השמאים: "פישר מונע בועת נדל"ן - העלאת הריבית תייצב את מחירי הדירות השנה"

כך אומר ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בתגובה להעלאת הריבית במשק: "זהו איתות אזהרה ברור לכל אותם המונים שבמהלך השנה האחרונה לקחו משכנתאות בריבית משתנה והלוואות בזיל הזול"
השמאים: "פישר מונע בועת נדל"ן - העלאת הריבית תייצב את מחירי הדירות השנה"
נגיד , הפרופ' סטנלי פישר, הפתיע אמש (יום ב') והודיע על העלאת שיעור הריבית לחודש דצמבר ב-0.25% לרמה של 1% ( לכתבה המלאה ).

המהלך, שצפוי לצנן - ולו במעט - את פעילותם המוגברת של משקיעים בשוק הנדל"ן למגורים, גרר גל תגובות מגורמים שונים במשק ( לדברי הכלכלן שלמה מעוז ).

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, משבח היום את פישר על המהלך. "העלאת הריבית הינה בבחינת צל"ש לנגיד סטנלי פישר, שבמו ידיו מונע בועת נדל"ן בישראל", אומר כהן.

להערכת כהן, פישר, שהצהיר לאחרונה כי בישראל אין בועת נדל"ן, "חושש מאוד שבישראל יקרה מה שקרה בארצות הברית לפני כשלוש שנים, כשהמוני לוקחי משכנתאות זולות לא יכלו לעמוד בהחזרים ושוק הנדל"ן שם התמוטט".

העלאת הריבית בישראל הינה "איתות אזהרה ברור לכל אותם המונים שבמהלך השנה האחרונה לקחו משכנתאות בריבית משתנה והלוואות בזיל הזול", אומר כהן. "חשוב לזכור שאין מדובר כאן בהעלאת קטנה של רבע אחוז - אלא בפועל הכפלת הריבית מחצי אחוז לאחוז במהלך שלושת החודשים האחרונים, כשפישר הינו הנגיד היחידי בעולם שביצע פעולה כזו".

להערכת כהן, "יש בכך איתות של פישר שבכוונתו, ובעתיד הקרוב, להמשיך ולעלות את הריבית במידת הצורך. בפעולה זו תורם פישר לייצוב ענף הנדל"ן, להחזרתו למסלול הנכון של ביקוש והיצע, לייצוב רמת המחירים בשנה הקרובה ולמניעת מצב לא רצוי של בועת נדל"ן".

דודי מייזליק, מנהל אגף המשכנתאות בבנק מרכנתיל, מעריך היום כי "מגמת העלאת הריבית במשק תקטין הביקוש למסלול ריבית הפריים בהלוואות משכנתא. עיקר הלוואה יילקח במסלולים שמבטיחים החזר חודשי קבוע וסולידי יותר".

לדברי מייזליק, "חלקו של מסלול הפריים בתמהיל ההלוואה ירד לכ-40%-50% מההלוואה בלבד, כשרוב ההלוואה תילקח במסלולים צמודי מדד או במסלולים אחרים המבטיחים החזר חודשי קבוע. המגמה של קיטון בחלקו של מסלול הפריים בתמהיל ההלוואה נמשכת מספר חודשים, מאז העלאת הריבית הקודמת. נראה כי הלקוחות הפנימו את האזהרות של בנק ישראל ושל הבנקים למשכנתאות בדבר הסיכונים הגלומים במסלול הפריים, לצד היתרונות הגלומים במסלול זה". מייזליק מעריך כי מסלול שתפס תאוצה בחודשים האחרונים - מסלול של ריבית קבועה שאינה צמודה למדד - יוסף להתחזק.

אתר "זזים" - כל הבתים, כל המידע
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה