הלך הכסף - הסיבות שמאחורי הצלילה בסחורה הכי רותחת

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות, כותב על התהליך שעבור שוק הסחורות בשנתיים וחצי האחרונות
 |  (18)
הלך הכסף - הסיבות שמאחורי הצלילה בסחורה הכי רותחת
בתקופה האחרונה עלה לכותרות מחיר הכסף בשעה שמחירו ירד מהשיא שנקבע ב-28/04/11 ברמה של מעל 48 דולר למחירו השבוע (09/05/11) כ-36 דולר לאונקיית כסף. הירידה החדה במחיר הכסף, בה תוך פחות משבועיים הוא איבד יותר מרבע מערכו הגיעה בהפתעה לאחר תקופה ממושכת של עליות.

בחודש אוקטובר 2008, בעיצומו של המשבר הכלכלי הגדול שפקד את העולם, ירד מחירה של אונקיית כסף לשער של פחות מ-9 דולרים, מאז ועד לשיא שנקבע לפני כשבועיים מחיר הכסף עלה ביותר מפי 5.

הכסף הוא רק דוגמה אחת לתהליך שהתרחש בשוק הסחורות בשנתיים וחצי האחרונות. באותה תקופה מחיר הזהב יותר מהוכפל, כאשר עלה מרמה של 725 דולר לאונקייה ליותר מ-1,500 דולר, הנפט טיפס מסביבות 30 דולר לכמעט 115 דולר בתחילת החודש, מחיר החיטה עלה מכ-4.5 דולרים לבושל לכמעט 9 דולר ומחיר התירס זינק משער של פחות מ-3.5 דולר ליותר מ-7.8 דולרים.

הבנת התהליך שמתרחש כיום במחירי הסחורות חשובה כיוון שזהו חלק מתהליך מחזורי, תהליך שחוזר על עצמו אחת למספר שנים וחל על נכסים שונים כגון סחורות, מניות, אגרות חוב ונדל"ן.

מחירי הסחורות הגיעו לשפל עם התפוצצות בועת הסאב - פריים כאשר באותה העת משקיעים "זרקו" נכסים פיננסיים מכל הבא ליד ועברו להתבצר במזומן. התוצאה היתה ירידת מחירים חדה לרמות נמוכות מידי אשר בעקבותיה חזרו לעלות, בתחילה למחירים הגיוניים, ולאחר מכן המשיכו והתנפחו.

כאשר מחירו של נכס מסויים עולה בצורה חדה והוא מתנתק מערכו הריאלי אנו מכנים זאת "בועה". כל "בועה", ראשיתה בעליית מחירים הגיונית הניתנת להסבר בצורה המניחה את הדעת. כך לדוגמה אפשר לנמק את עליית מחירי הגרעינים (חיטה, תירס וכו'), בעלייה בביקוש למזון במדינות המתפתחות, את עליית מחירי הנפט בעלייה בביקוש לו ולמוצריו הנילווים ברחבי העולם ובאי שקט ביטחוני במדינות המפיקות. את עליית מחירי הנדל"ן בישראל ניתן להסביר על ידי מחסור בקרקעות ואת עליית מחירי הכסף והזהב ניתן להסביר על ידי רצון החוסכים להתגונן מפני ושחיקה בערכו של הדולר.

כאשר מחירם של נכסים מתחיל לעלות נראה הדבר הגיוני וסביר, ולאט לאט מצטרפים עוד ועוד קונים שדוחפים את המחירים כלפי מעלה. לאורך הדרך כולם מרוויחים ומושכים קונים נוספים אשר פוחדים "לפספס את הרכבת". אליהם מצטרפים הספקולנטים המבקשים להשיג רווחים גדולים בזמן קצר וכך הבועה מתנפחת לה בעקביות.

מובן שלא ניתן לחזות את הרגע המדוייק שבו תתפוצץ הבועה, אך תמיד יגיע אירוע מכונן אשר יהווה את הטריגר לתחילת צלילת המחירים. אירוע זה יכול להיות הגדלת הדרישה לביטחונות בבורסות הסחורות כמו במקרה של הכסף, רגיעה ביטחונית במקרה של הנפט או פיקוח על הענקת משכנתאות במקרה של הנדל"ן. בכל מקרה, כל בועה סופה "להתפוצץ". כאשר מתהפכת מגמת העלייה והמחירים מתחילים לרדת, כולם מנסים לברוח בבת אחת ומחירי הנכסים יורדים בחדות תוך זמן קצר.

