080. אתה רק טועה. אתה לא מגלה עתידות. ניתוח טכני לא שווה כלום. מה שקובע זה הפונדמנטלי.
  סגור
 • 22.
  כתבה מצויינת ומעניינת תודה (ל"ת)
  דודי 11/12/2011 06:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  לא קל להרוויח בשוק ההון...
  איב מת" א 11/12/2011 05:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי מחקר שעל כל דולר שאחד מרוויח מישהו אחר חייב להפסיד אותו... לכן העצה הכי טובה שאני יכול לתת כאן בתגובה היא לשנן טוב טוב את חוק מספר אחד של וורן באפט והוא - " לא תפסידו כסף" וגם את חוק מספר שניים - " לשנן טוב טוב את חוק מספר אחד" . בהצלחה למשקיעים!
  סגור
 • 20.
  אייל תהיהה רציני מה עים טאואר שרק ירדת אני ל
  אולגה 10/12/2011 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אייל תעמוד על כול דבר שאתה מוצי מהפה אמרתה טאואר ירדה אמרתה על הנפט הכול עולה כול דבר מה שאתה אומר יצא אפוף אז יותר טוב שלוא תגיב במצב של הי ודאות או תצא לחופש
  סגור
 • תגידי אולגה, את לא חושבת שאת חוצפנית?
  איב מת" א 11/12/2011 05:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישהו חייב לך משהו!? תעשי מה שאת מבינה ותנסי להרוויח בעצמך. מה את באה בטענות? תגידי תודה שבכלל כותבים ונותנים לך מידע!
  סגור
 • ספסיבה אולגה. אידי סודא מחר בערב ואני תגיד לך
  ציון גוז 10/12/2011 20:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אידי סודא מחר בערב ואני תגיד לך מה קונה... אוי ואבוי לא מוכרת טאואר רק סבלנות סבלנות אפילו שתיים שנים... מי קונה טאואר בזול אכשיו מרויחה המון כסף מתי בא זמן שלו... לא תעשי הכל אפוף... רק ישר... אכשיו בלגן ברוסיה כל מקום הפגנות רוצים פוטין הולכת. למה את לא הולך בהפגנות?
  סגור
 • 19.
  אייל בבקשה לא להפריעה לשוק לעלות אתה רק מפריע
  דוד 10/12/2011 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול דבר קטן השוק מגיב זה לא הזמן להצהרות כי כול אחד לא יכול בצורה כזות להחזות את השוק בבקשה צא לחופשה
  סגור
 • 18.
  כל מילה (חקוקה) בסלע...
  מסכת מגילה 10/12/2011 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומי שמבין את פרדוקס המשפט, יבין עוד יותר !!!
  סגור
 • טען עוד
 • 17.
  אולי חובבי ממון צריכים להתרחק מניתוחיך
  מ 09/12/2011 18:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואולי הסוד הוא לעשות ההיפך מעצותיך
  סגור
 • 16.
  האלמנט הפסיכולוגי הוא האלמנט הכי חשוב במסחר
  דודו 09/12/2011 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בארץ הנושא עדיין בחיתולים, רוב המכללות מלמדות שיטות מסחר ואין כמעט דגש על האלמנט הפסיכולוגי במסחר שזה נושא בפני עצמו וזה גם בא עם הניסיון במסחר
  סגור
 • 15.
  אייל העים 590 בדרך שוב אתה טועה (ל"ת)
  דוד 09/12/2011 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • האם לסחור דרך הבטן?
  דודו 09/12/2011 10:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי אייל אני תלמיד שלך לשעבר ומנוי לשירות האיתותים שלך בשיעורים שלך לימדת שמה שכתבת לפני שנכנסת לעיסקה זה מה שאתה צריך לעשות מצטער להגיד לך אבל זה לא קורה בשירות האיתותים שלך נתת הוראה לקנות מניה עם שער סטופ ושער T.P ברורים וחדים בפועל למחרת אמרת למיכור האם זה לא מסחר מהבטן??
  סגור
 • 14.
  אייל מה עים טאואר המרתה עלייה הי רק יורדת
  דוד 09/12/2011 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אייל אני חושב בימים כאלה תצה לחופשה כי הכול מעורפל
  סגור
 • 13.
  רוצים לשמור על הבריאות שלכם
  אחד שמופסד המון 09/12/2011 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התרחקו מהבורסה כמו שאתם מתרחקים מאש
  סגור
 • 12.
  מי שסוחר על בסיס יומי
  חיים 09/12/2011 08:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שם את כספו על קרן הצבי , לא ניתן לחזות את השוק ולא ניתן להרויח אגורה מהשוק על בסיס יומי הדרך היחידה להרויח כסף במניות וגם היא תלויה בספק זה לרכוש מניות ולעולם לא למכור אותם לשבת עליהם לפחות 20 שנה , רק ככה אולי אפשר להרויח כסף וכל נתיב אחר מביא לנזקין כספיים כבדים מאוד , ( אין חכם כבעל ניסיון ) בהצלחה
  סגור
 • 11.
  אחלה כתבה
  שגיא 09/12/2011 08:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד אייל-אתה כותב מדהים כל פעם מחדש
  סגור
 • 10.
  דרך החשיבה
  אוהב הטכני 09/12/2011 07:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה רבה לך מר גורביץ מאמר עם הרבה חומר למחשבה
  סגור
 • 9.
  חומר לימודי חשוב למשקיע חדש כוותיק !!
  אברשקלה 08/12/2011 18:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד אייל ..נהנתי לקרוא אשר כתבת. לו משקיעים לומדים היו לפני כניסתם לבורסה אשר כתבת ..סביר שהיו מודים לך מאד מאד .
  סגור
 • 8.
  בבורסה לא תמיד מרוויחים. אבל בלימוד אחרים כן.
  יאיר 08/12/2011 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מטרתו של איל היא לשווק את עצמו. לפחות לא כמו אלון גל הוא לא מפנה בכתבה לבית ספר שלו.
  סגור
 • 7.
  חומר לימודי לכל משקיע (ל"ת)
  תודה רב אייל גורביץ 08/12/2011 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  שאלה לאייל גורביץ...
  אנטי טכני 08/12/2011 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם השיטה לא טובה למה אתה מלמד אותה? ולמה אתה לא מראה את החשבון מסחר שלך? למה אתה מלמד אחרים? (מי שיודע להרוויח לא מלמד) תענה לי בבקשה השאלות האלה חשובות מאוד
  סגור
 • 5.
  SQNM חברה עם מוצר חדשני ופוטנציאל עצום (ל"ת)
  והמניה רק יורדת... 08/12/2011 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הסוד להצלחה
  עוזי 08/12/2011 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למכור את ישראמקו בזול או לחלופין לפתוח שורט כשהיא בזול. כדברי הברברן גורביץ
  סגור
 • 3.
  הסוד להצלחה
  חיים כהן 08/12/2011 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאוד מעניין ולמען האמת קולע את רוב השלבים שעוברים
  סגור
 • 2.
  סחרת פעם עם 50 שח שאתה מחלק עצות על שליטה ? (ל"ת)
  משקיע 08/12/2011 10:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הסוד להצלחה...
  אנטי טכני 08/12/2011 10:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך לנתח את החברה ולראות לאן היא הולכת (או להצלחה או לכשלון) לנתח את שווי השוק שלה מול ההון העצמי. לראות את הרווחים גדלים או קטנים. ואסור להשתמש בניתוח טכני זה חרטה. צריך סבלנות ולא לקפוץ ולקנות כל יום מניה חדשה. לשבת על מניות שנה שנתיים ואפילו יותר לקבל דיוידנדים ולא לבצע יותר מ10 פעולות בשנה.
  סגור
 • יפה כתבתה אנטי טכני
  hpv 12/12/2011 22:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למרות שגם אני לא אוהב טכני אי אפשר להיתעלם ממנו כחלק משלים. אבל לא ככלי בודד.
  סגור