הלל גרשוני חי באושר מתחת לקו העוני/ פוסט אורח

הלל גרשוני חי בבקעת הירדן, לא מחזיק מכונית ומגדל את הילדות בבית (בינתיים). הוא מרוויח הרבה פחות מ-5,000 ש' בחודש, אבל לא מרגיש עני. מה הוא מציע? מדידות חדשות. לא הכל זה מספרים
 |  (3)
הלל גרשוני חי באושר מתחת לקו העוני/ פוסט אורח
הלל גרשוני

מתברר שאני עני. בדקתי בוויקיפדיה, בעזרת המחשב הנייד שלי, והאינטרנט האלחוטי שיש לי. אני כותב ביושבי בבית המרווח שאני שוכר, שקורר על ידי מזגן חדש ונאה, כשבטני מלאה ושבעה מארוחת בוקר פלוס צהריים (פלוס עוגיות לארוחת ארבע). ו-כן, אני מתחת לקו העוני. אני לא יודע כמה זה בדיוק היום, אבל לפי ויקיפדיה הוא עמד ב-2007 על 5,358 למשפחה בעלת ארבע נפשות (נעים להכיר). ואני מרוויח בדרך כלל פחות – אפילו הרבה פחות. ומתברר שגם רבים מ חבריי הטובים הם עניים.

איך מודדים? 50% מההכנסה הפנויה החציונית, למשפחה. לא שאני מבין מה זה אומר בדיוק, אבל לא ראיתי בהגדרה הזו משהו הקשור למה שאנשים מן היישוב היו קוראים לו "עוני". למשל, קשיים בהשגת מזון, או ביגוד, או מגורים. אז למה קוראים לזה "קו העוני"? למה לא "קו 50 האחוזים מההכנסה הפנויה החציונית"? כי זה עוזר לאנשים, בעיקר לכלכלנים ולכתבים כלכליים וחברתיים. הרי אנשים, כמו שאמר אנטואן דה סנט אכזופרי, אוהבים מספרים. הם לא אוהבים מושגים מופשטים כמו אהבה, בריאות, או עוני. הרי אי אפשר להכניס את זה לגרף של פאוור פוינט; אי אפשר לעשות מזה כותרת בעיתון. אז מכמתים. מכניסים למסגרת כלשהי, שיהיה נוח ונעים. אהבה = אחוז האנשים הנשואים/במערכת יחסים. בריאות = אחוז תמותת תינוקות. עוני = מתחת ל-50 אחוז מההכנסה הפנויה החציונית למשפחה.

לפעמים צריך לכמת ולהגדיר. אבל עם הזמן הולכים שולל אחרי השם. הרי זה "קו העוני". בואו נכתוב כותרת גדולה, חצי עמוד פרינט: "1.65 מיליון עניים בישראל". הוסיפו הדגשה. מאמר דעות. כפולת עמודים. זהו, מה צריך עוד.

שימו לב למהות החישוב. הוא לוקח את כל המדינה, ומחשב הכנסה ממוצעת. אם פתאום תשובה ודנקנר ולבייב וחבריהם יעשו מכה ויקבלו משכורת כפולה ממשכורתם כיום – אחוז העניים יזנק, בלי שרמת ההכנסה שלהם תשתנה בכלל! זה אולי מסביר ההצעות ה נואלות להגביל את שכר הבכירים, שהרי במקרה כזה כמות העניים, לפי החישוב הזה, תפחת. האם זה יכניס אגורה שחוקה לכיסיהם? לא. מאיפה באה הטמטמת שלפיה אני מודד את עושרי או עוניי לפי כיסם של אילי ההון בישראל? לפי אותו היגיון, אם אקח את כל העשירון התחתון ואשווה את משכורתו לאחוזון שמעליו – פתאום יהפכו יותר אנשים לעניים, שהרי קו העוני יעלה. פלאי פלאות.

אולי כדאי לחזור להגדרות הידועות של עוני, כמו למשל אבן שושן: "עני – דל, אביון, קבצן, חסר כול". האם התיאורים האלה מתאימים כלפי 1.65 מיליון איש בישראל? או, לצורך העניין כלפיי – עם המחשב הנייח והנייד, האינטרנט, התנור החשמלי, מכונת הכביסה, המקרר, המיקרוגל, הטלפונים הקוויים והסלולריים, המזגן, הריהוט, ועוד ועוד?

נהרות דיו ומיליוני אלקטרונים נשפכו סביב מדידת העוני היחסי או ה מוחלט . גם ב ראי ה יהדות הדברים לא פשוטים.
אבל לי יש דרך חדשה ומפתיעה: לשאול אנשים: "האם אתה עני"? או ביתר תחכום: "האם אחרים יגדירו אותך כעני?".


אורי והלל גרשוני; צילם: נחמיה גרשוני; בעל האייפון: נ"ג; קשר משפחתי: אח

מכיוון שאנשים שמרוויחים כנראה הרבה יותר כסף ממני מתקשים להבין "איך אני עושה את זה", אכניס אתכם לחשבון הבנק שלי.

שכר דירה – 1000 ₪ על דירת 167 מ"ר. כן. בבקעת הירדן. זה אולי זול במיוחד, אבל לא חייבים לגור דווקא בבקעת הירדן בשביל שכר דירה כזה או נמוך ממנו בפריפריה, על דירת שלושה חדרים למשל, או קרוואן (ראו לדוגמה עשרות דירות כאלה באתר יד2).

תחבורה – אין צורך ברכב, שהוא זולל הוצאות. תחבורה ציבורית עולה הרבה פחות. ויש גם טרמפים.

מעון - אין צורך כי אמא בבית.

טלפון וכיו"ב - אין צורך לבזבז הרבה כסף על טלפון וכיו"ב.

קניות - לקנות מה שצריך, ולא במקומות יקרים.

אם תעשו חישוב תראו שההוצאות הן בערך 3,000 ₪ בחודש.
עם הכנסה ממוצעת ברמה כזאת (כולל קצבת ילדים, וכמובן הנחות במסים וכו'), תמיד אפשר להישאר בפלוס.

ובאמת, סביר שאם ארצה (ואם יעזרני היושב במרומים), אוכל לטפס מעל לקו העוני. אוכל לעבוד יותר שעות, מהבוקר עד הלילה, וגם אשתי תוכל לעבוד בשכר ולשלוח את הילדות למעונות. אבל אלו חיים שאני לא רוצה בהם.

הרבה יותר טוב לילדות להיות עם אמא שלהן בבית. הרבה יותר טוב לה להיות אתן. הרבה יותר טוב לאשתי כשאני אתה בבית, עובד מספר שעות מוגבל וזמין לעזור בכל עת. לתפיסתנו אלו חיים טובים יותר, מאושרים יותר, מאשר של אלו שעובדים משרה מלאה לשני בני הזוג, מצאת החמה עד לצאת הנשמה, בלי זמן לילדים ולזוגיות. אמרו שאני עני מבחירה. זה כמובן היה נכון אם הייתי עני לפי קני המידה המדידים לעיל.

האם כולם כמוני? ברור שלא. לכל אחד החיים שלו, ההכנסות שלו, האילוצים שלו. אבל להגיד שחייבים לגור בשכונה מבוססת בעיר גדולה, זה לרוב פינוק. גם להגיד שחייבים אוטו, או שחייבים לקנות מעדנים כל יום. אם אין לך כסף מיותר, אל תוציא אותו, פשוט כך.

אולי דבר שחשוב לתת לעניים ולעניים-לכאורה בכל מקרה: חינוך לכלכלה נבונה. זה יעיל מאלף מענקים כאלה ואחרים. ויש כאלה שעוזרים בדיוק בדבר הזה.

הנה מבט חטוף על חיי. אני עובד בעבודה שאני אוהב, לומד דברים שאני אוהב, מבלה זמן עם אישה ובנות שאני אוהב מאוד. האם דנקנר ותשובה מאושרים יותר ממני? אולי. אני באמת בספק. אבל אני מקווה שברור לכולם שהם לא מאושרים יותר ממני פי מיליון, גם אם זה היחס שבין העושר שלהם ושלי. כל אותה הסתכלות דרך החור של הגרוש היא חסרת אחריות וחסרת תוחלת, ושותפים לה שני צדדי המתרס בשיח הכלכלי, השמאל והימין.
ובכל מקרה יש משהו מעליב ברטוריקה של כל אותם כתבים חברתיים במרכאות על כל מאות אלפי העניים שצריך לטרוח להעביר אותם מעל לקו העוני. אני, ועשרות אלפים ואולי מאות אלפים הדומים לי, איננו עניים. אנחנו אולי לא מרוויחים טוב כמוכם, פעילים חברתיים חרוצים שלי, אבל זה לא מצדיק את השימוש בכינוי "עני" כלפיי וכלפי הדומים לי.

הבה נחזיר את המושג "עני" למקומו המקורי ולשימושו היומיומי, ונשמח על כך שבמדינתנו שיעור העניים הוא ככל הנראה קטן מאוד, הרבה יותר ממה שהיה בכל ההיסטוריה עד המאה ה-20, ויותר מרוב המדינות בעולם גם כיום. וזו עובדה שאנחנו נוטים לשכוח; הרי אף אחד לא יעשה ממנה כותרת בעיתון.

הלל גרשוני
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כל מדד סטיסטי יוצר אנומליות
  איש 15/03/2018 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז אולי צריך לקבוע את האחוזון ה הראשון כקו העוני או מחצית החציון לגביך אכן רוב המתנחלים יכולים להוציא פחות כי התמיכה הממשלתית בכל מני תקציבים נותנת להם רוח גבית הרי אין הצדקה כלכלית להחזיק אופרציה של התחישבות בשטחים
  סגור
 • 2.
  כיף לך. מאחל לך להמשיך לחיות מחמשת אלפים (ל"ת)
  מוטי 15/08/2017 09:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כמו פורנוגרפיה, עוני הוא עניין של גאוגרפיה.
  עודד 13/02/2011 23:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין עוני עולמי אבסולוטי, ולכן המדדים של האו"ם שנזכרו פה בטוקבקים נראים לנו מגוחכים - אבל בהרבה מדינות באפריקה הם כנראה סבירים מאוד. אין אפילו הגדרה לעוני מדינתי אבסולוטי. זה עניין תרבותי, שקשור לרמת החיים הממוצעת במדינה, ולנורמות שהציבור מחזיק בהן. לכן, בעיניך אתה ומשפחתך חיים בסדר גמור. אבל אם נחשוב על בדואי שחי עם משפחתו באוהל, ונודד עם העדרים כשהוא מספק את צרכיו בעצמו ומעבודות מזדמנות ומכניס נניח 1,000 ש"ח לחודש, בעיניו גם הם חיים בסדר גמור - יש להם כל מה שהם צריכים ולכן הם לא עניים. אבל רוב הישראלים לא היו מוכנים לקבל מגורים באוהל, לא היו מוכנים לשקול מרעה כמקור פרנסה, לא היו מוכנים לגור על איזה ג'בל נידח שמדי כמה חודשים מתחלף בג'בל נידח אחר, כשהעדרים מסיימים לאכול את העשב הזמין. ורוב הישראלים גם לא היו מוכנים לגור במעלה אפרים, או לכל הפחות זה לא ריאלי מבחינתם, כי לא כולם יכולים לעבוד מהבית וכמעט אף אחד לא יכול לנסוע שעתיים בכל כיוון כדי להגיע ממעלה אפרים למקום העבודה הפוטנציאלי הקרוב. כמו כל סטטיסטיקה, הקביעה מהי רמת חיים ראויה, או מינימלית, בישראל כיום, היא ממוצע של הרבה רמות חיים בציבורים שונים ובמקומות שונים בארץ. אפשר בהחלט לא להסכים לגבי הכללת צורך מסוים בסל המוצרים הבסיסי שעמידה בו מגדירה אדם כ"עני" או "לא עני". כך למשל, כשהלמ"ס מחשבת את מדד המחירים לצרכן, אחד הפרמטרים שמשוקללים בו תחת סעיף "תחבורה" הוא "הוצאות על נסיעה לחו"ל". האם הסעיף הזה רלוונטי לעניי ישראל? כנראה שלא כל כך. ובכל זאת, הודות להתחזקות השקל לעומת הדולר בתקופה האחרונה, ההוצאה בסעיף הזה ירדה בחישוב שקלי, וזה קיזז עליות מחירים בסעיפים אחרים, והוריד קצת את המדד. האם זה אומר שהלמ"ס מנותקת מהמציאות? לדעתי, לא - היא מחשבת התייקרות של יוקר מחיה ממוצע, תוך הנחה שרמת חיים סבירה כן כוללת "פעם ב-" נסיעה לחו"ל. נכון שעניים לא נוסעים לחו"ל ומבחינתם המדד הזה מעוות. מצד שני, יש משהו הגיוני באמירה ש"עני הוא מי שלא יכול להרשות לעצמו לנסוע לחו"ל אף פעם", היא הגיונית ממש כמו שבשנות השישים האמירה "עשיר הוא מי שיש לו טלוויזיה" הייתה נכונה לזמנה. לכן, לדוגמה, כשאתה מדבר על שכר דירה של 1,000 ש"ח לדירה של 167 מ"ר, זה מקומם את הקוראים. כי הם יודעים (לא "חושבים") שזה לא סכום ריאלי למי שרוצה לגור בדירה סבירה - נניח של 80 מ"ר ביישוב שאפשר להגיע ממנו למגוון סביר של מקומות עבודה תוך זמן נסיעה סביר, יישוב שבטוח לנסוע אליו וללכת ברחובותיו בלילה, יישוב שבו יש חינוך סביר לילדים, וכו' וכו'. כנ"ל לגבי הרבה דרישות אחרות שנראות לרוב הציבור נחוצות, אבל לך ולאשתך הן כנראה לא נראות נחוצות. אבל זה שלדעתך משהו לא נחוץ, לא אומר שדעתך היא עובדה. גם הבדואי אולי חושב שמים זורמים וחשמל בקיר (ואפילו הקיר עצמו) הם פינוקים מיותרים. והוא, מבחינתו, לא טועה - רק שלרוב הציבור בארץ דעתו לגבי עוני ומבנה הוצאות סביר היא לגמרי לא רלוונטית. וזה כנראה נכון גם לגבי דעתך.
  סגור