כפי שציינתי, ישנן סיבות הגיוניות לעליית מחירי הסחורות, אך הסיבה העיקרית לעלייה החדה במחיריהן בשנתיים האחרונות היא הריבית הנמוכה והדפסת הכסף ע"י הממשל האמריקאי. בשל הגרעונות הכבדים בארה"ב וההתאוששות הכלכלית, הדפסת הכסף צפוייה להסתיים בקרוב ובעוד מספר חודשים יחל ה'פד' גם בתהליך של העלאת . המשקיעים מבינים זאת, ולכן הצלילה במחירי הסחורות כבר החלה.

חשוב לציין כי השקעה בסחורות הינה לגיטימית ואף רצויה כל עוד היא נעשית באופן מושכל ובמינון מתאים כחלק מסך הנכסים של המשקיעים. מחירי סחורות אמורים לעלות בטווח הארוך לפחות בקצב האינפלציה, כמו כן ניתן להניח כי הצמיחה העולמית תוביל לגידול בביקוש לסחורות בעתיד. בנוסף לכך, מחירי הסחורות מתנהגים באופן שונה מנכסים אחרים כגון מניות ואגרות חוב ולכן תורמים לאיזון תיק הנכסים.

הדרך הנוחה עבור משקיעים פרטיים להשקיע בסחורות היא באמצעות תעודות סל הנסחרות בארץ או ETF בחו"ל, ומומלץ להשקיע במגוון של סחורות בינהן נפט, מתכות וסחורות חקלאיות.הכותב, רביב רזניק מנהל השקעות בכיר ב טאלנט בית השקעות בע"מ

*מסמך זה הוכן על ידי טאלנט בית השקעות בע"מ. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתיעץ עם יועץ, משווק או מנהל השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיונים. כמו כן מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  ואם מחירי הסחורות היו ממשיכים לעלות היית מוצא
  הכל הפוך 14/05/2011 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כותרת הפוכה המצדיקה את העליות למשל - עברנו את 7 מיליארד בעולם כולם רוצים מכוניות ולכן הנפט יעלה חסר מזון בסיסי ולכן מוצרי המזון עולים אינפלציה דוהרת והדפסת כספים ןלכן גידור טבעי בזהב וכסף וכול' הבנתם את העיקרון ? מנתחיפ ןמפרשים את מה שהיה ןמה יהיה בעתיד ? לדעתי הצנועה כמפורט בשורות למעלה
  סגור
 • 8.
  לציין את הסיכונים באי טי אף כמול נכס הבסיס
  חמודי 14/05/2011 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואת העלויות ששוחקות את הרווח במקרה שהמחירים לא זזים
  סגור
 • 7.
  למחיר הזהב והכסף יש עוד דרך ארוכה ארוכה מעלה
  אחד שמבין קצת במתכות 13/05/2011 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להדפסות של מר ברננקי ומר טרישה ומר נגיד יפני ולמדיניות " שהצילה" את העולם הפיננסי מקריסה, יש מחיר והמחיר הוא שחיקת המטבעות עד עפר, על כן, העלייה במחיר הזהב והכסף רק התחילה. אני רוצה לראות את ברננקי מפסיק להדפיס ומעלה ריבית, פשוט הצחקת אותי. חוץ מזה, לבועה יש מאפיינים, כמו למשל שכולם מחזיקים בנכס ומדברים עליו, כמו נדלן בישראל למשל. אתה מכיר הרבה אנשים שמחזיקים כמויות משמעותיות של זהב וכסף בדרך כלשהי (נכס פיזי או תעודות סל?) חוץ ממדינות וקרנות גידור (הכסף החכם)
  סגור
 • כן אני מכיר יותר מאחד שמחזיקים פיזית בזהב
  אחד שלא מבין במתכות 13/05/2011 19:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם במתכות מדובר בבועה. כאחד שקצת מבין במתכות תסביר לי מהו מחיר ריאלי לא " בועתי" של הזהב?
  סגור
 • גם אם אתה מכיר 5 אנשים שמחזיקים זהב
  אחד שמבין קצת במתכות 13/05/2011 20:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו לא בועה. בבועה כולם מחזיקים את הנכס ומדברים עליו בשיחת סלון בשישי בערב (נשים שלא ראו יותר מ- 100 ש" ח בחיים שלהן מספרות: קנינו דירת 5 חדרים בסביוני סביונים בפ" ת וכבר הרווחנו 500 אלף ש" ח). אני אגיד לך מה המחיר הריאלי של אונקיית זהב אם תגיד לי מה המחיר הריאלי של טבע, גוגל, אג" ח של נכסים ובניין ל- 8 שנים ובית ברחוב הרצל בראשל" צ. בכל מקרה, אם אתה כ" כ לוחץ, אז 2,500 דולר לאונקיית זהב ו- 120 דולר לכסף, חבית נפט 150 דולר וזה בהנחה שיהיה רק QE3 ולא QE7 כמו שאני צופה
  סגור
 • עדיין זה בועה
  אחד שלא מבין במתכות 14/05/2011 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לגמרי איתך לגבי הנדל" ן (תוסיף את זה שכולם חושבים שהמחיר לא יכול לרדת לעולם) אבל עדיין לחברות כמו טבע יש ערך על פי היכולת שלהן לייצר מזומנים (יכולת שמשתנה ולכן מחירם משתנה) לעומת מתכות שלא מייצרות דבר וערכם נקבע על סמך היצע וביקוש ובעיקר כמות הספקולנטים..
  סגור
 • 6.
  כתבה מקצועית ולעניין
  ברק 13/05/2011 08:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצפה לכתבה הבאה של רזניק
  סגור
 • 5.
  לפני שבוע המלצתם ועכשיו אתם אומרים בועה?!
  אחד העם 12/05/2011 22:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק לפני שבוע בערך פרסמתם באתר כתבה הממליצה על הסחורות ועכשיו אתם אומרים " אופס מדובר בבועה" . מה ולפני שבוע זה לא היה בועה?אתם צרכים להבין שאנשים פשוטים מתיחסים לכתבות שלכם ברצינות ואתם לא יכולים להמליץ על כיוון השקעה מסויים ולאחר שבוע בלבד לבא ולומר שבעצם הכיוון הפוך אלא אם כן אתם מודים בטעותכם (לא ראיתי כאן איזשהיא התנצלות).
  סגור
 • הבעיה כאן היא ש...
  אחד שמבין... 13/05/2011 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל אנליסט אומר את דעה שונה במאה ושמונים מעלות מחברו.... אחד בטוח צודק אבל בתכלס אף אחד לא מבין כלום
  סגור
 • כל האנליסטים מומחים אחרי
  יהודה 13/05/2011 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככה גם אני יכולתי להיות מיליונר אם הייתי יודע לפני מה שהם יודעים אחרי .
  סגור
 • 4.
  שאלה לרביב בנושא אחר
  מני 12/05/2011 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסקירה הקודמת שלך כתבת על אגח, ובין השאר היו כלולות בטבלה אגח של איגוד ושל מזרחי. הפקידה בבנק של חמותי לוחצת עליה למכור אגח איגוד ה' ולקנות אגח מזרחי, למרות שאצלך בטבלה הן היו מאד קרובות בתשואות. האם לדעתך יש הגיון בעסקת ההחלפה הזאת? אני חושש שמדובר כאן בסך הכל בפעולה שמטרתה לייצר עמלות לבנק בלי תועלת אמיתית לחותנת. תודה על תשובתך ושבת שלום.
  סגור
 • 3.
  כתבה משמימה
  קובי 12/05/2011 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מה שכתוב נכון, אבל כל הכתוב הוא סיכום של מה שכבר נטחן ונלעס עד דק. אם אין לך איזו תובנה חדשה אז בשביל מה כתבת?
  סגור
 • אנשים שלא יודעים לפרגן
  תמר 23/05/2011 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני דווקא חשבתי שהכתבה מאוד מעניינת. אגב, מכיר את המשפט: אם אין לך משהו טוב להגיד אל תגיד כלום בכלל?....
  סגור
 • נכון מאוד , מה היה אנחנו יודעים , גלה לנו
  יוסי 13/05/2011 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משהו חדש .....
  סגור
 • 2.
  אנליסט בשמיר בית השקעות
  רון 12/05/2011 18:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקירה מעניינת, מחירי הנפט ימשיכו לרדת???
  סגור
 • תיקון טכני בלבד...
  כריש אדום 12/05/2011 22:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נתראה ב140$ לחבית
  סגור
 • 1.
  כתבה יפה רביב! (ל"ת)
  נו מה 12/05/2011 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • רביב - נהנתי מכתבה מענינת ומועילה (ל"ת)
  י 12/05/2011 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור