הריבית והמשבר באירופה ירכזו עניין, אסיפה גורלית בדוראה

התנודתיות בשוק ההון מורגשת היטב. ההחלטות של מנהיגי אירופה מובילות למגמות חזקות במסכים בין אם לחיוב או שלילה. מה יביא איתו שבוע המסחר החדש?
 |  (1)
אירופה (קרדיט: Getty images Israel)
מי שסיפק את הדרמות בשבוע שעבר היו מנהיגי מדינות אירופה שגרמו לטלטלה בשוקי המניות. בשבוע שעבר חווינו את העלייה היומית מהחדות בבורסה באחד העם בשנים האחרונות על רקע הכרזות של צרפת וגרמניה על הרחבת קרן להצלת יוון. בהמשך השבוע נרגעו הרוחות וכולם נוכחו לדעת שבכלכלה אין פתרונות קסם וגרמניה וצרפת לא יוכלו לפתור את כל בעיות של אירופה. בעקבות כך המסכים שוב נצבעו בצבע אדום. בסוף השבוע חזרה האופטימיות לשווקים לקראת פסגה מחודשת בה יציגו שתי המדינות החזקות באירופה תוכנית נוספת להצלת מדינות השקועות במשבר חובות.

נתוני מאקרו בשבוע הקרוב, אז מה מצפה לנו השבוע?

בזירת המאקרו האירוע המרכזי בשבוע הקרוב צפוי להיות החלטת הנגיד פישר בעניין גובה הריבית במשק לחודש נובמבר. כזכור, החלטתו האחרונה הפתיעה את המשקיעים עם הורדת הריבית ב-0.25%. המשברים הפיננסים האחרונים באירופה ובארה"ב וחשש מגלישה איטית למיתון העולמי, אילצו את פישר לנקוט בצעדי זהירות ולנסות לתמוך במשק באמצעות הורדת .

יש לציין כי למרות הירידה האחרונה במדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר (ב-0.2%), ההערכה השולטת בשוק הינה כי המחירים ימשיכו לטפס בחודשים הבאים ב-0.3%-0.4%. מצד שני האנליסטים בתקופה האחרונה די פספסו את האירועים שהתרחשו בפועל, כך שיש להתייחס להערכות בזהירות רבה.

לגבי ההחלטה הקרובה, קיים קונצנזוס בשוק כי הנגיד יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית. בכל זאת, המגמה המשתקפת מנתוני עקום המק"מ ועקום התל בור, מצביעה על המשך הורדת הריבית בתקופה הקרובה וריבית ל-12 חודשים הקרובים, ולפי הערכות המשקיעים תעמוד על 2.75%. ע"פ פירסום נתוני המשק על ידי , ניתן ללמוד כי כלכלת ישראל נמצאת מעבר לשיאה. כלומר קשה לראות שהמשק ימשיך לצמוח בקצב דומה לזה של שנה שעברה. האבטלה הנמוכה, והאטה בצמיחה מעידים על כך כי ללא הצמיחה בעולם, המשק הישראלי עלול למצוא את עצמו על פי התרחיש הקיצוני במיתון.

אסיפות בשבוע הקרוב

השבוע צפויה להתקיים אסיפת מחזיקי אגרות החוב של אפליי -22.71% אפליי 131.4 -22.71% אפליי בסיס:170 פתיחה:169.8 גבוה:172.8 נמוך:130 תמורה:1,142,477 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: (27.10). נזכיר כי אינספייר היא חברה המשקיעה בחברות עתירות ידע, שולטת ב"רבינטקס" ומחזיקה ב"תדיר גן" ו"רימוני". כיום החברה נמצאת בהליך של העמדה לפירעון מידי, ולאחרונה אף הוצא נגדה צו להקפאת הליכים על ידי בית משפט עד לתאריך 15 בנובמבר 2011. החברה לא פרסמה דוחות כספיים והושעתה מהמסחר על ידי הבורסה. הנושאים שידונו באסיפה הם בעיקר עדכון מחזיקי אגרות החוב בעניין הצו ואופן ההצבעה של הנציגות של מחזיקי אגרות החוב בעניין ההסדר.

{דוראה} תחת איום לפירעון מידי. דוראה היא חברה שעוסקת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובאירופה. ב-24 באוקטובר צפויה להתקיים אסיפת מחזיקי אגרות החוב של החברה. בדוחות הכספיים של החברה לרבעון השני פורסם כי החברה בחן את התזרים עתידי של החברה, וגילה סטיות בקבלת המזומנים עתידיים לבין החזר ההלוואות למחזיקי אגרות החוב של החברה. הדירקטוריון הנחה את מקבלי החלטות בחברה לגשת לדיון דחוף עם מחזיקי אגרות החוב. מחודש אפריל הוצעו למחזיקי אגרות החוב כ-4 הצעות להסדר חוב על ידי גורמים מייעצים מטעמה של החברה. ככל הנראה אחת ההצעות תעלה לדיון בבית משפט לאישור, ועל כך ידונו מחזיקי אגרות החוב באסיפה הקרובה.

{אולימפיה} הצבעה גורלית. המחזיקים באגרות החוב של החברה מסדרות ג' ו-ד' יצטרכו מחר (יום ב') לקבל החלטה, כאשר הנושא המרכזי שיעמוד במוקד הדיון הוא האם לתת לחברה אוויר לנשימה ולדחות את התשלום של הריבית והקרן בחודש ימים נוספים, ובהמשך לכך לקבוע תאריך לתשלום הקרוב 12 לדצמבר 2011. לחילופין, האפשרות השנייה שעומדת על הפרק, היא להעמיד את החוב של החברה לפירעון מידי. אולימפיה היא חברה העוסקת בייזום נדל"ן למגורים בישראל ובאירופה. כזכור, החברה נקלעה לקשיי נזילות בעקבות השקעות כושלות שביצעה, כדוגמת חברות נדל"ן רבות בישראל, בפולין ובאוקראינה. תקופה לא מבוטלת נמצאת תחת איום של חדלות פירעון.

אסיפה ב אלגומייזר -1.41% אלגומייזר 376.7 -1.41% אלגומייזר בסיס:382.1 פתיחה:382.1 גבוה:380 נמוך:372.5 תמורה:33,990 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . ביום חמישי הקרוב צפויה להתקיים אסיפת אגרות החוב של מעריב מסדרה ד'. הנושא המרכזי עליו יצטרכו לקבל החלטה, הינו העמדה לפירעון מידי של אגרות החוב של החברה. כזכור נוחי דנקנר רכש את השליטה בחברה לפני כשמונה חודשים ומאז על פי הודעות החברה שהתפרסמו לאחרונה, עלתה מעריב על מסלול של התייעלות ושיפור בתזרים המזומנים.

לאחרונה בעלת השליטה בחברה, דיסקונט השקעות -0.8% דיסקונט השק 781.8 -0.8% דיסקונט השקעות בסיס:788.1 פתיחה:788.1 גבוה:789 נמוך:770.1 תמורה:204,610 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , העניקה למעריב הלוואה נוספת על סך 50 מיל' ש', עם מטרה עיקרית לשפר את מצבה הפיננסי והתפעולי של החברה. ההלוואה שהוענקה לחברה היא נחותה יותר מהלוואה למחזיק אגרות החוב מסדרה ד'.


רוס קרוטקין, דסק , יובנק קרנות נאמנות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  איזה בורקסים יוגשו באסיפות? (ל"ת)
  פרידה קאלו 24/10/2011 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור