דיסקונט משכנתאות: "מחיר הדירות לא ירד דרמטית, יש האומרים כי לא כולם חייבים לקנות דירה"

נתוני משרד האוצר עבור הרבעון השני מעידים על האטה בשוק הדירות. Bizportal דן עם אתי לנגרמן, מנכ"לית דיסקונט משכנתאות, בנושא השפעת האטת שוק הדיור ברבעון האחרון על שוק המשכנתאות
דיסקונט משכנתאות: "מחיר הדירות לא ירד דרמטית, יש האומרים כי לא כולם חייבים לקנות דירה"
לפי סקירות משרד האוצר והלמ"ס עבור הרבעון השני של השנה, חלה האטה בשוק הדירות המתבטאת בירידה בביקושים ובמחיריהן של דירות חדשות. Bizportal בירר עם אתי לנגרמן, מנכ"לית בנק דיסקונט למשכנתאות, האם חל שינוי בהרגלי נטילת המשכנתאות.

האם מרגישים בהצטננות השוק ובירידה בביקוש למשכנתאות?

"באופן כללי יש בקיץ ירידה עונתית, ניתן לראות כי בחודש אוגוסט הייתה ירידה של 6% בשיעור מתן המשכנתאות, אך אני לא רואה משהו חריג, יש אווירה של צינון יחסי ומרגישים את הירידה בביקושים, אבל אסור לשכוח כי בחודשים הקודמים הייתה נהירה".

את רואה השפעה של הוראות האוצר בדבר הקשחת תנאי המשכנתאות?

"אני לא רואה הבדל משמעותי ולא רואים מהפך בשווי המשכנתאות. אולם ניתן לראות ירידה משמעותית בכמות המשקיעים."

האם ניתן לראות כיום שינוי בתמהיל המשכנתאות לאור החששות מעליית המשכנתאות?

"מתחילת השנה ניתן לראות מעבר ממשכנתאות צמודות למשכנתאות צמודות מדד, כיום 55% מהמשכנתאות הן במסלול צמוד מדד ו-45% בריבית משתנה".

את לא חוששת שעלייה עתידית בשיעור ריבית המשכנתאות תוביל רוכשים רבים לאי עמידה בתשלומי המשכנתא?

"אנחנו בודקים את איתנותו הכלכלית של כל נוטל משכנתא ומעניקים הלוואות רק למי שיוכל לעמוד בתנאי ההחזרים גם במידה והריבית תעלה באופן ניכר. אני לא צופה בעיה גורפת כי כל מי שנטל משכנתא עומד בכך. המודל העסקי של הבנק עורך תרחישים בנושא".

לפי סקירת שוק הדיור של משרד האוצר לרבעון הראשון רואים מגמה של ירידה דרמטית של 41% ברכישות מקרב הזוגות הצעירים, האם לדעתך הגענו לנקודה שבה מפסיקים לרכוש דירות בכל מחיר?

"אין ספק שככל ששווי הדירות הולך ועולה יותר קשה להגיע למגורים. שווי דירה ממוצעת עלה למיליון שקל ולכן ראינו בשנה האחרונה יותר ויותר משקיעים שפנו לתחום בגלל עליית הביקוש לשכירות. יש קורולציה מסויימת בין עליית המחירים לביקוש לשכירות, אך היא לא מלאה. יש כאלה שאומרים שלא כולם חייבים לרכוש דירה".

את צופה שמחירי הדירות ימשיכו לעלות?

"לדעתי המחירים לא צפויים לרדת באופן דרמטי, אולי בקרב דירות היוקרה. אין בניה חדשה בשום מקום וכל שחרור קרקע אורך זמן, אולי נצפה בירידת מחירים בפריפריה בהמשך".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה