עולם המסחר החדש: מכונות המסחר במלחמה תמידית

מכונות האלגוטרייד תופסות יותר ויותר מקום בחיי המסחר. בכדי לנסות ולהבין כיצד הן משפיעות עלינו מומלץ להכיר את המכונות - MAKERS ו-TAKERS ואת השחקנים המשתמשים בהן
זיו פניני מגדל
לאחרונה עלה הדיון על השפעתן של מכונות המסחר, האלגוטרייד, מדרגה נוספת. בדיון הקולני הזה, מתערבבים זה בזה הגיון ורגש לצד כסף. הרבה כסף. המצדדים בפעולתן של המכונות טוענים, כי הן משכללות את השוק, מעלות את רמת הנזילות בנכסים לא סחירים, מצמצמות מרווחים ומתמחרות on line נגזרים ונכסים מורכבים.

מעבר לזה, המכונות נתונות כל הזמן בתחרות בינן לבין עצמן, תחרות שמכניסה לשוק חברים נוספים כל שנה בשל חסמי כניסה נמוכים במיוחד. כל זאת לטובת קהילת הסוחרים וללא צורך בוועדת ריכוזיות. מנגד טוענים השמרנים שבינינו, המסחר האוטומטי מתאפיין בביצוע עסקאות על סמך מידע של שברירי שניות שאינו זמין לקהל הרחב (מישהו אמר מידע פנים?), עסקאות אשר גורמות לקונים לקנות יקר יותר משרצו ולהיפך. מעבר לכך, אומרים המתנגדים, העסקאות שמבצעות המכונות מגדילות את התנודתיות בנכסי סיכון, בפרט בזמן תקופות של תזוזות אלימות במחירים. תרומתן של המכונות לנזילות הייתה נחוצה אולי בתחילת דרכן אבל נכון להיום, הן מהוות למעלה מ-70% מנפח המסחר בנכסים הרלוונטיים בשווקים שונים בעולם, תוך ניסיון מתמיד להקדים את מיקום המכונה לבורסה ואת היתר באלפית שנייה.

מאחר שהן המצדדים והן המתנגדים למכונות מבססים את השקפותיהם על נתונים, חישובים ותיאוריות שלמות, כדאי עוד בטרם אביע את דעתי, שאפשט ככל הניתן את הרעיון הבסיסי של האלגוטרייד.

ראשית, בואו נבין מי הם השחקנים בשוק הזה

ישנן 2 קבוצות ראשיות ומספר תתי קבוצות לכל אחת מהם. הקבוצה הראשונה, הם מנהלי הכסף הגדול שנאלצים להזיז פוזיציות גדולות: לצבור נכס מסוים ולפדות אחר, להחליף נגזר בנגזר, במניה או באג"ח. אותן פעולות הופכות מורכבות בשל היקפן, ומאפשרות לשוק "לרכוב" על אותם גופים, להקדים ולהזיק להם. מכונות המסחר הממוחשבות מפרקות את העסקאות הגדולות לאלפי עסקאות קטנות ומבצעות בצורה אוטומטית את מה שציוו עליהן מנהלי ההשקעות בגופי הענק. הן עושות זאת תוך בדיקת תנאי השוק (מחזורים, מרווחים, מתאמים בין ניירות וכד") ומגיעות לתוצאה אופטימאלית. בצורה זו, הן מחליפות למעשה את הפעילות האנושית המגושמת בפעולה מהירה, קרה ומדויקת.

הקבוצה השנייה, שמתחרה למעשה בקבוצה הראשונה, הם מנהלי הנוסטרו, קרנות הגידור וסוחרי היום הגדולים. אלה הראשונים משתמשים במכונות כדי לנטר את אלפי הפעולות של הקבוצה הקודמת בניסיון לחבר אותן ולהבין מה התזוזה הגדולה שהן מייצרות. בדרך זו, הן מקדימות לבצע פוזיציות מהירות עוד בטרם סיימו המערכות והאנשים מהקבוצה הראשונה להשלים את הטרייד הרלוונטי. המטרה: להרוויח מלרכוב על הגל ובעיקר, לא להישאר מאחור. עד כאן מדובר באבולוציה של עולם המסחר, מה שהיה הוא שיהיה (רק הרבה יותר מהר).

לכל אחת מהקבוצות הללו שני סוגי מכונות

הסוג הראשון, המכונה MAKERS הן מכונות מסחר שמצטטות שערים בנכסים פחות סחירים ומתכסות בנכסים סחירים (תעודות סל, אג"ח וכו"). המערכות מרוויחות אמנם את המרווח בין ה-ASK ל-BID, אך תוך כדי מגדילות משמעותית את הנזילות והסחירות בנכסים דלי , מכאן נחיצותן הגדולה. ישנן בורסות בעולם שאפילו מעניקות להן עמלות שליליות על יצירת נזילות, מתוך הבנה שמה שיהיו יותר מכונות כאלו בשוק המרווחים יצטמצמו והסחירות תגדל.

ועכשיו, לרבולוציה

הסוג השני של המערכות, המכונה TAKERS, אינן מצטטות. במקרים בהם הן כן מצטטות, הן עושות זאת לא אחת בכיוון הפוך מזה שהן מתכוונות לבצע. אותן מכונות קונות מה-ASK ומוכרות אל ה-BID. הן מבצעות מספר רב של עסקאות, כך שבזמן שהשוק זז או כשמתפרסמת אינפורמציה חדשה, הן מקדימות את המכונות האחרות ומכות את המכונות המצטטות (קל וחומר את הציטוטים האנושיים..). לא לחינם הן מכונות "הרוצח השקט" של הנזילות. מעבר לכך, יש בורסות בעולם שנוהגות לקנוס אותן ב"עמלות נזילות" על הנזק שהן גורמות (מעבר לעמלות הברוקר).

תדירות הפעולה - גבוהה או נמוכה

עד כאן סקרנו (ברמה הפשטנית) את קבוצות האלגו הבסיסיות. כל קבוצה מהמוזכרות, נחלקת לתת קבוצה השופטת את נחיצותה לקהילה בצורה גורפת על סמך תדירות הפעולות. כל אחת מהקבוצות המוזכרות לעיל נחלקות לתת קבוצה.

קבוצה ראשונה מורכבת ממכונות המושתתות על חישובים מהירים, מעבר של הרבה ני"ע, חישוב הרבה פרמטרים בעת ובעונה אחת, אך על מסחר בתדירות נמוכה. כלומר, החלפת היכולת האנושית נותן ניתוח מהיר ומדוייק של מספר רב של נתונים, אבל הביצוע עצמו הינו החלק הפחות חד במערכת ואין הוא שונה מהביצוע הרגיל המסורתי.

קבוצה שנייה של מערכות מנתחות מספר (בדר"כ לא כ"כ רב) נתונים, אבל קונה ומוכרת במהירות גבוהה מספר רב של פעמים ביום. היא מושתתת על מסחר בתדירות גבוהה, ומקדימה את רוב השחקנים בכל רגע ורגע של היום אם חטיפה של עסקאות מהמערכות הקודמות או מסוחרים אנושיים.

תת קבוצה זו בקבוצת ה-TAKERS היא האחראית על השם הרע שיצא למסחר בתדירות גבוהה המכונה האלגוטרייד. היא מבצעת מסחר רב של עסקאות, אינה מצטטת, מכה את ה-BID/ASK, יכולה לנקות את ספר הפקודות ולהזיז מחירי נכסים בצורה אגרסיבית. למעשה, הקבוצה הזו היא אבולוציה ורבולוציה יחדיו של מלחמת סוחרים במשקיעים. הקרב של סוחרי היום במשקיעים לטווח ארוך, של המהירים האתלטיים והאנליטיים מול האיטיים והעצלנים.

בשורה התחתונה, כלום לא השתנה. לעיתים אתה סוחר מצליח שנמצא בקבוצה בעלת יתרון, ופתאום עובר קבוצה (לקבוצה פחות רווחית), כל שנותר הוא לצעוק או לבנות אלגו משל עצמך.

הכותב הוא זיו פניני מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון ומומחה המעו"ף - Bizportal
תגובות לכתבה(40):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  זיו
  שלומי 08/12/2011 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברוך שובך היית חסר לנו הפסד לביזפורטל ולנו ישר כח
  סגור
 • 27.
  תשובות 24,25,26...
  ז.פ 07/12/2011 23:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. יש הרבה במה שאתם כותבים - ניסיתי לתת את הכלל (על קצה המזלג) תמיד יש יוצא מהכלל... 2. למה ללכת רחוק בארץ במעו:ף המכונות מצטטות מתחת לדלתא 50 ומכות את האחרים מעל דלתא 50 איזה מכונה זו?... לגופו של עיניין זו עדיין מכונה שעושה שוק למרות השינוי בפעילות. 3. גם המכונות המכות נכס אחד ומתכסות באחר מוגדרות עMAKERS למרות תצורת פעולתם... 4. תודה על הערותכם המלמדות. 5. אני מפסיק לענות תודה לכולם.
  סגור
 • 26.
  אבחנה חשובה מאוד וטוב שנעשתה
  מייקר 07/12/2011 22:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד כה כללו את האלגו כמקשה אחת ויפה שאבחנת שיש כמה סוגים להם תכונות שונות לגמרי. במסחר במעוף יש אלגו שמנקנק את השוק ומטלטל אותו כשאין מסחר ונעלם כשהמסחר האמיתי מתחיל - המייקרים המנוסים התגברו עליו די בקלות אבל הוא עושה צרות לא קטן. כמות העסקאות באותם רגעים לא סחירים מרמזת על עסקאות עצמיות וטוב היה אם מישהו היה בודק זאת. במיוחד אם הוא מעל 40 אחוז מהשוק באותם רגעים... זיו, כיף לקרוא אותך - תמשיך עם הסקירות ואל תתן לאידיוטים שלא מבינים מהחיים שלהם להרוס לכולנו ולהפריע לך לתאר המדוייק את מה שעובר עלינו יום יום.
  סגור
 • 25.
  לזיו - לא תמיד ה takers הם הרעים בסיפור הזה
  אחד שמבין די הרבה 07/12/2011 21:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קודם כל בעיני כתבה מעניינת. הייתי שמח לקרוא את הנוסח המקורי המלא. רציתי לציין שבניגוד לדעה שהצגת יש מקרים לא מעטים שבהם ה takers משפרים את הנזילות ועושים שירות לציבור. הכוונה בנכסים לא נזילים שאין בהם עושה שוק (ממוחשב או ידני). אם אתה בלחץ לבצע בנכס כזה, בעיקר במצב של סגירת פוזיציה, אתה תשמח מאד שיש taker שמגיב אליך ושאתה לא נשאר לעמוד בלי סיכוי ביצוע. taker הוא פעמים רבות עושה שוק שאינו מצטט. לדעתי מגיבים כאלה חשובים מאד להבטחת ביצוע במחיר קרוב להוגן.
  סגור
 • 24.
  המכונות מנוצלות למסחר בדרכי תרמית
  מיכאל 07/12/2011 20:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המכונות הללו בעלות כח עיבוד חזק ומהיר יותר מן המחשבים של הבורסה, כמו המכונות של תעודות הסל. הן מסוגלות לחשב מראש את ההשפעה של מסחר בכמות מסוימת של נכס בסיס על המדד, ועל הנגזרים, וכך לתכנן עליות / ירידות מלאכותיות, שמניבים להם רווחים אסורים.
  סגור
 • 23.
  לא חידשת כלום, שטחי מאוד ! (ל"ת)
  ירון 07/12/2011 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  מה שהבנתי זה שפניני פיתח מכונה
  moshebs 07/12/2011 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והיא מרוויחה לו קצת כסף. כל הכבוד לפניני!!! רק קח טיפ ממני: המכונות הללו מרוויחות בכפיות ומפסידות בדליים. רווחים של חודשים ושנים יכולים להימחק תוך 5 שניות. ראיתי את זה קורה לידי. לגבי נחיצות המכונות ומה שהן עושות: הן הורגות את הנזילות בשוק בסיכומו של דבר, ובתוך כך הן מחסלות את עצמן. יתרה מכך, בזמן של תנודות קיצוניות בשווקים הן מעמיסות על קווי התקשורת בצורה כ" כ חמורה עד שאי אפשר בכלל להעביר שום עיסקה. בבורסה בקוריאה פתרו את הבעיה הזו, ואכן הבורסה שם בריאה הרבה יותר ומתפקדת מצויין גם בתנאי לחץ.
  סגור
 • 21 -- כתוב במפורש " עולם המסחר החדש "
  17 07/12/2011 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שלא בקיא עשוי לחושב שזו תגלית חשובה, כפי שאמרתי, הדבר קיים בחול למעלה מעשור ובארץ GO4IT מסחר אוטומטי , קיימים כבר כ 5 שנים - הם מפתחים את המערכת על תשתית ה טסקבר ו FMR ומצעים לכל מי שחפץ לסחור בעזרת רובוט אוטומטי
  סגור
 • מצחיק אחד
  עורך 07/12/2011 18:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את הכותרת נותן העורך לא הכותב, חוץ מזה כתבו לך לאחרונה גדלה פעולה זו משמעותית, לא לאחרונה התחילו בפעולה זו, אבל מי בודק...צודק " במפורש"
  סגור
 • 21.
  עד קצת תשובות...
  ז. פ 07/12/2011 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  15 ו 16 - שניכם צודקים...איני יכול כאן לפרט תשובה טובה יותר (מה שאכתוב ישמע רע) 17 - לא נאמר כי הנושא חדש אם כי לאחרונה קצב גידול הסוחרים ואחוז העסקאות מהחמזור הכולל עלה פלאים... 19,20 - צודקים הן בקלות חיבור לחמשבי הברוקרים (במיוחד בארץ) והן לגבי קלות " מציאת" מתכנת מתאים מול הקושי ב" נוסחת פלא מתאימה" בהצלחה לכולם.
  סגור
 • טען עוד
 • 20.
  אין בכלל בעיה לסחור בצורה ממוחשבת
  מתכנת מתחיל 07/12/2011 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטח לא בישראל. הבעיה היא רעיונות מסחר טובים.ואל תקשקשו לי עם הטכני הזה...
  סגור
 • 19.
  ישנו אתר עולמי
  ירון 07/12/2011 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמחבר אוטומטית בין סוחרי אלגו אוטומטים לבין הבן אדם הפרטי. יש שם אלפי סוחרים מכל העולם שניתן להעתיק אוטומטית. כל אחד אצל הברוקר שלו. חפשו זולו טרייד בגוגל.
  סגור
 • 18.
  ושוב,אני חוזר על דבריי
  מוסדי מתחרה 07/12/2011 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יושבים המנהלי השקעות של מגדל וחושבים שהם טובים.הם לא מבינים שעל 60% מהתשואה שהם משיגים אחראי זיו פניני שמכניס אותם לעסקאות מעולות שגם עוד מאתיים שנה הם לא היו מגיעים לעסקאות כאלו. פייר,אני מקנא בהם והלוואי עלי ברוקר כזה בתוך הבית. נ.ב-אני באמת מוסדי מתחרה למרות כל ההשמצות שאני אקבל פה תכף על זה שאני מפרגן לזיו.
  סגור
 • 17.
  נושא מעניין אך לא הבנתי מה חדש
  אלי 07/12/2011 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכותרת מציגה את תחום המסחר באמצעות תוכנות מסחר אוטומטי כדבר חדש, בשעה שבחול זה כבר עשור חלק בלתי נפרד מהמסחר ובארץ יש את GO4IT שמפתחים את המוצרים האלה לפחות חצי עשור לציבור הרחב
  סגור
 • 16.
  למה אתה מוציא כאן את כל התיסכולים? (ל"ת)
  ל 15 07/12/2011 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  זה? ניתוח מעניין?
  משקיע פרטי 07/12/2011 11:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבן אדם חפר לנו על דברים שאנחנו בכל מקרה לא קשורים אליהם, כל מי שאכן מתעסק בזה בטוח לא קורא את הכתבה הזו. ואנחנו שכן קראנו מה אז? מה אני עושה עם המידע הזה?? חוץ משזה שבסוף הוא מסיים עם איזה משפט כוללני שאומר כאילו מה זה משנה הכל אותו דבר. קיצור כתבה על כלום ושום דבר
  סגור
 • 14.
  נו באמת...
  סתם אחד 07/12/2011 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  if there were any real market makers we wouldn' t have a problem
  סגור
 • 13.
  מעט תשובות...
  ז. פ 07/12/2011 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1.- אכן התחום אינו שקוף לכול אבל בהחלט שקוף לבורסה ולגופים מפקחים. 2- האמת בהמשך קבלת תשובות לא רעות...כעיקרון האם אתה מצוטט ומקבל או מגיב וכן מס עסקאות בממוצע זמן לנייר 4 - כעיקרון אני בעד " פטור" ממס במידה ותחזיק ני" ע יותר משנה אבל ללא קשר נזילות היא הדבר הבסיסי החשוב במסחר הוגן... 6 -צודק אבל גם כאן קיזזו לי הרבה מממה שכתבתי בעריכה... 7- נכון מאוד. 8 תודה למגיבים.
  סגור
 • טעות קטנה, לרגולטורים אין הרבה ידע בנידון.
  בני 08/12/2011 00:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תקרא את זה : ssrn.com/abstarct=1877592 ואם תרצה אני יכול להוכיח דה פקטו שהרגולטורים איבדו את הידיים והרגליים וגם מודים בזה בשימועים בקונגרס, אבל זה גם מוכח במנגנוני הבקרה שאיבדו יעילות.
  סגור
 • 12.
  שאלה -
  משקיע 07/12/2011 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איפה ניתן למצוא מומחה לבניית אלגו ומה המחיר הממוצא לתוכנה מסוג זה? תודה מראש
  סגור
 • אם אתה בעניין של הקמה מאפס אתה צריך לפנות ל
  מנחם גרי 07/12/2011 11:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחד בשם אסף פרידלר. אנחנו הקמנו מערכת לתפארת ועוד לפנינו (זה כבר היה לפני שנתיים) הוא עשה כמה פרויקטים מעניינים בתחום.
  סגור
 • תתקשר אלי
  דורין 07/12/2011 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש אחד כזה לידי בשאטל
  סגור
 • לדורין
  קצובר 07/12/2011 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השארתי פרטים (טלפון וכרטיס אשראי) בפורום של השדים האדומים. אני זה זה עם הגביע
  סגור
 • פיתוח אלגו טרייד
  משריע2 07/12/2011 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש את GO4IT מסחר אוטומטי אני יודע ששנים הם מפתחים אלגו במחירים סבירים ( יחסית )
  סגור
 • יש כמה מומחים מסתובבים
  חפש באינטרנט 07/12/2011 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חפש באינטרנט, אבל רק אם יש לך הון מספיק
  סגור
 • 11.
  האף שלי בנזילות גבוהה בשבוע האחרון - זה טוב?? (ל"ת)
  רונן 07/12/2011 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  נמאס כבר מהמכונות האלה
  סוחר 07/12/2011 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אי אפשר לעמוד כבר BID או ASK ראשון
  סגור
 • אם אתה לא יכול נגדם הצטרף לצד שלהם
  סוחר2 07/12/2011 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תפתח מכונת מסחר אוטומטי ותפסיק לבכות :)
  סגור
 • 9.
  אני עושה הכל בראש ומנצח את המכונות!!! (ל"ת)
  משקיע כבד 07/12/2011 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  נחמד
  מ.מ 07/12/2011 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל לדעתי עדיף ללא המכונות כלל.
  סגור
 • 7.
  תשובה
  עמלת נזילות 07/12/2011 10:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה די פשוט. גובים עמלה מהצד שלקח (take) את העסקה ומצ' פרים את הצד שיצר (make) את העסקה. הצד היוצר הוא זה שהכניס ראשון את פקודת הקנייה/מכירה לספר הפקודות הפתוחות של הבורסה והצד הלוקח הוא זה שנתן את פקודת המכירה/קנייה התואמת ולמעשה הוציא את הפקודה הראשונה מהספר.
  סגור
 • 6.
  הנושא הרבה יותר מורכב
  אבי כ 07/12/2011 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל ניתוח מעניין.
  סגור
 • 5.
  יש למישהו קישור לעוד כתבות כאלה? (ל"ת)
  סחרן 07/12/2011 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ראיתי משהו מעניין בביוהולדר בעבר (ל"ת)
  ידני 07/12/2011 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מה כל כך טוב בנזילות?
  ירון 07/12/2011 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיורידו את העמלות לנירות הפחות סחירים... צריך במקביל בורסה בה יש מגבלה על פעולות שונות על אותה מניה תוך פחות מחודש. כלומר מכירה תוך פחות מחודש של אותה מניה תגרור עמלה גבוהה בהרבה או מגבלה כוללת על אפשרות המחסר לחודש... ואז להשוות את הביצועים של בורסה הקיימת מול זו המוגבלת... הרי המטרה של הבורסה הינו לנתב את ההון להשקעות, ולא להשקיע הון לעשיית רווחים על חשבון משקיעים אחרים...
  סגור
 • אם אני עושה רוחים על חשבונך, אל תשקיע.
  גול נפש 07/12/2011 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אף אחד לא עושה רוחים על חשבון מישהו אחר. מי שיודע יותר טוב מה לעשות, מצליח יותר. אם כי אלה שמכוונים את השוק לתועלתם ממש לא בסדר... ואם התכוונת לאלה, אולי אתה צודק.
  סגור
 • 3.
  כרגיל, פניני תותח. (ל"ת)
  משקיע 07/12/2011 10:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  שאלה!
  מס על נזילות 07/12/2011 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך יכולים לדעת אם המכונה היא " טובה" למסחר כפי שציינת ולצ' פר אותה או " רעה " לנזילות ולקנוס אותה, איך אפשר להבדיל??
  סגור
 • תשובה
  השור הזועם 07/12/2011 10:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם אתה פוגש קונה (או מוכר) מיד הורדת נזילות. אם אתה מתיצב בספר הפקודות הוספת. ואשר למאמר הוא מענין ביותר אבל ההשפעה של מכונות מסחר על הסוחרים לטווח ארוך היא לא ברורה (ואולי אפילו חיובית)! התנודתיות היומית מיצרת הזדמנויות כניסה ויציאה במחירים אטרקטיבים. ולכן כשאני מחליט לפעול אני שמח שיש את אותם סוחרי מניה-דיפרסיה שמקפיצים את השוק כי הסיכוי שלי עולה לבצע את העיסקה במחיר טוב.
  סגור
 • 1.
  ניתוח מעניין.
  הקורא המתמיד 07/12/2011 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תחום מאוד לא שקוף ולא ידוע.
  סגור