מהי הדרך הנכונה לפיזור הסיכון?

בועז אילון, מנכ"ל תטא בית השקעות, סוקר את הצמד דולר-אירו ומדד המעו"ף וממליץ לאתר אסטרטגיות אלטרנטיביות לשם פיזור הסיכון
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
דולר - אירו, הנכס הסחיר בעולם, שער אחרון 1.437

התמונה בדולר - אירו מאוד לא ברורה ובסקירה השבועית שלי הפסקתי כמעט לגמרי לספק תחזית בגלל חוסר הוודאות שגורם לסיכויי ההצלחה להיות די קרובים ל-50% בלבד. למרות המצב, ייתכן ויתפתח מהלך דרמטי בחצי השנה הקרובה ולכן בחרתי לחזור ולנתח.

הדולר מתחזק יותר מ-3 שנים. ישנן 3 נקודות שפל יורדות כפי שאפשר לראות על הגרף (הגרפים מופיעים בתחזית שבאתר של ) השיא של יולי 2008 היה 1.6, של נובמבר 2009 היה 1.52 והשיא האחרון במאי השנה נעצר ב-1.49. גם נקודות השפל מסודרות בסדר יורד כאשר השפל של אוקטובר 2008 הגיע ל-1.235 והשפל של יולי 2010 הגיע עד 1.18.

יש מקום להתפתחות גל יורד, כלומר התחזקות של הדולר עד לרמה של 1.1-1.15 תוך חצי שנה עד 8 חודשים. הסיכויים שהתחזית תתממש אינם מאוד גבוהים אבל גודל התנודה האפשרי ופוטנציאל הרווח הגדול השפיעו על כתיבת תחזית על הנכס הסחיר בעולם.

אישור לשינוי הכיוון הוא פריצה של רמת ה-1.4 מטה. התנועה גדולה מספיק כדי להמתין ולהיכנס רק כאשר בטוחים יותר במהלך. מעו"ף, מחיר אחרון: 1264.47 לעומת הנאסד"ק 100 ששבר ביום שישי שיא של 10 שנים. המעו"ף רחוק ביותר מ-6% מהשיא של 1347 נקודות. הנאסד"ק הכללי, הדאו ג'ונס, ו-s&p500 ,רחוקים כ-1% בלבד מהשיא של 3 השנים האחרונות.

פקיעת האופציות בעוד שבועיים צפויה להיות ברמה של 1280-1300 נקודות ועד סוף אוגוסט צפוי המעו"ף לחזור לרמת ה-1340 נקודות. מכיוון שאנחנו נמצאים על החלק התחתון של קו המגמה העולה כמסומן בגרף, חידוש העלייה במעו"ף צפוי להתרחש כבר ביום ראשון עם פתיחת המסחר או במהלכו. בחינת המחזוריות מלמדת כי בסבירות גבוהה נכונות לנו עוד שנתיים - שלוש חיוביות בשווקי המניות ועוד עלייה ניכרת לפני המפולת הבאה.

כאשר תיפרץ ההתנגדות ברמת ה-1340, צפוייה תנועת התחזקות חדה ומהירה והמעו"ף צפוי להגיע עד 1600 נקודות תוך 3 חודשים מיום הפריצה. השקעות אלטרנטיביות אמורות להרוויח בכל מצב שוק וככאלה הן יכולות לתת הגנה כנגד מצבים מסוימים כמו גבוהה או תנועה חריגה בשערים של מטבעות. הפעם אני מציע השקעה כיוונית שהיא קטגוריה אחת שיש להשקעות אלטרנטיביות להציע והוא ביצוע שורט על איגרות חוב אמריקאיות ל-10 שנים.

מאז שנת 2008 היא שנת המשבר ועד היום כלכלנים ואנליסטים ממליצים לבצע שורט על איגרות חוב ממשלתיות של ארה"ב. נזכיר שהתשואה הממוצעת לאורך שנת 2008 על אגירות חוב ל-10 עמדה על 3.5% והשפל נקבע בדצמבר 2008 אז התשואה עמדה על 2.08%. מאז ועד היום התשואות נעו בין 2.5%-3.8% ונכון להיום היא עומדת על 2.96%. המסקנה היא שרוב המשקיעים שביצעו אסטרטגיית שורט על איגרות החוב האמריקניות מאז 2008 ועד היום הפסידו כסף פרט לבודדים שמכרו בשורט בדצמבר 2008 אז התשואות היו בשפל היסטורי.

נכון להיום אני חושב שביצוע שורט על אמריקני היא אסטרטגיה שתניב רווחים מכמה סיבות:
1. הריבית בארה"ב בשפל היסטורי וככל הנראה תתחיל לעלות ברגע שארה"ב תעלה על מסלול הצמיחה.
2. לאחר הקשיים שעובר אובמה בניסיונות להעלות את תיקרת החוב ואיומים מצד סוכנויות הדירוג, המשקיעים מבינים שלא לעולם חוסן וגם איגרות חוב אמריקאיות עלולות לחטוף.
3. במידה ויהיה תרחיש של מיתון כפול בארה"ב, איגרות החוב ברמות כאלו לא יקרצו למשקיעים על תקן של בריחה לנכסים בטוחים על אחת כמה וכמה אם תתרחש הורדת דירוג לאיגרות החוב.
4. הדפסת הכספים המאסיבית שמבצע ברננקי כבר למעלה מ-3 שנים עלולה להביא להתפרצות אינפלציונית שהדרך להילחם בה תהיה העלאות .

הכותב, בועז אילון הינו המנכ"ל של תטא בית השקעות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה