מרווח אג"ח ממשלתי שקלי וקונצרני שקלי

השקעות אלטרנטיביות מיועדות להניב רווח בכל מצב בשוק. בעקבות זאת, פותחו אסטרטגיות רבות שהרווח בהן אינו תלוי בעליית שערי המניות ובירידת הריבית
 | 
(צילום: Getty images Israel)
מרווח איגרות חוב היא אחת האסטרטגיות הפופולאריות בהשקעות אלטרנטיביות. מטרת האסטרטגיה היא לחזות נכון שינויים יחסיים בעקומי התשואות להשגת רווח.

מדד התלבונד השקלי בעל ממוצע של 4.77 שנים ותשואה ממוצעת של 4%. מדובר במדד הכולל איגרות חוב של בנקים וחברות מבוססות אחרות בעלי דירוג גבוה, אבל גם איגרות חוב של חברות שעלולות להיכנס למצב של חדלות פירעון.

ממשלתית בריבית קבועה במח"מ דומה נסחרת בתשואה של כ-3.8% - פער של 0.2% בלבד מהתל בונד השקלי. הפער האמיתי לא כל כך קטן, חלק מהקונצרניות הן בריבית משתנה שהתשואה עליהן נמוכה יותר.למרות זאת, גם אם מתחשבים בעובדה זו, פער התשואה בין הקונצרנית השקלית לממשלתית השקלית הוא קטן וזניח. מצב כזה מאפשר לבנות שתוכל להרוויח אם יגדל הפער בתשואות.

ביצוע האסטרטגיה

נשאיל איגרות חוב קונצרניות ממדד התל בונד השקלי ונקנה איגרות חוב ממשלתיות שהמח"מ הממוצע שלהם זהה לאיגרות החוב שהשאלנו. את האסטרטגיה נוכל למנף על פי דרישת הביטחונות של האיגרות פי עשר ויותר. הסיכון להפסד יכול לבוא מאחד או יותר מהאירועים הבאים:

1. צמצום הפער בין קונצרנית לממשלתית ל-0 - תרחיש שאינו סביר
2. הפער בין הריבית הקצרה העומדת על כ-2.8% לריבית במח"מ 4.7 שנים העומדת על 4% יקטן. כך נפסיד על איגרות חוב קונצרניות בריבית משתנה - תרחיש שאינו סביר.
3. העמלות בבניית האסטרטגיה כוללת עמלות קנייה ומכירה ועמלת השאלה.
פוטנציאל הרווח גדול. בהלה בשוק תגרום למכירת איגרות קונצרניות ולרכישת ממשלתיות. היא עשויה להביא לפער משמעותי שיניב רווחים המוכפלים בכמות שמינפנו. רווח יכול להיווצר גם אם עקום התשואות יהיה תלול יותר כך שיהיה פער גדול יותר בין התשואה הקצרה לתשואה ל-4.7 שנים

בועז אילון הוא מנכ"ל בית השקעות תטא

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה