בכיר בקרדיט סוויס מפזר תחזיות: "גם היום, צריך לתת משקל יתר לשוק המניות"

רוברט פרקר, סגן יו"ר בחטיבת ניהול הנכסים של הבנק השוויצרי קרדיט סוויס סיפק תחזיות לשנה הקרובה בפורום מנהלי כספיים ראשיים (CFO). "צריך לתת משקל יתר לשוק המניות"
 | 
רוברט פרקר
שוקי המניות בעולם בכלל ובישראל בפרט נסחרים בתקופה האחרונה במגמה המצטיירת כדשדוש. כלכלנים רבים מאמינים, כי "פסק הזמן" בשווקים הוא רק אתנחתא שנועדה לכלכלה הריאלית להשלים את הפער שנפתח מול שוקי המניות.

גם היום, "צריך לתת משקל יתר לשוק המניות", כך אומר רוברט פרקר, סגן יו"ר בחטיבת ניהול הנכסים של הבנק השוויצרי קרדיט סוויס. פרקר בא להעניק תחזיות לשנת 2010 בפורום מנהלי כספיים ראשיים (CFO) המתקיים בימים אלו בכפר בלום, בצפון המדינה.

צריך לתת לפרק את הכבוד המגיע לו. בשנה שעברה, גם בפורום CFO שהתקיים באילת, בדיוק בימים שנודע כי ליהמן ברדרס קרס ו-AIG הולאם ע"י הממשל האמריקני, אמר פרקר "אנו מעריכים שההתאוששות תהיה לקראת סוף שנת 2009 ולתוך 2010. מיתון אם יהיה, יהיה קצר ומתון יחסית". היום הוא כבר קובע "המיתון האחרון היה הגרוע ביותר ב-50 השנים האחרונות, אבל הוא נגמר בחודשים מאי-יוני, ועכשיו אנחנו בהחלמה מהירה".

"היה לנו ראלי מאוד חזק מאז מארס, אך אסור לנו לשכוח ששנת 2008 הייתה אחת השנים הגרועות ביותר בשוק המניות מאז שנות ה-30 של המאה 19", אומר פרקר.

"כיום ישנם סימנים ברורים של התאוששות. סין, הייתה הכלכלה הראשונה שיצאה מהמיתון העולמי בסביבות פברואר השנה. ברבעון השני של השנה הצמיחה בסין עמדה על 6.4%", אומר פרקר, אז "אל תחפשו סימנים של מיתון בכלכלה" השלישית בגודלה בעולם.

פרקר סקר את ההתפתחויות שחלו בשווקים ובכלכלות הגדולות בעולם במהלך השנה האחרונה והדגיש את ההתייצבות בתחתית בשוק המגורים האמריקני. "אני לא חושב ששוק המגורים בארה"ב יתאושש במהירות, אך הוא מתייצב בתחתית".

"אנחנו בקרדיט סוויס נותנים משקל יתר לסקטור התשתיות, כיוון שרוב הכספים של תוכניות התמריצים ברחבי העולם מנותבים לשם. לא מומלץ לשים את הכסף בסקטור מוצרי היוקרה וזה מהסיבה שאנשים עדיין חוסכים ולא מוציאים כספים על מוצרי היוקרה. אחת הסטטיסטיקות האהובות עלי הם כמה מכוניות אוסטין מרטין נמכרו. במאי השנה, רק שלוש".

האם אנחנו צריכים לחשוש מאינפלציה? "כיום היא מינוס 0.2 בארה"ב ובאירופה מינוס 0.6. כך שכרגע צריך לחשוש מדפלציה. ברור שהאינפלציה תעלה לאט לאט, עקב תוכניות התמריצים. בשנה הבאה אפשר לצפות לאינפלציה של 2% בארה"ב ושל אחד ומשהו באירופה ? לא גבוהה מידי".

האם הריביות יזנקו למעלה? "הבנקים המרכזיים הולכים לעלות את שיעורי הריבית לאט לאט. הפדרל ריזרב צפוי לעלות את הריבית ל-1% ב-2010. אז שיעורי הריבית יעלו, אך לאט לאט".

מה בקרדיט סוויס חושבים על הדולר? "הסנטימנט על הדולר חלש. אנחנו ספציפית שליליים לגבי הדולר לשנתיים הבאות. הבעיה בדולר היא זרימת הכספים. ארה"ב לא מצליחה למשוך כיום כספים וזה מעיב מאוד על המטבע".

"מספר גורמים תומכים בשוק המניות", אומר פרקר. "הגורם המרכזי הוא שהרבה משקיעים פספסו את הראלי בשוק המניות יש עדיין הרבה מזומנים מחוץ לבורסה. בכל מקום אליו אני מגיע בעולם שואלים אותי, אנחנו יושבים על הרבה מזומנים, מתי להשקיע אותם".

דבר נוסף הוא השיפור בתוצאות החברות. "ברבעון השני של השנה, תוצאות החברות קבעו תחתית. המניות היו מאוד זולות במארס האחרון. היום הן פחות זולות. אך עדיין הן זולות". פרקר מספק דוגמא למחירים בשוק המניות: "היום יותר זול לאקסון מובייל לרכוש את שברון מאשר ללכת ולפתח מאגרי נפט חדשים".

כנס BestPracice של פורום CFO מתקיים זו השנה החמישית. בכנס יעסקו המשתתפים בהשפעת המשבר של השנה החולפת ומבט לעתיד. פורום CFO בראשות נגה קינן, מאגד כ-650 CFOs מהחברות המובילות במשק הישראלי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה