מכרז דרום הקרייה: אין פה ארוחות חינם, גם לא הפעם

עו"ד רם. א. גמליאל, בטור על קבוצת גינדי והשתתפותה במכרז דרום הקרייה בת"א
 | 
עו''ד רם א. גמליאל
ציפור הסיקסק מקננת בטבע על הקרקע. מטבע הדברים טורפים רבים, ובפרט שועלים, חומדים את ביציה של הסיקסק, הנחשבים למעדן יוקרה בטבע. ככל שמתקרב טורף אל הקן, ועוד לפני שהוא מאתר אותו, מעמידה הסיקסק פני פצועה, שומטת אחת מכנפיה כאילו נשברה ורצה בכיוון הנגדי לקן.

הטורף, אשר מזהה טרף קל, עט אחר הסיקסק ה"פצועה" ומתרחק מהקן. שנייה לפני שהשועל לוכד את הסיקסק ה"פצועה", וברגע שהקן יצא מכלל סכנה, "נרפאת" הסיקסק בין רגע ומתעופפת. השועל, שחשב שהוא זוכה בטרף קל, נשאר קירח מכאן ומכאן (יצויין אגב שאסטרטגיה זו ננקטת ע"י מספר זני ציפורים, ואף ע"י בעלי-חיים אחרים, בשיטות שונות, ומאופיינת ומוכרת כאחת מהאסטרטגיות בתורת המשחקים).

אין לנו מספיק מידע לדעת אם קבוצת גינדי ניסתה לשלוח "איתות", מטעה או מרגיע, בהודעותיה כי לא תשתתף במכרז או שמא באמת מדובר היה בהודעות שיצאו בטעות ().

מהמידע שפורסם ברור ששאר המשתתפים במכרז הלכו שולל לא אחר הודעותיה של קבוצת גינדי אלא אחר תפיסה שגויה לפיה בהשתתפות במכרזים עליך "לנתח" ו"לנצח" את המשתתפים האחרים במקום לזכות במכרז בעלות המיטבית עבורך.

ניתוח פשוט של האירועים סביב פרשת דרום הקריה מראה כי המציעים האחרים במכרז קיוו, ככל הנראה, לזכות ב"ארוחה חינם" על יסוד יציאתו של השחקן החזק מהמגרש. כידוע, אין ארוחות חינם, ועל שאיפתם זו שילמו השחקנים האחרים בהפסד המנה כולה, וזאת מבלי להידרש כלל לשאלה באם קבוצת גינדי נקטה בטקטיקה מכוונת של "הרדמת המתחרים" ושליחת איתותים מטעים על מנת לנצל את ההתנהגות הצפויה של המתחרים האחרים במכרז לאורם או שמא היה מדובר אכן ברצף של אי-הבנות לגישתה,.

ניתוח מכרזים על פי תורת המשחקים מצביע על כך שהניסיון "לנצח" את המתחרים בכפוף להצעותיהם הצפויות נדון לכישלון מיסודו. ראשית, אין בידי המשתתפים במכרז די אינפורמציה אמינה לגבי ההתנהגות הצפויה האמיתית של הצדדים האחרים. שנית, מכיוון ששומא על הצדדים האחרים שהינם פועלים בדיוק כמתחריהם הרי שגם הם מנתחים את התנהגות מתחריהם ומבססים את הצעתם על יסוד הערכתם את התנהגותם הצפויה. מצב זה נדון מראש לכשל ולכישלון ואין בו בלבד בכדי ליצור אסטרטגיה יציבה עבור מי מהשחקנים.

לא בכדי מבוססים מרבית המכרזים כיום, ובעיקר לאחר השינויים החקיקתיים בארה"ב בתחום באמצע המאה שעברה, על מודלים ותיאוריות מתחום תורת המשחקים המסוגלים לנבא את התנהגות הצדדים באופן מקורב ולהעמיד לעורך המכרז תנאים טובים ויציבים יותר.

ביצוע הערכה והיערכות נכונים, הן של המכרז כהצעה סגורה והן של העמדות, האינטרסים והאסטרטגיות של השחקנים האחרים, היה יכול למקסם את סיכוייו וסיכוניו של כל שחקן ומשכך להביא, בהכרח, לתוצאה המיטבית מבחינתו, וזאת ללא קשר מתחייב לתוצאות המכרז ואף לתנודות של המציעים האחרים.

על ידי שימוש בכלל הכלים העומדים לרשות המציעים, ובכללם גם בתחזיות ועקרונות תורת המשחקים העוסקת רבות בניתוח מכרזים כמשחק רב-משתתפים, אין ספק כי הייתה יכולה להתקבל תוצאה שונה לחלוטין מזו שהתקבלה.


מאת: עו"ד רם. א. גמליאל, מומחה במשפט מונע ומסחרי*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה