טרנד הנפט נמשך: חברת IEI החלה בביצוע קידוחים להפקת נפט באיזור השפלה

מנכ"ל IEI, הגיאולוג יובל ברטוב: "מדובר בתהליך הפקה שאינו גורם לפגיעה בסביבה ובערכי הטבע בהם התברך האזור"
 | 
טרנד הנפט נמשך: חברת IEI החלה בביצוע קידוחים להפקת נפט באיזור השפלה
חברת IEI החלה בביצוע קידוחי מחקר גיאולוגי לבדיקת פוטנציאל הפקת נפט וגז מפצלי שמן באזור השפלה הדרומית. מדובר בבדיקות ראשוניות שהחברה מנהלת, תוך השמת דגש על שמירת ערכי הסביבה ומי התהום באיזור.

חברת IEI החלה בביצוע קידוחי מחקר גיאולוגי לבחינת היתכנות להפקת נפט וגז ממרבצי פצלי השמן המצויים באזור השפלה הדרומית. שלב זה של מחקר ובדיקת ההיתכנות הינו השלב הקודם להפקה המסחרית, זאת במידה ותמצא כדאיות כלכלית. נציין כי IEI הינה של חברת האחזקות הבינלאומית IDT הנסחרת בבורסת ניו יורק (סימול: IDT) ונמצאת בשליטתו של איש העסקים היהודי-אמריקאי, הווארד ג'ונאס.

הקידוחים שמנהלת החברה באיזור השפלה הדרומית מבוצעים מתוקף רישיון שניתן ביולי 2008 על ידי משרד התשתיות הלאומיות. מהחברה נמסר כי היא קיבלה את האישורים הנדרשים וכי היא פועלת בשיתוף פעולה ובאישור כל הגורמים הרלוונטיים, המוניציפליים והסביבתיים.

מנכ"ל IEI, הגיאולוג ד"ר יובל ברטוב אמר בתגובה לפרסום כי "הפקת האנרגיה מפצלי השמן, עשויה להבטיח לישראל עצמאות אנרגטית וכלכלית. מדובר בתהליך הפקה שאינו גורם לפגיעה בסביבה ובערכי הטבע בהם התברך האזור".

פצלי השמן הם סלע משקע עשיר בחומר אורגני המכונה "קרוגן", אשר באמצעות חימום איטי בטמפרטורות גבוהות ניתן להפיק ממנו נפט נוזלי וגז. IEI עושה שימוש בטכנולוגיית המיצוי התת קרקעי הידידותית לסביבה, אשר מבוצעת ללא כרייה. העבודות מתבצעות על שטח הנחשב קטן באופן יחסי,בגודל של מגרש כדורסל, תוך שימוש בטכנולוגיית קידוח אופקית המונעת פגיעה בפני השטח. הפקת הנפט, במידה ותתרחש, צפוייה להיות בשיטה דומה להפקה מסחרית של אנרגיה מפצלי שמן שנעשתה בשבדיה, כאשר האזור בו בוצעה ההפקה הושב לקדמותו באופן מלא ומשמש כיום כאתר נופש פופולארי.

ברטוב הוסיף וציין כי החברה מקפידה לפעול לפי הסטנדרטים הסביבתיים המחמירים ביותר בישראל, הן בכל הקשור לצמצום טביעת הרגל הסביבתית שלה בשטח והשבת השטחים המופרים לקדמותם והן בכל הקשור להגנה על מי התהום. לדברי ד"ר ברטוב, מטרת הניסוי היא להוכיח לרשויות המדינה את ישימותה של הטכנולוגיה, כדאיותה הכלכלית ואחריותה הסביבתית.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה