צריכים הלוואה כדי לעשות כסף - תמנפו את קופות הגמל

ירון שמיר, מומחה הגמל של Bizportal, מתסכל על קופות הגמל מזווית אחרת
 |  (3)
(צילום: BizTV)
רבים אינם יודעים אך קופות הגמל שלנו יכולה לשמש כמקור מימון אטרקטיבי ובמיוחד בתקופה של נמוכה במשק. אופציית קבלת ההלוואה נדונה כבר כמה פעמים במסגרת "המדור הפנסיוני", עם זאת למרות האטרקטיביות כאמור, כמות ההלואות המוענקות על ידי קופות הגמל היא עדין נמוכה.

ראשית, בכדי לעשות סדר בנושא, נסביר כי קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים רשאים להעניק הלוואה, בד"כ עד 50% מהצבירה הקיימת בקופה (משתנה בין קופה לקופה ובין סוגי העמיתים) ,לאחר 3 שנות וותק בקופה ובתקופת החזר של עד 5 שנים. סוג ההלואה יכול להיות מסוג "שפיצר" - תשלום קרן וריבית, יכול להיות בתשלום של ריבית בלבד וקרן בסוף תקופה, מסוג "הלואות בלון" ועוד.

אז למה כדאי לקחת הלואה?

מכיוון שמדובר על מקור מימון נוסף כאשר הבטחון היחידי הנדרש הוא קופת הגמל עצמה. נקודה זו חשובה בעיקר ללווים אשר ניצלו, או מעדיפים לנצל, את מסגרת האשראי הבנקאית לצרכים אחרים כמו עצמאים ובעלי שליטה אשר זקוקים לאשראי זמין לצורך הקמה ותפעול העסק.

כי במידה ומסגרת האשראי הבנקאי מוצתה כבר במלואה, האלטרנטיבה העומדת בפני אותם לווים הוא האשראי החוץ בנקאי, שם עלות ההלואה והריביות גבוהה משמעותית.

מפני שקבלת הלואה עדיפה לעיתים על משיכת הכספים מהקופה, משיכה אשר תפגע במקלט המס ממנו נהנים הכספים (פטור ממס רוחי הון) ולעיתים מחוייבת במס עקב משיכה שלא כדין.

בנוסף חשוב לזכור כי קימים לווים אשר לוקחים הלואה לצורך מינוף הסכום העומד לרשותם. אותם לווים מניחים כי התשואה אותה ישיגו על ההלואה תהיה גבוהה יותר מהריבית אשר ידרשו לשלם תמורת ההלואה.

אז למה לשים לב כשלוקחים הלואה?

ראשית, כדאי לדעת כי חלק מקופות הגמל אינן מעניקות הלואות לעמיתים עקב העובדה כי הבנק אשר מתפעל את קופת הגמל אינו מאפשר להם כזו. מכיון שאנו מדברים על אלטרנטיבה כלכלית חשוב לבדוק בעת העברת האם הקופה המקבלת אכן מעניקה הלואות לעמיתים.

שנית, חשוב לדעת כי תקנות הניוד אינן מאפשרות ניוד של קופה בעת קבלת הלואה ולכן יש לקחת בחשבון כי קבלה של הלואה כזו תגביל את יכולתנו לבצע מעברים.

שלישית, ואולי החשוב ביותר עלות ההלואה, הריבית אשר משולמת על ההלואה אינה זהה בין כל הקופות, בבדיקה שערכנו גילינו כי גובה ההלואה תלוי בתקופת ההלואה ומשתנה בין גוף מנהל אחד למשנהו. כך לדוגמא בצד "הזול" של הגופים המנהלים מצאנו את אקסלנס אשר מעניקה הלואה בריבית אטרקטיבית ללקוחות קופות הגמל שלה אחריה את כלל גמל, דש, הראל ובצד "היקר יותר " את פסגות, שם הריבית על ההלואות משתנה בהתאם לתקופת ההלואה.

אז מה כדאי לעשות במקרה הצורך?

להרים טלפון למחלקות השרות של בית ההשקעות או קופת הגמל, לעשות סקר שוק ולזכור כי קיימת שונות בגובה ההלואות בין הגופים השונים.

*קופות הגמל כוללות גם קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו/או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עצה נוראית
  אורן 24/02/2011 00:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקחת הלוואה כנגד חסכון זה ממש מעשה מטופש ומסוכן. למעשה מפסידים נטו את פער הריביות בין החסכון לבין ריבית החובה בהלוואה. זהירות להימנע!
  סגור
 • 2.
  מה הריבית?
  יובל 23/02/2011 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם השתנתה בעקבות שינוי הריבית גם להלואות קיימות?
  סגור
 • 1.
  הלואה
  נעם 23/02/2011 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה בדבר קופת גמל לקיצבה, יש שוני בגובה ההלואה?
  סגור