על טייקונים, שרים ורצון העם בישראל לצדק חברתי

רביב רזניק, מנהל השקעות בטאלנט בית השקעות, כותב כיצד התפכח העם בישראל, ולמה המחאות במדינה כה נחוצות להמשך התנהלות הגיונית
 |  (17)
על טייקונים, שרים ורצון העם בישראל לצדק חברתי
מחאת האוהלים צוברת תאוצה. המחאה שהחלה מיוזמתם של כמה צעירים תל אביבים שאינם מסוגלים לעמוד במחירי השכירות הגבוהים, סחפה אחריה ציבור גדול שזועק כי אינו יכול יותר. אל שוכרי הדירות הצטרפו בכל הארץ הסטודנטים ואנשי מעמד הביניים. הסיבה להתעוררות הציבורית הנרחבת היא התחושה המשותפת לכולם, כי יוקר המחיה בישראל אינו מאפשר קיום בכבוד גם עבור אנשים עובדים.

אזרחי המדינה רואים כיצד הם משלמים סכומים גבוהים בהרבה מבמדינות מערביות אחרות על אותם מוצרים ושירותים (מכוניות, מזון, דלק, דירות, שירותי תקשורת ועוד) וזאת על אף שמשכורתם נמוכה יותר. מדינת ישראל גובה מיסים גבוהים מאוד מאזרחיה ובכל זאת לא מצליחה לספק להם שירותים ברמה ראויה: החינוך מתדרדר משנה לשנה, מערכת הבריאות קורסת, המשטרה לא מספקת ביטחון לאזרחים ומערכת התחבורה מפגרת הרחק מאחורי מרבית המדינות המערביות.

ישנה תחושה בקרב הציבור שמשאבי המדינה והמיסים שנגבים ממנו אינם מחולקים בצורה הוגנת. מי שחזק ומחובר לשלטון נהנה מתנאים טובים יותר כך, עובדים בחברת חשמל, במקורות ובנמלים מרוויחים יותר משוטרים, רופאים, אחיות ומורים. בעלי ההון השולטים בחברות הגדולות, באמצעי התקשורת ובחברות הפיננסיות דואגים לחזק את מעמדם ולמנוע תחרות בעזרת השפעתם על הפוליטיקאים.

אזרחי המדינה חשים בחוסר הצדק החברתי ובפערים ההולכים וגדלים בין שכבות שונות באוכלוסיה ואומרים, "עד כאן". ראש הממשלה, שרי האוצר והשיכון ראו את המחאה הגוברת ומיהרו לכנס מסיבות עיתונאים בהן סיפקו הסברים ותירוצים שונים לעליית מחירי הדיור. הם הציגו בהן כמה תוכניות (חלקן חיוביות) לגבי דרך הטיפול בבעיה. אבל האמת היא, שמחירי הדיור הינם רק בעיה אחת מיני רבות והפתרונות שהציגו ראש הממשלה ושריו הינם חלקיים ולא מספקים. בכל מקרה, טוב היו עושים אם היו נוקטים בהם לפני כשנתיים.

מקוממת במיוחד היא תגובתו של שר החוץ אשר אמר שבאירופה אומרים עלינו שיש לנו צרות של עשירים והציע "שניכנס לפרופורציות". אדוני שר החוץ, אולי לך ולחבריך לממשלה שגרים במגדלי אקירוב ובוילות בקיסריה יש צרות של עשירים, אבל לרוב העם ישנן צרות אחרות. רוב העם קם כל בוקר, מפזר את ילדיו בגנים (יקרים) ובבתי הספר והולך לעבוד. כך הוא עושה יום אחרי יום רק כדי לגלות בסוף החודש ששוב משכורתו לא הספיקה לו ולמשפחתו לכל צרכיהם (הצנועים).

ראש הממשלה ושריו מתהדרים בנתוני הצמיחה הגבוהה והאבטלה הנמוכה ומנכסים לעצמם את הצלחתה הכלכלית של מדינת ישראל. בפועל, הסיבה לכך שישראל הצליחה לחמוק ממשבר כמו זה המתרחש בארה"ב ובאירופה נעוצה בעיקר בפיקוח ההדוק על הבנקים כאן, שמנע מהם להשתתף בחגיגת האשראי כפי שהתרחשה מעבר לים.

בכל מקרה, נתוני הצמיחה אינם מנחמים את רוב אזרחי ישראל שכן הם אינם מחלחלים אליהם, אלא נעצרים אצל בעלי ההון ואצל הממשלה. אם כבר הזכרתי את בעלי ההון, אלו הביעו תמיכה במחאה במכתב פורום ראשי החברות. הם מנסים להסיט את אש הציבור הרחק מהם אל עבר הממשלה. אך אזרחי המדינה מבינים היטב כי הסיבה העיקרית ליוקר המחיה בישראל נעוצה במבנה הריכוזי והלא תחרותי במשק.

מספר מצומצם מאד של טייקונים השתלט בחסות ממשלות ישראל על רוב ההון במדינה. רובם לא עשו זאת בזכות כשרונם הרב, אלא באמצעות הלוואות ממונפות שלקחו בבנקים ומהציבור (ע"י הנפקת אגרות חוב שאת חלקן אינם רוצים לשלם בימים אלו). כך בעזרת פירמידות של חברות אחזקה ועם קטן הם שולטים בחברות רבות.

השליטה של מספר מצומצם של אנשים ברוב ההון במדינה מונעת תחרות וחוסמת יוזמות חדשות, ובכך תורמת את חלקה המכובד לרמת המחירים הגבוהה כאן. הקשר בין הון לשלטון אינו חדש, די להביט על רשימת המוזמנים לחתונתו הראוותנית של מר תשובה הצעיר על מנת להבין את עומק הקשר.

ההתחכחות עם הכסף של בעלי ההון יותר מהנה מאשר זו עם האזרחים הפשוטים. אבל בקלפי, גם הטייקון הגדול ביותר יכול לשים פתק אחד בלבד. אם הממשלה רוצה לשוב ולהיבחר בבחירות הקרובות, עליה להוכיח לציבור שהיא עובדת בעבורו.

למרות שהמאהל בשדרות רוטשילד נראה כמו פסטיבל בומבלה, האזרחים שנמצאים שם וביתר הערים, יוצאים לרחובות בחום הכבד של יולי ואוגוסט אינם מפיקים מכך הנאה. הם עדיין צריכים ללכת בבוקר לעבודה ובערב לטפל במשפחותיהם, ובכל זאת יוצאים להפגין. המחאה היא אמיתית, היא נובעת ממצוקות אמיתיות והיא תסתיים רק כאשר הציבור יווכח כי נבחריו פועלים על מנת לפתור אותן.

הכותב, רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר ב טאלנט בית השקעות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  מאמר מעניין ונכון
  אחת שמבינה ויודעת 02/08/2011 07:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודק ולעניין, יש להתיחס לדברים שנכתבו ברצינות הראויה, להסיק את המסקנות הנכונות ולבצע. מותר גם לאנשים צעירים להרוויח ולא רק לשרוד!
  סגור
 • 10.
  תמיכה יפה במחאה רביב.
  נעה 01/08/2011 17:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה טוקבקיסטים קשקשנים, פותחים ג' ורה ושופכים את העצבנות שלכם על מי שתומך בכם?!? מפגרים מה העניבה קשורה לאיש שמנסה לגדל משפחה ולתת שכם למאבק? כל הכבוד רזניק,כתבת ממש יפה!
  סגור
 • 9.
  פניה רצינית לרביב...
  מאהל חמישה כוכבים 31/07/2011 22:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאיש שוק ההון בעל עוצמה וקשרים, אך עם זאת עושה רושם כי אתה מזדהה עם המאבק, מדוע שלא תשתתף איתנו באופן פעיל ותתעד את המאבק מדי יום ביומו???
  סגור
 • 8.
  דר' ירון זליכה - האם מדינת ישראל מושחתת ?
  כותב 31/07/2011 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://www.youtube.com/watch?v=20mXNRglfk8
  סגור
 • 7.
  שאלה רצינית לרביב
  אדם 31/07/2011 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי תתן לממשלה מספר רעיונות לשיפור מצב המעמד הבינוני??
  סגור
 • 6.
  למספר 4 שחי בסרט
  אדם מן הישוב 31/07/2011 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים כמו רביב מקבלים מינימום 60-70 אלף בחודש שלא לדבר על אופציות ומניות קיצור הבן אדם מליונר אז תפסיק להגן עליו סתם
  סגור
 • בוא' נה, אתה חי בסרט...
  מנהל השקעות 03/08/2011 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבן אדם מנהל תיקים. לא מנכ" ל סלקום! בגלל שיש לו תמונה עם עניבה אז החלטת שהוא מרוויח 60 אלף ש" ח בחודש? מה אתה ילד בן 12? אתה מדבר שטויות!
  סגור
 • מילים כדורבנות!!!
  שידור חי מהאוהל שלי. 31/07/2011 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושאף אחד לא יעבוד עליכם!
  סגור
 • 5.
  הקשר בין מגדלי אקירוב לרביב רזניק...
  יוסי 31/07/2011 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה שאתה גר רק בקומה 5 של מגדלי אקירוב במקום בקומה 10 לא אומר שאתה מסכן!!!!
  סגור
 • 4.
  למספר 1
  כריש אדום 31/07/2011 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנהל השקעות לא מרויח עשרות אלפי שקלים בחודש הוא בדיוק כמוך וכמוני מנסה לסגור את החודש קצת פרופורציות ....
  סגור
 • נכון מאוד! (ל"ת)
  רחל 03/08/2011 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מילים כדורבנות- רזניק, כל הכבוד! (ל"ת)
  ברק 31/07/2011 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  רק העניבה שלך שווה יותר מהמשכורת השנתית שלי
  ב' זה לא אוהל 31/07/2011 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפעמים עדיף לשתוק !
  סגור
 • אל תסתכל בקנקן!!!! (ל"ת)
  עודד 03/08/2011 09:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אין לי כסףףףףףףף
  גידי גוב 31/07/2011 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המצב גרוע אני כבר עצבני כשדמי כיס לשבוע עפים עד יום...
  סגור
 • 1.
  צביעות !!! כנסו והבינו!
  אדם מן הישוב.... 31/07/2011 15:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד אחד שמרויח עשרות אלפי שקלים בחודש מהכסף שלנו, הציבור ומתחסד. די כבר עם הצביעות הזו רד ממגדל השן שלך רביב ובוא לישון איתנו באוהל שבוע!!!!
  סגור
 • טמטום!!! כנסו והבינו!
  מנהל תיקי השקעות 03/08/2011 09:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה באמת חושב שהבן אדם הזה מרוויח עשרות אלפי שקלים בחודש? באיזה סרט אתה חי בדיוק? אני עובד בתור מנהל תיקים, עם תואר שני וניסיון וותק של 12 שנים בשוק ההון ומשכורת הנטו שלי בקושי מצליחה להחזיק את המשפחה שלי עם הראש מעל המים. אז תצא מהסרט בו אתה חי ותסתכל טוב טוב על עצמך לפני שאתה שופט אחרים!!! פשוט חוצפה!
  סגור